KARATE - Proglašeni najuspješniji natjecatelji Karate saveza Zagrebačke županije

Samoborci laureati čak 12 puta

U zagrebačkom restoranu Horok održana je u ponedjeljak, 2. travnja, podjela priznanja za najuspješnije natjecatelje Karate saveza Zagrebačke županije u prošloj godini. Od ukupno 20 kategorija predstavnici Karate kluba Samobor-Anindol osvojili su nagrade u čak 12 kategorija. Tako su u seniorskoj konkurenciji borbi najuspješnijima proglašeni Nenad Vukobrat i Maja Janković, kod juniora naslov je otišao Tomislavu Rašidagiću, Nikola Šoić najuspješniji je kadet, Ana Lenard kadetkinja, a Maja Lenard mlađa kadetkinja. U konkureniciji kata kod kadeta je naslov najboljeg pripao Tomislavu Stolaru, kod mlađih kadeta i kadetkinja Harisu Kovačeviću i Tomislavi Celižić, kod učenica Ivani Karamatić, kod mlađih učenica Rebecci Smolčić, a najuspješnijom katašicom među cicibankama proglašena je Nola Jandrečić.

K.S.

NOGOMET - 1. županijska liga zapad – 16. kolo

Croatia(P) – Novaki 2:3 (0:3)

Tri komada Markovića

KUPLJENOVO – Igralište Zaprešića

Sudac: Kelečić (N. S. Okičko)

Pomoćnici: Šoljak (Peter) i Ivančić (Jastrebarsko)

Strijelci: 0:1 I. Marković(16), 0:2 I. Marković(17), 0:3 M. Marković(28), 1:3 Porodec(50 – 11m), 2:3 Porodec(56)

CROATIA POJATNO: Reberski, Krivačić, Rajčić, Kramarić (od 78. Lečković), Kuč, Pokupec, Barbić, Antolić (od 84. Popović), Porodec, Mihalić, Capek

Trener: Stjepan Ostreš

NOVAKI: Prahin, Jedvaj, D. Struhak, Jaklenec, Podnar, P. Bungić, T. Bungić, I. Marković (od 85. B. Struhak), M. Bungić (od 46. Vrkić), Plavšić, M. Marković

Trener: Željko Kovačić

Igrač utakmice: Ivan Marković (Novaki)

Gosti iz Novaka bolje kreću u utakmicu te su u prvom dijelu tri puta precizni, već do tridesete minute rezultat je 0:3. U drugom dijelu domaćini se bude, u 50. Porodec smanjuje iz jedanaesterca, a u 56. je već 2:3, ali Novaki do kraja utakmice drže prednost te odlaze iz Kupljenova sa tri boda.

Rakitje – Dinamo(J) 2:3 (0:1)

Granatir u zadnjoj minuti

RAKITJE – ŠRC Rakitje

Sudac: Matoc (Zaprešić)

Pomoćnici: Kušer i Matić (oba iz Zaprešića)

Strijelci: 0:1 Pučić(38), 0:2 Pučić(47), 1:2 Hlevnjak(85), 2:2 K. Martinčević), 2:3 Granatir(90)

RAKITJE: Mihina (od 46. Duvnjak), Boras (od 70. Brekalo), Nikolić (od 46. A. Martinović), Čejvan (od 46 K. Barun), Vrčković, Hlevnjak, Nujić, Dorotić, D. Martinčević, K. Martinčević, Kramarić

Trener: Borislav Perica

DINAMO(J): Peremin, Bužinec (od 63. Kovač), Kukec, M. Papa, Gulić, Pucko, Pučić (od 68. Grgec), Solenički (od 78. Borovec), Granatir, D. Papa, Hribar (od 72. Pušek)

Trener: Vlatko Đunđek

Crveni karton: Gulić (62 – drugi žuti)

Igrač utakmice: Damir Papa (Dinamo)

Utakmica puna preokreta u kojoj gosti na poluvremenu vode golom Pučića, da bi isti igrač u odmah na početku drugog dijela povećao rezultat na 0:2. Dinamo u 62. minuti ostaje sa igračem manje i domaćini kreću na sve ili ništa i prvo Hlevnjak pa onda i Martinčević donose bod domaćinu koji u sudačkoj nadoknadi oduzima Granatir pogotkom za 2:3.

