Lako protiv loših gostiju

FARKAŠEVEC – Igralište Široki grm

Sudac: Iličić (Jazavica)

Pomoćnici: Gašpar (peskovec) i Nezić (Vrbovec)

Strijelci: 1:0 Franjković(21), 2:0 Franjković(30), 2:1 Piškor(36), 3:1 Kačnar(58), 4:1 Karamarko(67), 5:1 Beloša(76)

SAVA: Pintar, Gavran (od 46. Milečki), Dujmović, Dodig, Čakanić, Drenški, Kočnar, Karamarko (od 71. Beloša), Bajan (od 62. Petravić), Franjković

Trener: -

BANOVAC: D. Ančić, Kezić, Rožanković, Tica, I. Cestarić, M. Cestarić, Odić, Piškor, V. Ančić, Dvorneković (od 55. Sušilović), Filetić

Trener: Željko Šešerin

Igrač utakmice: Mario Franjković (Sava)

Očekivano su igrači Save došli do bodova preko loše momčadi Banovca. Franjković je bio igrač odluke te je sa svoja dva gola u početnoj fazi utakmice odlijepio domaćina na sigurnu razliku. Gosti su preko Piškora nakratko zaprijetili (2:1 u 36. minuti), ali u drugom dijelu domaćini pogotcima Kočnara, Karamarka i zamjene Beloše uvjerljivo pobjeđuju.

Bistra – Samobor 0:2 (0:1)

Ašanin za vrh

BISTRA – SC Bistra

Gledatelja 150

Sudac: Božiček (Kutina)

Pomoćnici: Meić (Velika Gorica) i Kos (Mraclin)

Strijelci: 0:1 Bešlić(25), 0:2 Ašanin(82)

BISTRA: Staniša, Đurđević (od 68. čekić), Mamić (od 76. Škrlin), R. Hanžek, Babić, Kovačićek, Škreblin, pejčinović, Delač (od 67. Krkanović), K. Hanžek, Poljski

Trener: Stjepan Bašić

SAMOBOR: Štefković, Lisec, Pavlović, Čakanić, Novak, Horvat, Brujić, Ašanin (od 86. Makarun), Bešlić (od 70. Bencalić), Puškarić (od 84. Kovačević), Kovačić

Trener: Albert Pobor

Igrač utakmice: Slađan Ašanin (Samobor)

Gosti su puno bolja momčad i to potvrđuju prilikama pred suparničkim vratima. Prvo Brujić pogađa prečku u 12. minuti, a zatim Ašanin u 25. prolazi cijelu obranu, puca, a odbijanac u praznu mreže posprema Bešlić. U drugom dijelu Samoborci u 82. minuti potvrđuju pobjedu golom Ašanina nakon što je Bencalić probio lijevu stranu obrane Bistre. Razdaljina između vodećeg Metalca (pobjeda 2:1) i Samobora i dalje ostaje 2 boda.

Nakon trideset i prvog kola vodi Metalac sa 68 bodova, drugi je Samobor sa 66, dok je Sava na četrnaestom mjestu s 35 bodova.

NOGOMET - 1. županijska liga zapad – 23. kolo

Novaki – Rakitje 3:4 (2:3)

Martinović za kraj

NOVAKI – Igralište Novaka

Gledatelja 200

Sudac: Matoc (Zaprešić)

Pomoćnici: Škrlin (Bistra) i Novak (Kraj Donji)

Strijelci: 0:1 Vrčković(3 – 11m), 0:2 Jozić(7), 1:1 Đumlija(32), 1:3 Horvat(39), 2:3 M. Marković(44), 3:3 Gašpert(47), 3:4 Avg. Martinović(85)

NOVAKI: Jelić, Kriste (od 34. P. Vrkić), Genus, Podnar, Čuljak, M. Marković, Batarilo – Čerdić, Gašpert, Nemet, Pokrajčić, Đumlija

Trener: Ivica Kuzmić

RAKITJE: Duvnjak, Nujić, Horvat (od 56. Balaško), Hlevnjak, Vrčković, Avg. Martinović (od 86. Brekalo), Baksa, Dorotić (od 46. K. Barun), Jozić (od 78. Čakanić), K. Martinčević (od 90. Čejvan), Petković

Trener: Zvonko Rudelić

Igrač utakmice: Avgustin Martinović (Rakitje)

U uzbudljivoj utakmici pred 200 – tinjak gledatelja igrači Rakitja su došli do sva tri boda golom Martinovića pet minuta prije kraja. Inače, gosti su tuširali domaćine već u prvih desetak minuta kada su imali prednost od 0:2. Igrači Novaka se ipak malo bude te se na poluvrijeme odlazi sa samo minimalnom prednošću Rakitja (2:3), koja je u 47. minuti golom Gašperta anulirana. Ipak, već opisanim golom Martinovića gostutjući navijači imaju više razloga za veselje nakon posljednjeg sučeva zvižduka.

