Seniorsko prvenstvo Balkana – Istanbul, 26. - 28. veljače

KARATE - Ana brončana u Istanbulu

Najbolja samoborska sportašica Ana Lenard nastupila je s nacionalnom selekcijom na seniorskom prvenstvu Balkana koje se održalo u Istanbulu. Vrlo jake države u karate svijetu poslale su u Istanbul najjače snage, obzirom da im je to prvenstvo poslužilo kao odličan kvalitetan pripremni turnir pred prvenstvo Europe, koje će se početkom svibnja održati u francuskom Montpellieru.

Ana Lenard je nakon pobjede u 1. kolu protiv Makedonke u 2. kolu za dlaku izgubila od motivirane Crnogorke Jelene Maksimović rezultatom 1:2.

Ulaskom Maksimović u finale Ana je dobila priliku za osvajanje bronce, što joj je na kraju i uspjelo. U repasažu je pobijedila predstavnicu Srbije i Bosne i Hercegovine te tako osvojila odlično treće mjesto.

Bio je to solidan Anin nastup na vrlo jakom natjecanju, a do prvenstva Europe je ostalo još dovoljno vremena da se forma dovede na potrebnu razinu, koja će biti garancija i visokom plasmanu u Francuskoj.

Grand Prix Slovakia – Bratislava, 27. - 28. veljače

KARATE - Lucija viceprvakinja, Jan brončani

U glavnom gradu Slovačke održan je 36. po redu Grand Prix Slovakia, koji pomalo vraća stari sjaj koji je taj turnir imao prije 10-ak i više godina. U Bratislavi je na turniru sudjelovalo 1285 natjecateljki i natjecatelja iz čak 18 država.

Karate klub Samobor je nastupio sa svojih devet mladih nada, a u konačnici dvije osvojene medalje i tri borbe za broncu (peta mjesta) su dobar uspjeh, iako je mogao je biti i daleko veći da suci nisu bili previše pristrani i skloni pomoći domaćim natjecateljima.

Led je probila katašica Lucija Gečević u konkurenciji kadetkinja u katama, koja je sigurnim izvedbama ušla u finale pobijedivši u 4 susreta. U finalu je bolja od Lucije bila odlična Italijanka pa se samoborska sportašica morala zadovoljiti srebrnim odličjem. Potrebno je napomenuti da je Lucija jedina predstavnica iz Hrvatske koja je u katama u Bratislavi došla do odličja. Slovaci su inače poznati kao kataška svjetska i europska velesila pa stoga i ne čudi što je na Grand Prixu Slovakia bila vrlo jaka konkurencija.

Drugo odličje za predstavnike Karate kluba Samobor osigurao je mladi Jan Katanec, koji je srčanim borbama nadoknadio neiskustvo te je ugodno iznenadio stručni stožer kluba. Jan je osvojio broncu u kategoriji učenika do 40 kg pobijedivši u 4 borbe, a izgubio je samo jednu borbu od kasnijeg pobjednika, predstavnika Slovačke.

Vrlo blizu osvajanju medalje su bili Magdalena Šuflaj, Paula Šogorić i Petar Jednar, koji su imali priliku kroz repasaž osvojiti brončano odličje, ali, nažalost, nisu uspjeli pobijediti u ključnom meču za medalju pa su time osvojili 5. mjesto.

Ovaj vrlo jak turnir u Bratislavi je potvrdio da samoborski karate klub stvara novu generaciju kvalitetnih karateka te da se karate sport ne treba bojati budućnosti.