Krašić – Bestovje 2:3 (1:2)

Tri boda sa Žumberka

KRAŠIĆ – Igralište u Krašiću

Sudac: Cikojević (Samobor)

Pomoćnici: Rešetar (Samobor) i Jankavić (Jagnjić Dol)

Strijelci: 0:1 Turčinović(27), 1:1 K. Penić(30), 1:2 Sastić(36), 1:3 K. Horvat(71), 2:3 K. Penić(90)

KRAŠIĆ: Šimatić, Prstec, Tuček (od 79. Vincetić), I. Penić, Ristevski, Ferenčić, Petković, K. Penić, Golub, Petković, M. Penić (od 46. Šimecki)

Trener: Mijo Novosel

BESTOVJE: Golubiček, Turčinović, Šarić (od 72. Jager), Đaković, Petraš,Rendulić, Sastić, Borić, Kurtušić, K. Horvat (od 85. D. Horvat), Milković

Trener: Ante Brekalo

Igrač utakmice: Sastić (Bestovje)

Nakon puno vremena i Bestovje je došlo do bodova pobjedom nad Krašićem. U 27. minuti Turčinović dovodi Bestovje do 0:1 da bi samo tri minute kasnije Krašić stigao do 1:1. Na poluvrijeme se ipak odlazi vodstvom gostiju, strijelac je Sastić. Krčelić u 79. povećava vodstvo Bestovljana koje domaći tek uspijevaju smanjiti počasnim golom u 90. minuti.

Nakon šesnaestoga kola vodi Jamnica sa 39 bodova, drugi je Dinamo(O) sa 32, Novaki su treći sa 31 bodom, Rakitje je šseto sa 27 dok je Bestovje na četrnaestom mjestu sa 8 bodova.

KARATE - OPEN ITALIA - Milano (Monza), 1. travnja

Haris Kovačević zlatni

Protekli vikend u talijanskom gradu Monza pokraj Milana održano je veliko karate natjecanje Open Italia na kojem je nastupilo ukupno nešto manje od 1400 natjecatelja iz 33 države Europe, Azije, Amerike i Afrike.

Ovaj turnir je najkvalitetniji i najjači u svijetu pa se s pravom može reći da su svi oni koji ovdje postignu zapaženi rezultat "svjetske marke" u karate sportu.

Na turniru su nastupili i mladi članovi KK Samobor-Anindol koji su u tako oštroj konkurenciji sakupljali neophodno iskustvo koje je potrebno za visoka sportska dostignuća.

Nije bilo nimalo lako boriti se protiv kvalitetnih suparnika te još pored toga i protiv sudaca koji su skloni domaćim natjecateljima.

U Monzi su nastupili Tomislav Stolar, Haris Kovačević, Ana i Maja Lenard i Nikola Šoić.

U konkurenciji mlađih kadeta u katama Tomislav Stolar je imao solidan nastup u kojem je ubilježio 2 pobjede. U 3. kolu je poražen, isto kao i u kasnijem repasažu zbog velike greške koju je imao u svom nastupu.

Isto se dogodilo Nikoli Šoiću i Maji Lenard, koji su nakon početne dvije pobjede posustali u četvrtfinalu i kasnije u repasažnim borbama.

Ana Lenard je u 1. kolu izgubila od domaće natjecateljice koja je imala veliku naklonost domaćih sudaca.

Zadnji u nizu Samoboraca je nastupio mlađi kadet Haris Kovačević. Haris nam je pokazao da nije uzalud izreka "šećer dolazi na kraju". Prikazao je odličan karate i iz kola u kolo je oduševljavao suce i publiku. Nakon pet borbi i pet pobjeda zasluženo je podigao pobjednički pehar.

S Harisovim zlatom te 7. mjestom Tomislava Stolara, Maje Lenard i Nikole Šoića mlade snage KK Samobor-Anindol pokazale su da se na njih i na hrvatski karate svakako mora računati u budućnosti.

