Pobjeda za čelnu poziciju

RAKITJE – ŠC Rakitje

Sudac: Vugec (Brdovec); Pomoćnici: Skomrak (Zaprešić) i Katušić (Brdovec)

Delegat: Banek (Novaki)

Strijelci: 1:0 Dorotić (10), 2:0 Martinčević (33), 3:0 Balaško (54), 4:0 Martinčević (74), 5:0 Kramarić (90)

RAKITJE: Mihina, Nuić, Balaško (od 83. Novačić), Hajdinjak, Hlevnjak, Brnić, Vrčković (od 83. Čejvan), Dorotić, Jozić (od 68. Barun), Martinčević (od 74. Pavec), Boras (od 46. Kramarić); Trener: Dragutin Stojanović

CROATIA: Reberski, Krivači, Rajčić, Porodec (od 76. Lešković), Kramarić, Pokušec (od 51. Gligorić), Matijević, Hribar, Capek (od 63. Jug), Mihalić, Barbić; Trener: Stjepan Ostreš

Igrač utakmice: Damjan Martinčević (Rakitje)

Nogometaši Rakitja odigrali su odličnu utakmicu i vrlo su impresivno porazili protivnika. Ovom je pobjedom Rakitje izbilo na čelo ljestvice, a partije poput ovakve daju im nadu da bi na vrhu mogli i ostati.

M.S.

Samoborski Otok – Bestovje 2:1 (2:1)

Sve zanimljivo u prvom dijelu

SAMOBORSKI OTOK – Igralište Otoka

Sudac: Ešegović (Šenkovec); Pomoćnici: Vrbaški (Zaprešić) i Lovrentijev (Brdovec)

Delegat: Belak (Farkaševac)

Strijelci: 1:0 Jantolić (7), 1:1 Tenšek (21), 2:1 Jantolić (35)

SAMOBORSKI OTOK: Škunca, Noršić, B. Vitko, Ž. Vitko, Runtas, Žibert (od 90. Horvat), Telišman, Obranić (od 55. Frkanec), Jantolić, D. Gorišek (od 46. G. Gorišek), Bošnjak; Trener: Miro Šoštarić

BESTOVJE: Perišić, Džaja, Turčinović (od 68. Biškupić), Kurtušić, Jager, Žerjav, Sastić, Sabo, Tenšek, Bećirović (od 46. Josipović), Milković (od 68. Prigorec); Trener: Božidar Domitrović

Igrač utakmice: Marijan Jantolić (Samoborski Otok)

U lokalnom derbiju je Samoborski Otok pobijedio zahvaljujući inspiriranom dvostrukom strijelcu Jantoliću. Bestovje je imalo više prilika, ali su njihovi napadači imali slab dan.

M.S.

Na tablici vodi Rakitje sa 28 bodova, slijedi Dinamo sa 26 bodova, Bestovje je na trećem mjestu sa 21 bodom, dok je Samoborski Otok posljednji sa 11 bodova.

RUKOMETAŠICE - 2. HRL – ZAPAD - Samobor-Mercator - Rovinj 25:33

Stara boljka - dekoncentracija

Loš dan naših rukometašica znatno je olakšao posao gošćama iz Rovinja, koje su na kraju uvjerljivo slavile u 18. kolu druge lige – zapad. Slabiji ulazak u utakmicu i ovaj put neraspoložene golmanice već u prvom poluvremenu dali su naslutiti da će gošće opravdati svoj položaj na tablici gdje se bore za drugu poziciju, odmah iza vodećeg Umaga. Dekoncentracija igračica Samobora rezultira s 8 pogodaka prednosti za gošće. U nastavku susreta pojavljuje se tračak nade kada naše rukometašice dolaze na tri gola zaostatka, ali ponavljaju se stare boljke iz prvog poluvremena. Gotovo bez obrane golmanica, s nekoliko tehničkih pogrešaka i sve se vraća na staro. Priliku u drugom poluvremenu dobile su mlađe igračice, jer je osiguranjem ostanka u drugoligaškom društvu zapravo već počelo uigravanje za sljedeću sezonu u kojoj bi punu afirmaciju upravo trebale imati nadarene mlade igračice.