Nakon dvadeset i trećeg kola vodi Sava (D) s 54 boda, drugi je Dinamo (J) sa 49, Novaki su na četvrtom mjestu s 37, dok je Rakitje deveto s 30 bodova.

NOGOMET - Jedinstvena županijska liga – 30. kolo

Rugvica – Zrinski Tehnovent 4:2 (3:1)

Preraspoloženi Fišter

RUGVICA – Igralište u Rugvici

Sudac: Kašnar (Paukovec)

Pomoćnici: Župan (Velika Gorica) i Malkoč (Lukavec)

Strijelci: 1:0 Fišter(21), 2:0 Bencek(29), 2:1 Horvat(30), 3:1 Opačak(36), 4:1 Fišter(63), 4:2 Horvat(75)

RUGVICA: Ivančan, Palešić (od 53. Điđa), Trubić (od 41. Lovrić), Fišter, Šimunec, Tokić, Bencek, Petrović (od 85. Dupan), Opačak, Radić, Fišter (od 73. Brtan)

Trener: Miro Škrlec

ZRINSKI TEHNOVENT: Kožarec, Bekiri (od 46. Draclin), Novoselac (od 79. Mihalinec), Murić, Šicl (od 68. Šebek), Krstanović (od 46. Vrančić), Radek (od 51. Župančić), Horvat, Hainešek, Jagodić

Trener: Damir Dragozet

Igrač utakmice: Fišter (Rugvica)

Raspoloženi Fišter najzaslužniji za sva tri boda domaćina u srazu s Zrinskim. Nakon prvog dijela velika prednost za Rugvićane koju su samo u drugih 45 minuta rutinirano sačuvali. U redovima gostiju najbolji je bio Horvat (2 gola), ali ga ostatak momčadi nije pratio.

Jamnica – Bregana 2:1 (2:1)

Dobri i otpisani

PISAROVINA – Igralište Jamnice

Gledatelja 30

Sudac: Marčetić (Zagreb)

Pomoćnici: Kušer (Zaprešić) i Bilić (Velika Gorica)

Strijelci: 1:0 Kurtagić(36), 1:1 Berisha(41), 2:1 Kurtagić(45)

JAMNICA: Josipović, Tuka (od 79. Vujanić), Cerovski, Krpan, Šimanović, Kelava, Kvesić, Kurtagić, Miković, Mihalić, Božić

Trener: Jasmin Ganić

BREGANA: J. Otmačić, Komerički, Hrvoje, Andabak, Ivančić, D. Otmačić, Sokolović, Šaldić, Berisha, Kulašević, Grdanjski

Trener: Dražen Vegel

Igrač utakmice: Almir Kurtagić (Jamnica)

Već otpisana Bregana je protiv visoko rangiranog domaćina odigrala dobru utakmicu te minimalni poraz ne izgleda tako loše. Sve bitno na ovoj utakmici dogodilo se u razmaku od 36. do 45. minute: prvo je domaćine u vodstvo doveo Kurtagić, a isti je igrač u 45. minuti ponovo poentirao za prednost Jamnice nakon što je prije toga Berisha poravnao na 1:1.

Klokočevac – TOP 1:2 (0:1)

Gosti bez milosti

KLOKOČEVAC – Igralište Stjepan Celizić Bajdo

Sudac: Bugarinović (Graberje)

Pomoćnici: Ptičar (Kloštar) i Zelenković (Ivanić)

Strijelci: 0:1 Biškupić(38), 0:2 Divjak(62), 1:2 Matijaščić(70)

KLOKOČEVAC: Poljak, Petrić (od 46. Kopitović), D. Celizić, Sokolović, Janjić, Janžić, Bošnjak (od 65. šeperić9, Kos, Matijaščić, Dam. Celizić, Salopek

Trener: Franjo Šeperić

TOP: Husak, Maceković (od 80. Skukan), Puntarec, Vukas, Brico, Vranešić, Jakopec (od 90. Popović), Klingor (od 57. Stunja), Biškupić, Ilikić (od 33. Divjak), Galić (od 46. Šimag)

Trener: Milan Končarević

Igrač utakmice: Ivica Brico (TOP)

U slabom prvom poluvremenu možemo jedino istaknuti bijeg domaćoj obrani i onda zgoditak Biškupića iz 38. minute. U drugom dijelu domaćini pokušavaju doći do izjednačenja, ali Poljak i drugi put u 62. minuti mora vaditi loptu iz mreže, ovoga puta je strijelac bio Divjak. Nakon primljenog gola, Klokočevac preko Matijaščića solo akcijom smanjuje prednost TOP – a na jedan razlike, ali više od toga nisu mogli.