NOGOMET - Jedinstvena županijska liga - 19. kolo

Savski Marof – TOP 4:0 (2:0)

Opalili ih 4 puta

SAVSKI MAROF - Igralište Savskog Marofa

Sudac: Župan (V. Gorica)

Pomoćnici: Dolibašić (Novo Čiće) i Dragila (Buševec)

Strijelci: 1:0 Milivojević(31), 2:0 Žerjavić(38 - 11m), 3:0 Žlebački(48), 4:0 Tursan(90)

SAVSKI MAROF: Turk, Đurinski, Jozić, Boch, Šenjug, Vučetić, Večerić (od 46. Percela), Žerjavić (od 56. Balagić), Postružin, Žlebački, Milivojević

Trener: Miroslav Šorgić

TOP: Husak, Maceković, Matulin (od 77. Janković), Klemenčić (od 66. Bencetić), Vukas, Zlački (od 58. Balen), Divjak, Čamić, Pavec, Jakopec, Petrić

Trener: Drago Prigorac

Igrač utakmice: Tomislav Žlebački (Savski Marof)

Utakmica u kojoj su domaćini bili bolji te su konstantno prijetili završila je sa visokih 4:0. Domaćina u vodstvo u 31. minuti glavom dovodi Milivojević, da bi se na odmor otišlo sa 2:0 nakon što je Žerjavić realizirao najstrožu kaznu. U drugom dijelu još dva pogotka u mreži TOP - a, precizni su bili Žlebački i u 90. Tursan.

Pušća – Klokočevac 1:2 (:)

Zamutili im Bistru

PUŠČA - Igralište Pušće

Sudac: Matijaš (S. I. Zelina)

Pomoćnici: Kašnar (S. I. Zelina) i Ptičar (Kloštar)

Strijelci: 0:1 Brujić(5), 0:2 Kos(32), 1.2 Bernardić(72)

PUŠĆA: Hercigonja, Mrkonjić, Prica, Peharec (od 46. Gorupec), Percela (od 46. Tolić), Peharec, T. Bernardić, Nemčić, Studak, M. Bernardić, Lovrić (od 46. Hrebinec)

Trener: Drago Barbić

KLOKOČEVAC: Čajić, Bekiri (od 50. Salopek), Vitko, Petrić, Janžić, Janjić, Celizić, Kos, Gestić (od 64. Bošnjak), Murić, Brujić

Igrač utakmice: Ivan Kos (Klokočevac)

Igračima iz Klokočevac očito više odgovaraju gostovanju iz kojih se već drugi put zaredom vraćaju sa punim pljenom. Brujić u 5. minuti dovodi goste u vodsvo nakon što je Kos nanizao nekoliko domaćih igrača i dao upotrebljivu loptu. Na 0:2 posivuje Kos iz slobodnog udarca u 32. minuti i tim se rezultatom odlazi na odmor. U drugom dijelu domaćini su se trgnuli, no više od počasnog pogotka nisu mogli.

Zrinski Tehnovent – Zaprešić 1:1 (1:1)

Dva loša uzela po bod

FARKAŠEVAC – Igralište SC Zrinski

Sudac: Boban (V. Gorica)

Pomoćnici: Lukšić (gradići) i Cerovski (Hrašće)

Strijelci: 0:1 Barilović(22), 1:1 Tenšek(40)

ZRINSKI TEHNOVENT: Fabijan, Binički (od 70. Ištuk), Hainešek (od 45. Blažević), Celizić, Šicl, Makarun, Beloša, Krstanović, Tenšek, I. Radovanić (od 85. Trnar), Sirovica (od 75. D. Radovanić)

ZAPREŠIĆ: Galić, Mejdančić, Štoos, Šeničnjak, Stipković, Brkljača, Barun, Kafka (od 76. Lulić), Valenčak, Kuš (od 56. Šunde, od 77. Gorupec), Barilović

Trener: Ante Ćorak

Igrač utakmice: Miroslav Fabijan (Zrinski)

Loša igra i jedne i druge momčadi viđena je u Farkaševcu. Gosti bolji u prvom dijelu kad dolaze do vodstva preko Barilovića dok je sve ostale prilike Zaprešića sigurno zaustavio odlični Fabija. Pred kraj prvog dijela ipak stiže izjednačenje, u 40. precizan je Tenšek. U drugom dijela bez prilika u oba šesnaesterca te ostaje 1:1.

