Grand Prix Croatia 2018. - Samobor, 12. - 14. siječnja

KARATE - Sajadu Ganjzadehu naslov najboljeg

KARATE - Sajadu Ganjzadehu naslov najboljeg -1

U Samoboru se od 12. do 14. siječnja održao 27. po redu tradicionalni međunarodni karate turnir Grand Prix Croatia pod pokroviteljstvom Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije i Turističke zajednice grada Samobora. Tehnički organizator bio je Karate klub Samobor, a suorganizatori Grad Samobor i Hrvatski karate savez.

Sponzori ovog velebnog međunarodnog natjecanja bili su tvrtka Facies iz Sv. Nedelje, Anindol iz Samobora, Funda iz Zaprešića, Pirotehnika Mirnovec, Pride iz Zagreba, Sportski objekti Samobor, Cambium Networks iz Zagreba te Fitness klub Samobor, a medijski pokrovitelji Sportske novosti, Radio Samobor, CRO Ring i Glasnik Samobora i Svete Nedelje.

U petak, 12. siječnja, prvog dana turnira, na tatamijima samoborske sportske dvorane nastupili su kadetkinje i kadeti, dok su u udarnom danu u subotu, 13. siječnja, nastupili juniorke, juniori, mlađe seniorke i mlađi seniori, seniori open u borbama te seniorke i seniori u katama pojedinačno.

Organizator turnira je u potpunosti uspio nadvaladati poteškoće uzrokovane premalom dvoranom te najboljim karatistima ove regije i šire osigurao vrlo kvalitetne uvjete za što bolju provjeru forme pred Europsko prvenstvo, koje će održati u ruskom Sočiju od 1. do 4. veljače 2018.

Seniorima je natjecanje poslužilo kao dobar uvod u glavnu natjecateljsku sezonu i podizanje forme pred Prvenstvo Europe, koje se održava početkom svibnja u Novom Sadu. Vrlo je oštra konkurencija bila kod seniora, koji su se nadmetali za atraktivne novčane nagrade. U ovoj konkurenciji je nastupilo 46 vrhunskih natjecatelja, među kojima je bio niz aktualnih i bivših medaljaša s najviših svjetskih i europskih smotri.

Na vrućem samoborskom tatamiju bilo je mnoštvo odličnih i atraktivnih mečeva koji su podigli atmosferu na prepunim tribinama samoborske sportske dvorane.

Ovaj put u finalu su se našla četiri karate velikana iz četiri države: Anton Isakau iz Bjelorusije, Anes Čongo - BiH, Sajad Ganjzadeh - Iran i hrvatski predstavnik Enes Garibović. Bio je to finale kakvo se samo moglo poželjeti. Najuspješniji na Grand Prixu bio je, kao i prije dvije godine, Sajad Ganjzadeh, aktualni svjetski prvak, koji je uspio svladati sve svoje suparnike te zasluženo ponio naslov pobjednika i vrijednu nagradu organizatora od 2.000 EUR-a. Atraktivni Iranac zavrijedio je i titulu najatraktivnijeg natjecatelja, čime je podebljaoračun za još 500 EUR-a nagrade organizatora.

Odličan Anton Isakau iz Bjelorusije osvojio je 2. mjesto te je nagrađen s 500 EUR-a i nagradom sponzora Funda apartmani (sedmodnevno ljetovanje na Šolti).

Hrvat Enes Garibović osvojio je 3. mjesto i nagradu od 500 EUR-a, a četvrto mjesto i 250 EUR je pripalo mladom BiH reprezentativcu Anesu Čongi.

Nedjelja je bila rezervirana za nastup kataša u konkurenciji kadeta, juniora, mlađih seniora i sportaša s sposebnim potrebama te u katama i borbama za mlađe uzrasne kategorije.

Na natjecanju u Samoboru u tri dana nastupilo je 1763 natjecateljki i natjecatelja iz 23 države.