Nakon tridesetog kola vodi Sloga (B) sa 74 bodova, drugi je Dinamo Hidrel s 54, TOP je šesti sa 49 bodova, Zrinski Tehnovent sedmi sa 48, jedanaesti je Klokočevac sa 43, dok je Bregana na sedamnaestom mjestu s 19 bodova.

KOŠARKA - Kadeti - 1. županijska liga – 5. kolo Petar Zrinski – Samobor 103:59 (45:22)

Bez centara ne ide

SAMOBOR: Kučko 27, Nađ, Dašić, Džimbeg 6, Račić 6, Muslić, Musović 11, Šuvaković, Tokić 9. Trener: Zdravko Džimbeg

PETAR ZRINSKI: Botić 16, Barukčić 32, Kerepčić 6, Omazić 20, Tkalčević, Ljoljić 22, Hunjed 7. Trener: Velimir Balabanović

Tek pred kraj prve četvrtine domaćini uspijevaju s nekoliko uzastopnih pogodaka prijeći u vodstvo od 5 koševa razlike, no u drugoj četvrtini Samoborcima je šut potpuno zakazao, dok domaćini igraju sve bolje i ostvaruju na poluvremenu visoku prednost od dvadesetak razlike. Odmah početkom drugog poluvremena Samoborcima zbog pete osobne izlazi centar Tokić iz igre, tako da visoki centri iz Vrbovca imaju znatno olakšan posao za lagana poentiranja. Na kraju visoka i zaslužena pobjeda Vrbovčana. Kod Samoboraca jedini raspoložen za igru bio je play Kučko s 27 koševa i 15 ukradenih lopti. Kod Vrbovčana odlično je odigrao bek Barukčić s 32 poena, kojeg su u kontranapadima nakon dobrog skoka upošljavali visoki centri Ljoljić s 22 i Omazić s 20 koševa.

KOŠARKA - Mlađi kadeti – IV. HRL – 9. kolo Samobor – Auto Lim Lak 69:79 (38:29)

Bradač odnio pobjedu Samoboru

SAMOBOR: Vlahović, Belamarić 4, Rendulić 12, Mandalinić 10, Dragozet 12, Imbert 2, Levanić 8, Šuvaković I. 4, Džimbeg 8, Žitković, Šuvaković K. 9. Trener: Robert Levanić

AUTO LIM LAK: Cerjak 2, Martinović D., Šarić 2, Martinović I., Radetić 9, Muratović, Manojlović 26, Božičević, Grozdanović 4, Bradač 33, Đonlagić 3. Trener: M. Novaković

Samoborci dobrom igrom u obrani i strpljivom igrom u napadu krajem poluvremena ostvaruju prednost od desetak koševa. Prednost bi bila i daleko veća da je bilo malo više koncentracije kod zicera i slobodnih bacanja. Karlovčani početkom drugog poluvremena odigravaju agresivni zonski presing po cijelom terenu. Oduzimaju Samoborcima mnogo lopti koje lagano poentiraju preko raspoloženog Bradača, koji u svega nekoliko minuta pogađa dvadesetak koševa za preokret i vodstvo svoje ekipe. Do kraja utakmice gosti uspješno održavaju prednost od desetak koševa prednosti za zasluženu pobjedu. Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Rendulić i Dragozet s po 12 koševa. Kod Auto Lim Laka najbolji su bili Bradač s 33 i Manojlović s 26 koševa.