3. HNL zapad – 16. kolo Špansko - Samobor 2:1 (0:1)

Pomoćnici: Balen i Bahun

Strijelci: 0:1 Zeman(31), 1:1 Bencalić(70 – 11m), 2:1 Šoša(90)

ŠPANSKO: Prusina, Pranjić, Ivić, Vedriš, Salopek (od 66. Šoša), Romih (od 69. Družić), Butumović, Mačešić, Tičak, Bencalić, Pišković (od 76. Bazina)

Trener: Marijo Rendulić

SAMOBOR: Kovačić, Martić (od 80. Žitković), Brdarić, Zeman, Ivkovčić, Guliš, Škvorc, Trupec, Tomić (od 74. Držić), Brujić, Regović (od 74. Hasan)

Trener: Sven Raić

Crveni karton: Ivkovčić(69), Guliš(83), Brdarić(90), Trupec(90)

Igrač utakmice: Toni Šoša (Špansko)

Početak proljetnog dijela prvenstva nije počeo uspješno za momčad iz Hebrangove ulice. Uz minimalni poraz od 2:1, Samoborci se kući vraćaju sa čak 5 crvenih kartona (4 igračima + 1 predstavniku kluba Tomiću) pa tako ogled protiv Dubrave Tim kabel u slijedećem kolu dočekuju znatno oslabljeni. "Prva violina" susreta u zapadnom dijelu Zagreba bio je sudac Veggian, kojem je očito zimska stanka bez nogometa bila ipak malo preduga pa je u samo 90 minuta igre ispucao kartona koliko drugim sucima treba za cijelu polusezonu i time naravno više nego utjecao na konačan rezultat.

A razvoj rezultata krenuo je povoljno za goste. Nakon pola sata igre Zeman je nakon prekida svladao Prusinu za početnih 0:1. "Odbjegli Samoborski sin" Bencalić s bijele točke u 70. pogađa mrežu novopridošlog (iz Save Strmec) vratara Kovačića za 1:1. Igrači trenera Raića i uz dva igrača manje držali su bod sve do 90. minute kada zamjena Šoša donosi posljednjem Španskom vrijedne bodove u borbi za ostanak u ligi. Nakon primljenog gola, gostima su dodatno popustili živci, pa su se uz već ranije "pocrvenjene" Ivkovčića i Guliša, na prijevremeno tuširanje uputili Trupec i Brdarić.

Nakon 16. kola vodi Novigrad s 37 bodova, drugo je Vrapče s 29, dok je Samobor peti s 27 bodova.

Samoborci odlični na 18. Delta cupu u Rijeci

KARATE - Zlato za Tonija i Iana

KARATE - Zlato za Tonija i Iana-1

27. je veljače u Rijeci održan 18. Delta cup, tradicionalno natjecanje u karateu koje svake godine okuplja velik broj natjecatelja. Tako je i ove godine nastupilo 625 natjecatelja iz 5 država (Egipat, Slovenija, Italija, BiH, Hrvatska). Samoborci su nastupili samo s 5 karateka, ali i to je bilo dovoljno da ponovno pokažu svoju kvalitetu.

Ian Baždar je superiorno osvojio zlatno odličje u kategoriji kadeta preko 70 kg. Njegov nastup je bio pun samopuzdanja i zasluženo je slavio i stao na pobjedničko postolje.

Juniori su nastupili u tzv. open kategoriji, kategoriji koja nema ograničenja u kilogramima te su se jako dobro snašli.

Najbolji od svih je bio Toni Vuković koji je osvojio zlatno odličje pobijedivši u finalu klupskog kolegu Doriana Romića rezultatom 2-1. Toni je kao pobjednik uz medalju dobio i poklon bon organizatora u vrijednosti 500 kn.

Leonard Šogorić je u polufinalu poražen od Tonija, a nakon toga i u borbi za broncu. Igor Katanec Beketić je izgubio odmah na startu, ali samo zahvaljujući sudačkoj grešci u zadnjoj sekundi meča.

U sklopu natjecanja Hrvatski karate savez je imao organizirano polaganje za viša sudačka zvanja. Ivana Karamatić, trenerica u klubu, uspješno je položila za državnog suca u katama i glavnog županijskog suca u borbama te tako uspješno okončala samoborski nastup u Rijeci.