Sloga – Bregana 2:2 (1:0)

4 minute za dva boda

KRIŽ - Igralište u Sportskom parku

Sudac: Radišić (Zaprešić)

Pomoćnici: Filipčić (Ključ Brdovečki) i Bratković (Kurilovec)

Strijelci: 1:0 Bašić(45), 2:0 Bašić(57), 2:1 Kasalo(86), 2:2 Andabak(90)

SLOGA: Družinec, Karašić, Vorel (od 79. Novak), Sokolić, Konjug, Krainović, Pleteš, Oković, Crnogaj, Korman, Bašić

BREGANA: Herceg (od 46. Štibuhar), Andabak, Ivančić, Dekalić (od 72. Klisurić), Jurković, Kasalo, Sokolović, Celizić, Runtas (od 52. Matijašić), Župančić (od 76. Grdanjski), Mršić (od 67. Brajković)

Trener: Dražen Vegel

Igrač utakmice: Dario Bašić (Sloga)

Bregana je u samo četiri minute uspjela nadoknaditi minus od 2 gola te iz Križa odnjeti jedan bod. Domaćini vode od 45. minute golom Bašić koji je i dvanaest minuta kasnije precizan za 2:0. U 86. minuti Kasalo smanjuje na 2:1 te gosti kreću na sve ili ništa i pogotkom Andabaka u 90. dolaze do konačnih 2:2.

Nakon devetnaestoga kola Vodi Laduč s 39 bodova, drugi je Savski Marof s 35, Zrinski je šesti s 30, Klokočevac deveti s 28 bodova, Bregana dvanaesta s 23, dok je TOP trinaesti s 22 boda.

KARATE - 8. memorijal poginulim bojovnicima Domovinskog rata Grada Zagreba

Karatistima Bregane 4 srebra i 7 bronci

U dvorani OŠ Petar Zrinski u Zagrebu održan je 8. Memorijal poginulim bojovnicima domovinskog rata Grada Zagreba. Članovi Karate kluba Bregana su u konkurenciji preko 550 natjecatelja iz Slovenije i Hrvatske osvojili 11 medalja. Najuspješniji u redovima karatista Bregane bili su Stefani Filipić, Ivan Bilić, Josipa Bilić i Gabrijela Tušinec koji su izborili finala u svojim kategorijama, ali su se ovaj put morali zadovoljiti srebrnim medaljama.

Za dva tjedna mladi borci iz Bregane odlaze na turnir u Italiju, a trener Goran Romić očekuje uspješan nastup svojih učenika i na ovom natjecanju.

NOGOMET - 3. HNL zapad - 22. kolo Samobor – Ogulin 3:0 (2:0)

Tri gola i boda nade

Sudac: Radić (Rijeka)

Pomoćnici: Tonković (Karlovac) i Bikić (Zagreb)

Strijelci: 1:0 Puškarić(29), 2:0 Raić(42), 3:0 Puškarić(48)

SAMOBOR: Mičić, Skoko, Grabušić, Kunštek, Komar, Horvat (od 70. Pavlović), Puškarić (od 65. Ivanišević), Antunović, Raić (od 67. Jovanović), Brujić, Bencalić

Trener: Tomislav Pisačić

OGULIN: Božićević, Drvodelić, Delić (od 46. Bradvić), Pribanić, Galov, Versec, Majić, Salopek (od 60. Puškarić), Tomić (od 46. Jakovljević), Cindrić, Dragičević

Trener: Zoran

Igrač utakmice: Ivan Puškarić (Samobor)

Samoborci su u 22. kolu poletnom i efikasnom igrom došli do šeste ligaške pobjede protiv već otpisanog Ogulina te su uhvatili priključak sa momčadima koji se bore za ostanak u ligi. Domaći vode u 29. minuti kada ubačaj Puškarića obrana gostiju nespretno skreće u vlastitu mrežu. U 42. minuti u strijelce se upisuje i Raić koji do tada već mogao upisati i hat-trick. Početkom drugog dijela sve dvojbe o pobjedniku riješio je svojim drugim pogotkom Puškarić lijepom udarcem sa 20 metara.

Nakon dvadesetdrugog kola vodeći je Vinogradar sa 46 bodova, drugi je Rudar sa 42 dok je Samobor na sedamnaestom mjestu s 20 bodova.