KOŠARKA - Prvenstvo sportskih škola – II. HRL – 12. kolo Maksimir – Samobor 70:37(37:15)

Podbacili u napadu i obrani

SAMOBOR: Srabotnak, Belamarić 3, Mandalinić, Dragozet 12, Imbert 2, Levanić 6, Šuvaković I., Džimbeg 10, Vranić 2, Šuvaković K. 2. Trener: Robert Levanić

MAKSIMIR: Hižman 2, Petek 7, Šerić 4, Lacić 5, Mirković 8, Kramar, Jakovljević 1, Mihaljević N. 8, Mihaljević V. 4, Kosovac 20, Marić 11. Trener: N. Sambolić

U sudaru dviju vodećih ekipa lige Samoborci su posve podbacili, kako u napadu tako i u obrani. Nešto snažnija ekipa Maksimira dobrom obranom zatvorila je u potpunosti sve prilaze u svoj reket. Nakon dobrog skoka zabijali su iz brzih kontranapada lagane koševe Samoborcima za na kraju visoku i zasluženu pobjedu. Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Dragozet s 12 i Džimbeg s 10 koševa. Kod pobjedničke ekipe Maksimira odlično je odigrao Kosovac s 20 koševa. U sljedećem kolu Samoborce očekuje još jedan derbi, ovaj puta za drugu poziciju, protiv trećeplasirane ekipe Vučića iz Zagreba.

KENDO - U Samoboru  održan treći međunarodni kendo turnir Samobor kup 2008

Samoborska je dvorana Osnovne škole Bogumila Tonija u subotu, 10. svibnja, odjekivala od borbenih pokliča modernih samuraja - kendoka. Naime, Kendo klub Samobor po treći je puta organizirao jedino kendo natjecanje u Hrvatskoj, na kojem je ove godine nastupilo stotinjak natjecatelja. Alfa i omega cijele priče je Vjekoslav Mataušić, voditelj kluba i jedan od najboljih hrvatskih natjecatelja.

- Cilj organiziranja ovog natjecanja je dati mogućnost kendokama s manje iskustva u natjecateljskom smislu, da isprobaju kako izgleda natjecanje - kaže Vjekoslav.

Doista, klubovi iz Mađarske (Szeged), Slovenije (Iss Hougai, Shidokai), Srbije (Royal) i Hrvatske (Agatsu-Zagreb, Ouka-Zadar, Osijek i Samobor), doveli su mlade natjecatelje te iskusne suce.

Najbolji kendoka trećeg Samobor kendo kupa u pojedinačnoj konkurenciji je Dino Zorović iz Kendo kluba Samobor. Najuspješniji u timskim borbama bio je tim A zagrebačkog Kendo kluba Agatsu, u sastavu Borna Ban, Siniša Galar i Tomislav Devčić.

Voditelj samoborskog kluba Vjekoslav Mataušić nije skrivao oduševljenje činjenicom da je Dino njegov učenik. Uspjeh Samoborca Dine Zorovića velika je pohvala Mataušićevu entuzijastičkom radu i velikom odricanju za kendo vještinu. U prilog ovoj tvrdnji ide i izjava predsjednika Hrvatskog kendo saveza Roberta Kroga kako je ovo najbolje organiziran turnir do sada i s najviše natjecatelja.

- Zadovoljan sam izvedbom naših natjecatelja, posebno u borbama s vrlo kvalitetnim kendokama iz Srbije, koji su među najboljima na Balkanu. Činjenica da ih je pobijedio naš tim govori o tome da u Hrvatskoj raste kvaliteta kendoa - rekao je Robert Krog.

Kendo borba traje pet minuta i odvija se na borilištu veličine 11 puta 11 metara. Oba borca odjevena su u tradicionalnu japansku odjeću, keiko gi, koja se sastoji od gornjeg dijela - gi i donjeg dijela - hakame. Preko odjeće kendoka oblači zaštitni oklop ili bogu. Svrha oklopa, bogua, je zaštita bodovnih zona, meta na tijelu, odnosno datotsu bui. To su glava - men, grlo- tsuki, zglobovi ruku - kote i trup, odnosno trbuh, te područje oko rebara - do. Kendoka još nosi i zaštitnu "pregaču" ili tare, kako bi zaštitio srednji dio tijela od mogućih neželjenih udaraca. Borba se odvija bambusovim mačem - shinaijem, duljine 115 cm i težine oko 450 grama. Naziv shinai zapravo znači savitljiv. Shinai je izrađen od četiri bambusove letvice jednake duljine. Letvice su spojene kožnim trakama i čvrstom niti, a s unutrašnje strane su razdvojene metalnom pločicom na kraju te čepom na vrhu kako bi shinai bio savitljiv.

