10 medalja na Kupu Maksimira za članove Profectusa

Nika Slaček zlatna na Koroška Openu

Protekli vikend bio je vrlo užurban za članove Judo kluba Profectus Samobor, koji su sudjelovali na 2 natjecanja. Mlađi kadeti kluba nastupili su na turniru Koroška Open u Sloveniji, koji već godinama slovi za jedan od najjačih tunira u cijeloj regiji. U konkurenciji 580 natjecatelja iz 22 zemlje najbolji rezultat za Judo klub Profectus Samobor je zabilježila Nika Slaček, koja se vraća kući sa zlatnim odličjem. U svojoj novoj kategoriji do 70 kilograma Nika nastavlja niz odličnih rezultata te je s dvije pobjede najavila dobru formu pred Europski kup u Kopru, na kojem će nastojati doći do novih bodova na svjetskoj rang listi za kadete.

18 mladih natjecatelja kluba nastupilo je na Kupu Maksimira, gdje su u konkurenciji 528 natjecatelja osvojili 10 odličja. Prvo mjesto osvojila je Gabrijela Grgurić. Drugo mjesto osvojila je Jana Pšeničnjak, dok su treća mjesta osvojili Lea Vego, Bruno Špirić, Tamara Kos, Sara Grgurić, Gita Turk, Mark Žiža Borotha, Noa Veličan te Vigo Gambiroža. Na korak do medalje, ali ovaj puta bez odličja, na 5. mjestu ostali su Anja Fatzek, Laura Curman, Fran Knežević i Leon Jurković.

Judo klub osoba s invaliditetom Ishi i trener Matija Frlić prezentirali program rada kluba na 11. simpoziju "Školski sport"

Judo je zaista više od sporta

Ove je godine Hrvatski školski sportski savez, u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta, Agencijom za odgoj i obrazovanje te Kineziološkim fakultetom, organizirao simpozij na temu "Sport svima! - važnost inkluzije u školskom sportu", na kojem je sudjelovalo 586 prijavljenih profesora, nastavnika tjelesne i zdravstvene kulture i drugih zainteresiranih kineziologa. Ovaj simpozij predstavio je mnoge teme vezane za školski sport, s posebnim naglaskom na potrebu za inkluzivnim aktivnostima i uključivanju što više učenika u školski sport.

Nakon otvorenja i službenog početka simpozija, prvi su se predstavili članovi Hrvatskog judo saveza Sanja Delladio iz Judo kluba za osobe s invaliditetom Fuji i Matija Frlić iz Judo Kluba osoba s invaliditetom Ishi. Oni su u iznimno zanimljivoj prezentaciji sa svojim vrijednim članovima pokazali praktičnu provedbu treninga učenika s teškoćama u razvoju na prezentaciji "Inkluzivni judo i judo padovi kao prevencija ozljeda". U svojim izvedbama potvrdili su da judo zaista jest više od sporta, a djeca s teškoćama nisu isključena iz sporta te uz pomoć i motivaciju svojih trenera djeluju kao profesionalci (za što se neki od njih i aktivno obrazuju).

Važan zaključak ove panel rasprave bio je potreba za inkluzivnim praksama u svim školama Republike Hrvatske, koja se dodatno može razviti kroz sportske programe i rekreaciju, a s ciljem postizanja upravo socijalne kohezije.