NOGOMET - 4. HNL središte B - 22. kolo Sava – Mraclin 1:0 (1:0)

Jedan gol - tri boda

FARKAŠEVAC - Igralište NK Zrinski

Gledatelja 300

Sudac: Malekinušić (Osekovo)

Pomoćnici: Budić (Vrbovec) i Planinić (N. Kapela)

Strijelci: 1:0 Matošević(33)

SAVA: Pintar, Drenški, Čakanić, Matošević (od 65. Maršanić), Jordan, Biškupić (od 58. Šurbek), Karamarko, Horvat, Dodig, Mamić, Petravić (od 75. Žižić)

Trener: Zoran Smiljanec

MRACLIN: Mazulović, Nastevski (od 46. Berković), Rozić, Balić, Dandić, Jurišić, Rošić, Šimun (od 68. Dalić), Popović (od 48. Ambroš), Brebić

Trener: Nedjeljko Pavlica

Igrač utakmice: Davor Dodig (Sava)

U početku utakmice gosti iz Mraclina su opasniji, no na sreću domaćina nisu spretni u realizaciji svojih prilika. Nakon dvadesetak minuta Sava preuzima konce igre u svoje noge te se u 33. minuti pred vratima gostiju najbolje snalazi Matošević i dovodi domaćine u vodstvo. U drugom dijelu Sava je bolja, ima više prilika od gostiju, no rezultat ostaje onaj iz 33. minute 1:0.

Nakon 22. kola vodi Polet s 59 bodova, drugi je Strmec(B) sa 45 dok Sava zauzima šesto mjesto s 37 bodova.

MALI NOGOMET - Malonogometni Uskrsni turnir '07 SAMOBOR

Pobjednički pokal "školarcima"

Vatrometom i podjelom priznanja najboljim ekipama i pojedincima u Izletištu Milečki u Molvicama završen je 10. jubilarni malonogometni Uskrsni turnir Samobor, natjecanje koje okuplja uposlenike radnih kolektiva i državnih ustanova s područja Zagrebačke županije i Grada Zagreba. Bila je to prilika da organizator SDLSN RH - Podružnica Samobor rekapitulira 10-godišnja zbivanja vezana za ovaj turnir i podijeli prigodna priznanja ekipama, pojedincima i sponzorima koji su kroz čitavo proteklo razdoblje pomagali razvoju ove sportsko-rekreacijske manifestacije te promicali kulturu druženja, dobre volje i prijateljstva kao tradicionalne vrijednosti samoborskog kraja.

U natjecateljskom dijelu koji se odvijao na umjetnoj travi na terenima Samoborskog sportskog centra 28., 29. i 30. ožujka među 18 prijavljenih sudionika vođene su, kao nikad do sada, izjednačene i neizvjesne borbe do same završnice. Već prve utakmice dale su naslutiti da favorita gotovo i nema, o čemu najbolje svjedoči primjer ekipe Grada Samobora koja je u prvom kolu izbacila renomiranu Carinsku ispostavu Bregana.

Kroz neizvjesno nadigravanje finale su dograbile ekipe Školskog sportskog saveza Samobor i Samoborskog športskog saveza; nakon uzbudljive i neizvjesne utakmice koja ja završila najnepopularnijim rezultatom 0:0 boljim izvođačima sedmeraca pokazali su se "profesori" i sasvim zasluženo osvojili pobjednički i prijelazni pehar. Junak polufinalnog i finalnog nadmetanja postao je igrač Školskog sportskog saveza Vladimir Čerkez, koji je obranio čak 3 sedmerca i tako postao najzaslužniji pojedinac konačnog trijumfa svoje momčadi. Čerkez je proglašen i najboljim igračem turnira. Najbolji strijelac bio je Mladen Matijaščić iz ekipe DIV-a, dok je Božidar Domitrović iz Samoborskog športskog saveza po četvrti put proglašen najboljim vratarem, čime je postao i najbolji pojedinac svih dosad održanih natjecanja na ovom turniru. U borbi za 3. mjesto ekipa debitanata DIV-a s glatkih je 3:0 svladala pomalo nemotivirani Radio Samobor, čije su ambicije splasnule nakon poraza u polufinalu.

Zasluge za uspjeh ovogodišnjeg natjecanja imaju i članovi Aktiva nogometnih sudaca Samobor, koji su primjernim suđenjem dali svoj obol turniru, kao i sponzori među kojima su, uz Gradsko poglavarstvo Samobor kao pokrovitelja turnira, bili Izletište Milečki, Pirotehnika Mirnovec, Saki i Foto Samoborček.