Kendo meč sude tri suca - glavni sudac i dva pomoćna. Bod je valjan tek kad sva tri ili samo dva suca podignu zastavicu boje borca koji je postigao bod. Kendoka za vrijeme postizanja boda mora metu pogoditi samo gornjom trećinom shinaija, mora imati ispravno držanje tijela i ravnotežu, desnom nogom mora pogoditi pod u trenutku kontakta shinaija s metom, mora ispustiti glasan krik - kiai, te napadača ne smije za vrijeme napada pogoditi protivnikov mač. Borba završava kad jedan od boraca postigne dva boda. To znači da je protivnik porezan katanom dva puta pa se više ne može boriti. Pobjednik je i onaj borac koji borbu završi s jednim bodom ukoliko drugi borac nije osvojio bod. Ukoliko oba borca imaju po jedan bod ili su bez bodova, borba je neodlučena. Kad su finalne borbe neodlučene, natjecatelji odrađuju produžetke - encho, a pobjednik je prvi borac koji postigne bod.

Subotnje je natjecanje mnogim kendokama ostalo u lijepoj uspomeni zbog fair play natjecanja, kvalitetnog suđenja i prijateljstva koje vlada među kendokama. Zato je i oproštajna večer - sayonara party, potrajala do kasno u noć, kada su se prepričavali detalji iz uzbudljivih borbi.

Napisao i snimio:

Denis Stošić

KARATE - Karataši Bregane nastupili su na 7. Postojna Openu

Šest medalja iz Slovenije

Na 7. Postojna Open, na kojem je nastupilo više od 700 natjecatelja iz Italije, Njemačke, Hrvatske i Slovenije, članovi Karate kluba Bregana osvojili su dva zlata, jedno srebro i tri bronce u borbama.

Najuspješniji natjecatelji u redovima Bregane bile su Stefani Filipić i Gabrijela Tušinec.

Stefani se okitila sa čak tri odličja: zlatom u kategoriji mlađih kadetkinja do 45 kg, srebrom u ekipi mlađih kadetkinja i broncom u kategoriji kadetkinja do 50 kg.

Odličan nastup imala je Gabrijela Tušinec, koja je dominirala u kategoriji juniorki do 51 kg. Stefani i Gabrijela su osvojile zlatne medalje s tri uvjerljive pobjede i bez izgubljenog boda.

Srebrna medalja u borbama pripala je ekipi mlađih kadetkinja u sastavu Dijana Ćosić, Stefani Filipić i Marina Tančak.

Treća mjesta osvojile su Paula Andričević u kategoriji učenica do 40 kg i Marina Tančak u kategoriji mlađih kadetkinja do 45 kg.

Dobre nastupe imali su Dominik Kovačić, Marina Bratanić i Dijana Ćosić, koji su izgubili mečeve za treće mjesto, te Mihael Matijaščić koji je unatoč solidnom nastupu poražen od predstavnika Italije.

S.S.

NOGOMET - 4. HNL središte B – 30. kolo

Sava – Graničar 1:2 (0:2)

Zaustavljeni na granici

Sudac: Malbašić (Dugo Selo)

Pomoćnici: Horvatić (Zaprešić) i Vlašić (Donja Vlahinička)

Strijelci: 0:1 Kralj(12), 0:2 Kralj(35), 1:2 Bajan (64 – 11m)

SAVA: Pintar, Gavran, Drenški, Čakanić, Franjković, Bajan, Karamarko (od 61. Petravić), Dujmović, Golemović, Kočnar, Dodig

Trener: -

DUGO SELO: Beko, Hunjed, Leboš, Arifović (od 67. Hendak), Marić, Komar, Šimunović, Čerkez, Bušić, Skoko, Kralj

Trener: Tomica Pisačić

Igrač utakmice: Dražen Kralj (Graničar)

Bez trenera Zorana Smiljanca koji je odstupio nakon niza loših rezultata igrači Save su upisali novi, peti poraz u zadnjih pet susreta. U prvih 45 minuta gosti su bili puno bolja momčad što je i s dva gola potvrdio Dražen Kralj, a da na vratima domaćina nije stajao Pintar, prednost gostiju mogla je biti i izraženija. U drugom dijelu domaćini su uspjeli samo smanjiti golom Bajan s bijele točke. U slijedećem kolu u Farkaševec stiže posljednji Banovac i to je prilika za prvu pobjedu nakon 6 kola bez punog plijena.

