14.09.2007.

Samoborski HSS protiv višestambenih objekata u centru grada

Sačuvati vizura centra grada

Gradska organizacija HSS-a Grada Samobora uputila je primjedbu na prijedlog donošenja UPU Starogradska – Vugrinščak. U priopćenju, koje je potpisao predsjednik organizacije Krešo Beljak, HSS upozorava da donošenjem plana izgradnje u samoj povijesnoj jezgri grada Samobora, te potom provedbom tog plana, u cijelosti bi se devastirala cijela gradska četvrt, a time i cijela gradska jezgra. Vizura pogleda s Trga kralja Tomislava na Stari grad bi u cijelosti nestala.

Izgradnjom nepotrebne biciklističke staze sjeverno od Gradne narušio bi se, ionako već načeti, eko sustav zaštićenog rezervata rijeke Gradne. Taj dio Samobora treba sačuvati, jer je od presudne važnosti za cijelu vizuru Samobora te je kao povijesna cjelina važan pokazatelj urbanog i povijesnog razvoja trgovišta u gradu, navode samoborski HSS-ovci i dalje obrazlažu da bi predložena četveroetažnost (prizemlje, prvi kat, drugi kat i visoko stambeno potkrovlje) značila da bi građevina stršala iznad svih okolnih kuća.

Uz ostale argumente, GO HSS Samobor predlaže odbijanje prijedloga UPU-a, uključenje mjerodavnih iz Zavoda za zaštitu spomenika u izradu novog plana, traženje pozitivnog mišljenja Zavoda za zaštitu prirode i održavanje mini referenduma u MO Ferdo Livadić, kako bi građani tog dijela Samobora odlučili žele li višestambenu izgradnju u svom okružju, još jednu šetnicu ili biciklističku stazu, kao i uključivanje svih ostalih važnih i mjerodavnih institucija.

I.H.

 
14.09.2007.

U novoj školskoj godini primjenjivat će se novi kriteriji za gradske stipendije

Olakšice za pravedniju raspodjelu

Stipendije za učenike i studente slabijeg imovinskog stanja, kao i stipendije za učenike, studente i mlade glazbenike, na prijedlog povjerenstva koje o njima odlučuje, nadležnog Odjela za društvene djelatnosti i brigu za mladež te na kraju članova Poglavarstva, doživjele su izmjene koje će se početi primjenjivati već od ove školske godine.

Nakon provedene analize i iskustva iz prethodnih godina predloženo je, a na sjednici Poglavarstva 10. rujna i prihvaćeno, da se kod stipendija za učenike i studente slabijeg imovinskog statusa minimalno vrijeme boravka na području Samobora s 5 smanji na 3 godine te da se studentima smanji prosjek ocjena s 3,5 na 3,0 (za srednjoškolce prosjek ostaje 4,0). Naime, uočeno je da najviše stipendija dobivaju studenti prve godine studija pa se želi potaknuti da ih dobiju i studenti starijih godišta, koji iz opravdanih razloga i teških životnih uvjeta nisu u mogućnosti ostvariti bolji prosjek ocjena. Uvedeno je i različito vrednovanje ukupnog netto prihoda po članu obitelji u protekla tri mjeseca i to u tri kategorije, a najviše će bodova dobiti kandidati kod kojih taj prihod ne prelazi 800 kuna po članu obitelji. Novom odlukom predviđeno je i da dodatni bod dobiju djeca s jednim roditeljem, ona iz obitelji s četvero i više djece, a 4 boda u kriterijima dobit će dijete bez oba roditelja. U slučaju djece bez roditelja povećanje boda s 2 na 4 inicirala je Tatjana Milek, obrazloživši da su ta djeca uskraćena u nekim drugim stavkama. Odlučeno je i da imovinski cenzus za javljanje za ove stipendije bude 1.800 kuna po članu obitelji.

Utvrđen je i novi način bodovanja za uspjeh u osnovnoj školi pa će se prosjek ocjena množiti s koeficijentom 0,75. Ono što se nije promijenilo je to da će biti dodijeljeno 10 učeničkih i 5 studentskih stipendija; učeničke će iznositi 750 kuna mjesečno, a studentske tisuću kuna.

I kod stipendija za učenike, studente i mlade glazbenike smanjen je kriterij boravka u Samoboru s 5 na 3 godine, a za studente starijih godišta prosjek ocjena je smanjen na 4,0. Učenicima će se prosjek ocjena iz osnovne škole množiti s koeficijentom 0,75. Uočeno je da najviše stipendija dobivaju učenici prvih razreda srednjih škola koji ocjene prenose iz osnovne škole, čime se u neravnopravan položaj stavljaju učenici viših razreda srednjih škola.

Najviše rasprave na Gradskom poglavarstvu izazvalo je pitanje Renate Glojnarić treba li ukinuti odredbu o trogodišnjem boravku u Samoboru da bi se steklo pravo na stipendiju, jer se na taj način onemogućuje pravo na stipendiju onima koji su se nedavno doselili u Samobor. Na kraju je odlučeno da ipak ostane taj uvjet kao jedan od kriterija. Što se tiče broja i novčanih iznosa promjena nije bilo te će se dodijeliti 15 učeničkih, 10 studentskih, 3 stipendije za učenike mlade glazbenike i 2 za studente glazbenike, koji će dobiti po 750 kuna (učenici), odnosno 1.000 kuna mjesečno (studenti).

Mato Šipuš

 
14.09.2007.

Svetonedeljsko poglavarstvo prisiljeno prilagoditi naknadu za iščupanu ambroziju realnoj novčanoj situaciji

Puno ambrozije, malo kuna

Svetonedeljski poglavari 3. rujna održali su svoju 72. sjednicu, koja je najviše interesa izazvala kod marljivih ljudi koji su ljeto u Svetoj Nedelji potrošili na čupanje ambrozije. Naime, odlukom iz srpnja Sveta Nedelja je obećala kako će za svaku iščupanu stabljiku ambrozije platiti 20 lipa. U međuvremenu se pak pokazalo kako bi s tom tarifom bilo potrebno i više od milijun kuna da bi se namirili iskorjenitelji ambrozije pa je, obzirom da tih proračunskih sredstava Sveta Nedelja nema u toj količini, novom odlukom odlučeno da će se platiti 5 lipa po stabljici. Isplata se očekuje u drugoj polovici listopada i to na žiro račun svih sakupljača evidentiranih u popisu kojeg su sastavile osobe zadužene za preuzimanje ambrozije. Svi koji su na tom popisu trebali bi se od 10. do 14. rujna, između 8 i 15 sati, javiti u "staru poštu" u Stilinovićevoj 7 u Svetoj Nedelji i tamo ostaviti svoje osobne podatke.

K.S.

 

Samoborski HSS protiv višestambenih objekata u centru grada

U novoj školskoj godini primjenjivat će se novi kriteriji za gradske stipendije

Svetonedeljsko poglavarstvo prisiljeno prilagoditi naknadu za iščupanu ambroziju realnoj novčanoj situaciji

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002