Stjepan Stanić

Rezultati:

Četvrtzavršnica: ŠSS - Grad Samobor 2:1, Policijska postaja Samobor - DIV 0:1, Samoborski športski savez -Komunalac 2:1, Granična policija Bregana - Radio Samobor 0:1

Poluzavršnica: ŠSS - DIV 1(3):1(2), Samoborski športski savez - Radio Samobor 2:0

Završnica:

Za 3. mjesto: DIV - Radio Samobor 2:0

Za 1. mjesto: ŠSS - Samoborski športski savez 0(2):0(1)

STOLNI TENIS - 3. hrvatska stolnoteniska liga - regija srednja Hrvatska, 10. kolo

Identični porazi

Dvije utakmice 10. kola odigrali su stolnotenisači STK Samobor 2003. u subotu, 31. ožujka, obje u gostima. Kod STK Karlovca 1579., igrači STK Samobora 2003. Martin Kovačić, Matko Ladović i Marijan Šarić izgubili su rezultatom 4:2, iako su vodili 2:1 pobjedama Šarića i Kovačića.

U drugom susretu, igranom u Dugoj Resi protiv istoimenog kluba, isti igrači ponovili su isti scenarij. Vodili su 2:1, parovi su pripali domaćinu, a u 5. meču Martin Kovačić gubi u 5. setu.

Sljedeće kolo igra se 21. travnja, a u njemu će STK Samobor 2003. biti od 10 sati domaćin STK Molu te u 17 sati STK Večernjem listu 2. Bit će to prilika isprobati i vrhunski stolnoteniski stol Joola Duomat i WM mrežicu, koji su nabavljeni uz pomoć samoborskog Poglavarstva.

KOŠARKA - Seniori – B1 liga - 20. kolo Medveščak – Samobor 92:77 (45:34)

Kažnjena neopreznost

Protiv ekipe koja igra najčvršću obranu u ligi, koja ponekad zna biti i pogibeljna, Samoborci se nikako nisu mogli prilagoditi, osim donekle Ceraja i Močana. Krajem prve četvrtine Samoborci imaju egal rezultat, ali u zadnjih desetak sekundi zaspali su u obrani što domaćini kažnjavaju dvicom i u zadnjoj sekundi tricom. Ista neopreznost se dogodila i krajem druge četvrtine, tako da domaćini odlaze na 11 razlike u svoju korist. Početkom drugog poluvremena Samoborci smanjuju na 6 razlike, ali tada, očito zbog pomanjkanja snage, nerezonski i neprecizno šutiraju iz vanjskih pozicija. Dotle su domaćini strpljiviji u napadu i koš po koš do kraja utakmice povisuju svoje vodstvo na 15 razlike za zasluženu pobjedu.

Kod Samoboraca Ceraj je imao 30 koševa, Močan 17, a u obrani Kutija s 9 skokova i 7 koševa. Kod gostiju odlično je odigrao snažni Milković s 26 i bek Samoščanec s 20 koševa. Samoborcima sada trebaju u preostala dva kola dvije pobjede da ostanu na četvrtom mjestu ispred ekipe Medveščaka.

KOŠARKA - Juniori – III. HRL – 11. kolo Samobor - Trnje 67:77 (40:31)

Čak 24 skoka Šiloboda

U prve tri četvrtine, prvenstveno dobrom obranom, Samoborci imaju konstantno vodstvo od desetak razlike. U prvoj minuti zadnje četvrtine izlaskom borbenog Oroza iz igre zbog pete osobne osjetio se velik pad u obrani Samoboraca. Uz to je i šut potpuno zakazao, tako da gosti početkom zadnje četvrtine sa serijom od desetak koševa sustižu Samoborce, a pred kraj utakmice još jednom serijom odlaze na deset razlike za zasluženu pobjedu. Kod Samoboraca vrlo dobro je odigrao Šilobod s 24 koševa i čak 25 skokova. Uz njega dobro je odigrao u obrani i Oroz sa 7 skokova i 11 koševa. Kod Trnja najbolji je bio bek Milković s 23 koša.