Banovac – Samobor 0:7 (0:2)

Krenulo zadnjih 20 minuta

GLINA – Igralište ŠRC Banovac

Gledatelja 80

Sudac: Miličević (Velika Gorica)

Pomoćnici: Filipčić (Velika Mlaka) i Kodečka (Sisak)

Strijelci: 0:1 Bencalić(7), 0:2 I. Štefković(32), 0:3 Bencalić(70), 0:4 Brujić(72), 0:5 Bešlić(79), 0:6 Puškarić(80), 0:7 Horvat(83)

BANOVAC: Ančić, Odić, Tica, I. Cestarić, Peula, M. Cestarić, Žinić, Piškor, Anić, Dvorneković (od 76. Rožanković), Martinović (od 80. Klobučar)

SAMOBOR: F. Štefković, Lisec, Pavlović, Jakavić, Novak, Brujić, Ašanin (od 69. Horvat), Bencalić (od 78. Kovačević), I. Štefković, Puškarić, Kovačić (od 71. Bešlić)

Igrač utakmice: Miljenko Bencalić (Samobor)

Uvjerljiva pobjeda protiv zadnjeg Banovca nije nažalost donijela nikakav pomak na tablici jer je i vodeći Metalac upisao uvjerljivu pobjedu (6:2). Iako rezultat sugerira „razbijanje“ domaćina, do 70. minute rezultat je bio samo 0:2, a tada se igra domaćina raspala i uslijedio je konačni potop. Kod gostiju najbolji Bencalić (u zadnja 4 nastupa 6 postignutih golova), a čak petorica igrača su se upisala u strijelce s po jednim golom.

Nakon tridesetog kola vodi Metalac sa 65 bodova, drugi je Samobor sa 63, dok je Sava na petnaestom mjestu s 32 boda.

STOLNI TENIS - Završio ekipni dio Lige nada

Dečki ukupno 6.

Završio je ekipni dio županijskog natjecanja Lige nada na kojem su nastupili mladi stolnotenisači/ice iz Velike Gorice, Dugog Sela, Zaprešića, Rugvice, zagrebačkog Mola, Jastrebarskog, Dobove, Svete Nedelje i Samobora.

Uz ekipni dio, održano je i 6 otvorenih turnira, a slijedi i završni turnir 8 najbolje plasiranih igrača u kategorijama klinceza, klinaca, mlađih kadetkinja i mlađih kadeta te kadetkinja i kadeta. Natjecatelji STK Samobor pokazali su dobar napredak u igri i nagovijestili još bolje rezultate.

Dječaci, koji su igrali u sastavu Luka Šarić, Dario Pavlin, Dinko Šoić, Antonio Rož, Marko Žitković, Marko Antunović i trener Dražen Librić zauzeli su 6. mjesto na tablici od 10 ekipa. Najbolje plasirani igrač Samobora je 13. Antonio Rož sa skorom 16:15, slijedi 20. Dinko Šoić sa skorom 12:25, 32. je Marko Antunović sa skorom 5:25, 45. je Dario Pavlin sa skorom 2:17, 53. je Marko Žitković sa skorom 1:13, a 54. je Luka Šarić sa skorom 1:14, od ukupno 69 igrača.

Djevojke su igrale u sastavu Tea Hamerlitz, Barbara Andričević, Iva Horvat, Valentina Terihaj, Katarina Žitković, Jelena Duvnjak i trener Martina Glasnović Horvat i zauzele 3. mjesto u županijskoj Ligi nada.

STK Samobor će sudjelovati i na 55. ZAGIPING-u koji će se održati od 16. do 18. svibnja u Zagrebu.

Krunoslav Znika

KARATE - 9. međunarodni karate turnir Osijek Open

Sedam medalja stiglo iz Osijeka

U osječkoj sportskoj dvorani Zrinjevac održan je 10. svibnja tradicionalni 9. po redu međunarodni karate turnir Osijek Open. Na truniru je sudjelovalo oko 400 sportašica i sportaša iz Hrvatske, BiH, Srbije, Makedonije, Italije i Mađarske. Među sudionicima turnira bile su i mlade karateke Karate kluba Samobor-Anindol, koji su u konačnici osvojili 7 medalja te tim nastupom samo potvrdili kvalitetu i sjajnu budućnost karate sporta u Samoboru.

Najuspješniji je bio Tomislav Stolar, koji je bio vrlo uvjerljiv te pobijedio u konkurenciji juniora, ali je osvojio i broncu u konkurenciji seniora.

Rebeka Smolčić trijumfirala je u konkurenciji učenica, isto kao i kata tim u ekipnoj konkurenciji. U timu su nastupile Mirna Imprić, Lucija Razum i Rebeka Smolčić.

Srebrnom medaljom se okitio Toni Vuković u konkurenciji učenika, dok je njegov kolega Luka Meštrović osvojio broncu.

Muški kata tim učenika u sastavu Luka Komes, Toni Vuković i Luka Meštrović je nastupio u ekipnoj konkurenciji te su osvojili srebrnu medalju.

S.S.

RUKOMET - 2. HRL zapad, 22. kolo Samobor – Gorica 33:18 (15:8)

Ispunjeni ciljevi

Zadnje kolo u drugoj ligi zapad rukometašicama Samobora donijelo je gostovanje posljednje Gorice, što je u praksi značilo da na parketu treba ostvariti već unaprijed upisana dva boda. Nakon početnih nekoliko minuta i rezultata 4:4 daljnji tijek utakmice u potpunosti je pripao Samoborkama, koje su iz minute u minutu povećavale prednost. Poluvrijeme su završile sa 7 pogodaka prednosti, a istim tempom nastavile su i u nastavku sve do konačnih 15 golova razlike. No, ono što svakako može veseliti trenericu Tunjić i sve navijače je činjenica da su velik udio u ostvarivanju te prednosti imale i mlade igračice, koje će sve značajniju ulogu dobivati sljedećih sezona.

Tako je na ovoj utakmici Ana Skendrović na vratima u zadnjih dvadeset minuta skupila 8 obrana i vrlo dobro zamijenila Maju Gorenc koja ih je imala 15. Vrlo dobrom i efikasnom igrom u drugom dijelu predstavila se Maja Kozlovec, koja je četiri puta pogodila suparnička vrata, a pohvale za nastup, osobito u obrani, zaslužuju i Petra Mesic (2 gola), Monika Šilobod (2 gola) i Martina Dumić (1 gol). Iako po godinama još pripadaju kadetskoj postavi, Ivona Štrkalj i Anamarija Fofonjka već sad su postale ključne poluge na kojima će se graditi budućnost samoborskog rukometnog kluba. I u ovoj utakmici pokazale su svoj talent i efikasnost, jer je Štrkalj dala 8, a Fofonjka 6 golova. Kao i obično, pouzdanost su iskazale Balaško sa 4 te Kuzmić i Mandić s po 3 gola.

Na kraju rukometašice Samobora zauzele su sedmo mjesto s 20 bodova, što je čak i više od očekivanja uoči sezone. U prvoj ocjeni nakon 22 odigrana kola svakako treba ponovno istaknuti afirmaciju mladih igračica od kojih se tek očekuje da pokažu svoju punu snagu, uz i dalje kvalitetan trenerski rad. Čak i u utakmicama koje su gubile Samoborke su bile ravnopravne pa su uz malo sreće mogle i do više bodova i do boljeg plasmana. Za to mogućnost imaju sljedeće sezone.

M.Š.

RUKOMET - Mladi kadeti RK Rudara izborili plasman u Dukat 1. Hrvatsku kadetsku rukometnu ligu

Rudari među prvoligašima

Nakon dvije sezone natjecanja u 1. Hrvatskoj mlađoj kadetskoj rukometnoj ligi – zapad, mlađi kadeti Rudara ostvarili su izuzetan rezultat plasiravši se u jedinstvenu 1. Hrvatsku kadetsku rukometnu ligu. Naime, osvajanjem 6. mjesta prošle sezone te 7. mjesta ove sezone u konkurenciji 24 ekipe, kadeti Rudara skupili su dovoljno bodova koji su im osigurali elitni državni rang natjecanja za svoj uzrast. Plasman u Dukat 1. HKRL izravno je ostvarilo 12 kadetskih ekipa čije seniorske ekipe nastupaju u prvoligaškoj konkurenciji te 6 ekipa iz regije zapad, 5 ekipa iz regije sjever i 4 ekipe iz regije jug. Mladi su si Rudari osigurali igranje u najkvalitetnijem natjecanju u naredne dvije sezone, što će im biti odlična priprema za prelazak u seniorsku konkurenciju. Ova generacija dječaka rođenih 1992. godine sigurno je jedna od najperspektivnijih u povijesti RK Rudar i u bliskoj budućnosti može se očekivati da će barem 5 do 6 igrača zaigrati u seniorskoj ekipi. Treneri i vodstvo kluba sigurni su da će Matej Štajnkler, Domagoj Jagodić, Erik Fresl, Dominik Trčak, Josip Lehpamer, Matej Ašanin, Antonio Guliš, Filip Kovačić i drugi, uspješno i s ponosom predstavljati RK Rudar diljem Lijepe naše. Domagoj Jagodić postao je i kadetski reprezentativac Hrvatske i na dobrom je putu da ostvari jednako uspješnu karijeru kao što ju je imao i njegov trener Vladimir Šujster.