STRELIČARSTVO - Državno dvoransko prvenstvo u streličarstvu za djevojčice i dječake

Sebastijan Poljanac najbolji u u Hrvatskoj

Uz nastup 42 natjecatelja iz 15 streličarskih klubova Hrvatske i uz nazočnost četrdesetak roditelja, baka i djedova, u nedjelju, 25. ožujka u sportskoj dvorani IV. osnovne škole u Varaždinu održano je Državno dvoransko prvenstvo u streličarstvu za djevojčice i dječake starosne kategorije do 14 godina za 2007. godinu.

Samoborac Sebastijan Poljanac, član Streličarskog kluba Samobor, izvrsnim je rezultatom osvojio titulu prvaka države u klasi standardnog luka.

DKL

RUKOMET - U Ivanić Gradu održano županijsko natjecanje u rukometu za dječake osnovnih škola

Idemo na državno?

U srijedu, 28. ožujka, održano je u Ivanić Gradu županijsko natjecanje u rukometu za dječake osnovnih škola. Samobor je zastupala ekipa OŠ Rude, kao najbolje plasirana na gradskom natjecanju. Ekipa je ponovno bila izvrsna i svojim rezultatom zaslužila je ulazak u poluzavršnicu natjecanja.

Čestitamo dečkima i njihovom mentoru Milanu Jeleniću na velikom uspjehu.

Smiješi li se to Rudarima odlazak na državno natjecanje?

JUDO - RAZGOVOR - Nikola Bućan, predsjednik Judo kluba Samobor

Želimo sagraditi judo centar

U našem gradu krajem veljače je okončan 19. međunarodni judo turnir Kup Samobora 2007. Nastupili su natjecatelji 73 kluba iz 9 zemalja, ukupno 803 mladih judašica i judaša. Samoborski su predstavnici, kaže trener Josip Šančić, ostvarili vrlo dobre rezultate – u ukupnom poretku drugo mjesto te pojedinačno 5 zlatnih, 7 srebrnih i 10 brončanih medalja, a još 10 ih je zauzelo peto mjesto. I to je još jedan dokaz da samoborski judaši drže konstantu u hrvatskim okvirima pa i šire od toga, a svakako vesele uspjesi u mlađim kategorijama.

Da rad s mladima sve više dolazi do izražaja potvrđuje i predsjednik kluba Nikola Bućan, koji ističe dugogodišnji sistematski rad, jer judo postoji u Samoboru već 26 godina. Govoreći o kvaliteti rada treba istaknuti da će Andrija Lisjak, ako ne bude neke ozljede, gotovo sigurno nastupiti u srpnju na Europskom prvenstvu na Malti, a kandidat je i za odlazak na Olimpijadu mladih, koja je najjače natjecanje za kadete. U samom vrhu su i Matija Frlić, Matej Tandarić, Ivan Bućan, Tibor Lacković, a i ostali čekaju svoju šansu. Oni se moraju dokazati na kriterijskim turnirima kao što je bio i ovaj u Samoboru, ističe Nikola Bućan koji je i izbornik hrvatske juniorske reprezentacije. Nakon nekoliko turnira juniorsko prvenstvo Hrvatske također će biti održano u Samoboru i tu će trebati skupljati bodove i za nastup na Europskom prvenstvu.

Inače, samoborski turnir je jedan od najjačih, ako ne i najjači u ovom dijelu Europe za mlađe kategorije i po broju sudionika i po kvaliteti, s ponosom ističu u Judo klubu, jer da nije bilo gripe ove godine bi u naš grad došlo više od tisuću natjecatelja. Nikola Bućan tu ponovno ističe jedan od najvećih problema ovoga grada, a to je nedostatak smještajnih kapaciteta za ovako velik broj natjecatelja te zahvaljuje roditeljima koji su pomagali u organizaciji, kao i sponzorima Gradnjaprometu, Tehnoventu i ljudima iz Vojarne Taborec koji su im omogućili noćenje za 400 ljudi. Koliko mnogi vole doći na ovaj turnir dovoljno govori podatak da je stiglo čak 130 judaša samo iz Dubrovnika, ističe Bućan i nastavlja da su sve borbe snimljene i ostaju u arhivi, a dio će dobiti i čelni ljudi Grada koji su bili na otvorenju i vidjeli mravinjak koji je vladao za vrijeme natjecanja.