Ostvareni rezultat sigurno je najveća nagrada igračima i njihovom treneru za mnoge sate treninga održane u hladnom hangaru ili u kasnim večernjim terminima. Pred upravom kluba sada su "slatke" brige kako osigurati potrebna sredstva i uvjete za normalno natjecanje i daljnji sportski razvoj mladih rukometaša, za što će trebati dodatna pomoć i razumijevanje šire društvene zajednice.

I.H.

RUKOMET - 3. HRL središte, 26. kolo Odema – Rudar 28:31 (12:15)

Pobjeda rudarske mladosti

Kada bi netko gledao samo rezultat utakmice bilo bi mu najnormalnije vidjeti da je u posljednjem 26. kolu treće lige središte već ustoličeni prvak Rudar svladao Odemu. No, tek će oni koji su gledali utakmicu znati zašto je ova pobjeda posebna. Naime, samo istinski pratitelji rukometa, i to mlađih dobnih skupina, znaju da Filip Kumerle, Dominik Trčak, Erik Fresl, Matej Štajnkler, Matej Ašanin i Domagoj Jagodić pripadaju podmlatku Rukometnog kluba Rudar u koji se polažu velike nade. Upravo su oni na najbolji način iskoristili prigodu za dokazivanje te borbenošću, zalaganjem i umijećem izmamili čest pljesak svoje vjerne publike. Stoga ih je bilo i užitak gledati. Dovoljno je reći da je mladom golmanu Ašaninu tek 15 godina. Dobitak su, ne samo ove utakmice već i cijele sezone, svakako i nastupi već pravih rutinera (iako tek nešto starijih od nabrojene petorke) Josipa Štajnklera, Matije Kuhara i Josipa Cvetkovića koji su pružili odličnu igru, kao i Zoran Fabeković i Ivan Prosoli, gotovo pa veterani u utakmici protiv Odeme. Prigodu za dokazivanje iskoristio je i Juraj Kerepčić, a raduje i povratak na parket nakon ozljede Petra Fresla.

Ova je momčad svladala Odemu osobito vrlo dobrom igrom u završnici oba poluvremena, kada je od minus 5:8 preokrenula rezultat na 15:12 na kraju prvog poluvremena. U drugom su Odemaši vodili u jednom trenutku 24:21, ali mladi Rudari ponovno rade seriju 10:4 i pružaju navijačima još jedan razlog za slavlje.

Rudarske strijelce predvodio je Josip Štajnkler koji je postigao 8 golova, Erik Fresl postigao ih je 6, Zoran Fabeković 5, a Trčak, Prosoli i Matej Štrajnkler po 3. Kod gostiju najraspoloženiji bio je Krajačić s 8 pogodaka. Na kraju utakmice ponovno je bilo svečano, jer je specijalnu majicu s natpisom "Stranče ušao si u Rude" dobio i donedavni trener Odeme i veliki prijatelj Rudara, osobito s rukometnih foruma, Mario Matošin. Naravno, slavilo se ponovno i zbog osvojenog naslova prvaka, ali prava fešta u Rudama tek se sprema. Spremna su i pojačanja za nastup u drugoligaškoj konkurenciji, ali o tome više kada i službeno bude zgotovljen posao.

M.Š.

ŠKOLSKI SPORT - GIMNASTIKA - Državno prvenstvo osnovnih škola u sportskoj gimnastici

Bronca za ŠŠK LOB

Gimnastičarke Osnovne škole Bogumila Tonija na Državnom prvenstvu školskih športskih društava osnovnih škola osvojile su brončanu medalju. Među osam ekipa 3. mjesto za LOB - Leteći odred Bogumilaca - osvojile su Lara Šelj, Lucija Kosaber, Lucija Kirschenheuter, Nina Fresl i Dora Živković. Prva dva mjesta pripala su, kao i lani, Riječankama.

Lobašice su, zajedno sa svojom voditeljicom, profesoricom tjelesne i zdravstvene kulture Petrom Barišić, 8. svibnja sudjelovale u svečanom otvaranju natjecanja u dvorani Valbruna u Rovinju, gdje se okupilo oko 1500 učenika iz cijele Hrvatske.

Do 12. svibnja najbolje od sebe svi će oni pokušati dati natječući se u 12 športova: malom nogometu, košarci, rukometu, odbojci, stolnom tenisu, tenisu, streljaštvu, atletici, gimnastici, plivanju, šahu i krosu na raznim objektima u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji, a natjecatelji su bili smješteni u Rovinju. Naše natjecateljice svoje su odradile jučer u Sportskom centru Belvedere u Rijeci, a danas su slobodne za gledanje drugih natjecanja te obilazak grada Rovinja.