- Ponosni smo što smo u kratkom roku sve to uspjeli riješiti, a bila je i samo jedna ozljeda kod starije juniorke i to pomalo zbog njene nepažnje. Inače, u ovom sportu nema puno ozljeda, jer se od malih nogu uči djecu kako padati i priviknuti tijelo na padove. Češće su ozljede u nogometu, rukometu i drugim sportovima, jer u judu pravila idu na maksimalnu zaštitu sportaša. Primjerice, ako se zna da je protivnik ozlijedio koljeno, ali želi i može nastaviti borbu, i ako drugi borac namjerno napada tu nogu, sudac prekida borbu i kažnjava tu namjeru. Ozljede su moguće, ali u borbama nema namjere. Postoje i požrtvovne tehnike - to su akrobatske tehnike kad natjecatelj nastoji ostvariti prednost radeći polugu ili slični zahvat, ali tada se prekida borba i diskvalificira taj natjecatelj, jer se ne dopušta ni da ozlijedi sam sebe - pojašnjava Bućan.

Što se tiče dovršetka nove sportske dvorane Nikola Bućan kaže da s njima nitko nije još razgovarao o prostoru za borilačke sportove, ali u Judo klubu tako i tako imaju drugu ideju, a to je da im se dodijeli zemljište na kojem bi vlastitim sredstvima i uz pomoć sponzora izgradili svoju dvoranu.

- Želimo biti na svome, da možemo trenirati i 24 sata ako treba, a ne da moramo čekati kad će nam netko omogućiti treninge i otvoriti dvoranu. Naime, mi često idemo i na turnire na drugim kontinentima gdje su druge vremenske zone, pa bi trebali trenirati i u dva sata ujutro da se prilagodimo nastupima. Iako imamo sve papire da je i ova dvorana u školi Bogumila Tonija građena za judo, mi smo ovdje podstanari, plaćamo najamninu, a u dvoranu se ne ulaže. Već 15 godina služimo se istim tatamijima. Već imamo zainteresirane sponzore koji bi zajedno s našim klubom htjeli sudjelovati u gradnji judo centra. Skoro svaki nogometni klub i sportska udruga imaju svoj dom, pa bi bilo red nakon 26 godina da i mi dobijemo svoj. U taj judaški dom želimo ući na 30. godišnjicu postojanja i rada, a on bi bio na ponos gradu, građen po principu centara kakvi su podignuti u Japanu i Dalekom istoku. Sada treniramo ponedjeljkom, srijedom i petkom tu u dvorani od 18 do 22. Naši ljudi rade s djecom i svatko je dobro došao, trenira se i u Poduzetničkom centru u Bregani, odlazimo u Celje, Bihać i svugdje gdje možemo kvalitetno trenirati. Odlično surađujemo s Česima, Slovacima, Poljacima, a svi oni rado dolaze i u Samobor. Zbilja mogu reći da smo, uz karate, možda i najveći promicatelji Samobora u svijetu.

Za proslavu spremamo i monografiju. Prije toga namjeravamo nabaviti novi kombi kako bi se mogli jednostavnije prebaciti do inozemnih turnira. Tamo želimo promovirati i naš simbol – Sraku, koja je i simbol ovog Grada. No, u Samoboru je premalo suvenira pa nemamo što ponijeti za darove kad odlazimo na druge turnire - upozorava na kraju predsjednik Judo kluba Samobor Nikola Bućan.

Mato Šipuš

"Prvo natjecanje koje je bilo održano u neovisnoj Hrvatskoj bilo je upravo judo natjecanje u Samoboru. Održano je 30. svibnja 1990., u isto vrijeme kada se održavalo prvenstvo Jugoslavije. Imali smo problema zbog toga, osuđivali su nas iz tamošnje zajednice sportskih udruga, čak sam i sam osuđivan, ali izdržali smo sve i, evo, sad smo došli do ovih rezultata."

"U Judo klubu Samobor izrazito pazimo na fair play pa naše članove od malih nogu učimo da priznaju kada je protivnik bolji. I u ovom sportu suci mogu pogriješiti i proglasiti pobjednikom borca koji to nije zaslužio, ali mi tada reagiramo, kažemo da su suci pogriješili i povlačimo natjecatelja, ne puštamo ga u daljnje borbe. Naše članove učimo i socijalizaciji, osobito kako se može pomoći slabijima i starijima, pa tako naši članovi pomažu starijima, donose im hranu i drva ili slično."