Uobičajeni podaci sa susreta ovaj put govore da je najefikasnija bila Ivić s 5 golova, Novak i Miletić dale su 4, a Fofonjka 3 zgoditka. Samoborkama 19. kolo donosi gostovanje u Zagrebu kod druge momčadi Lokomotive.

Kadetkinje će pak u srijedu 5. travnja odigrati posljednji susret za državno prvenstvo protiv Sloge. Nakon toga Hrvatski rukometni savez će odrediti koliko momčadi će sudjelovati na završnom turniru kadetskog prvenstva, a u klubu se nadaju da će i njihova nadarena generacija imati prigodu dokazati se na njemu.

MaBo

NOGOMET - 1. županijska liga zapad - 16. kolo

Bregana – Vatrogasac 4:2 (3:2)

Grdanjski za preokret

Sudac: Gvozdanović (Jastrebarsko); Pomoćnici: Batušić (Cvetković) i Borković (Domagović)

Delegat: Komerički (Klokočevac)

Strijelci: 0:1 Debogović (16), 1:1 Grdanjski (39), 2:1 Grdanjski (40), 3:1 Jurković (43), 3:2 Debogović (45), 4:2 Kasalo (76)

BREGANA: Herceg, Nider (od 65. Andabak), Celizić, Mužević, Letina, Dekalić, Kasalo (od 80. Ažić), Brajković, Grdanjski (od 55. Župančić), Jurković (od 60. Barbić), Matijaščić; Trener: Ivan Barbić

VATROGASAC: Šarić, Bura, Prskalo (od 70. Katušić), Čujko, Olovec (od 65. Horvatić), Šimunić, Andročec (od 35. Bartula), Valek, Debogović, Premerić, Sremić; Trener: Marijan Senčar

Igrač utakmice: Marko Grdanjski (Bregana)

Gosti iznenađujuće dolaze do vodstva preko Debogovića, ali u završnici poluvremena Bregana u četiri minute postiže tri pogotka, a pravi inicijator je Grdanjski s dva pogotka. Svojim drugim pogotkom Debogović vraća neizvjesnost, ali je Bregana dovoljno čvrsta da sačuva i čak poveća prednost.

M.S.

TOP – Sloga Brezje 2:1 (1:0)

Gašpert donio pobjedu

KERESTINEC – Igralište TOP-a

Sudac: Grubač (Zaprešić); Pomoćnici: Radišić i Novak (oba iz Zaprešića)

Delegat: Zrinjan (Medsave)

Strijelci: 1:0 Maceković (4), 1:1 K. Leopold (68), 2:1 Gašpert (84)

TOP: Vlašić, Maceković, Klemenčić, Šabarić, Olujić, Zlački, Jakopec, Škrapec (od 66. Gašpert), Asentić (od 87. M. Čamić), Vršek (od 90. Puntarec), Golešić (od 46. I. Čamić); Trener: Zlatko Horjan

SLOGA: Šunjić, Podnar, Karabelj, Maršanić, M. Leopold, Dejanović, Jokić (od 46. Kujundžija), Mikec (od 78. Brujić), Hrenović, Borak, Jankavić (od 62. K. Leopold); Trener: Jasmin Ganić

Igrač utakmice: Tomislav Gašpert (TOP)

TOP vrlo rano dolazi do vodstva, ali se Sloga ne predaje i sredinom nastavka poravnava preko Leopolda koji je netom ranije ušao u igru. Ipak, Gašpert pogotkom u 84. minuti donosi domaćinu sva tri boda.

M.S.

Novaki – Laduč 1:3 (0:0)

Gosti ostaju lideri

NOVAKI – Igralište SC Novaki

Sudac: Slopko (Kurilovec)

Strijelci: 0:1 Mujić (59), 0:2 Guštin (63), 1:2 Mlinar (66), 1:3 Pirih (84)

NOVAKI: Tujec, Softić (od 46. Avsec), Genus (od 76. Jaklenec), H. Struhak, Marković, M. Bungić (od 61. Pavec), Đumlija, D. Struhak, B. Mlinar, T. Bungić, Čović; Trener: Vladimir Gržan

LADUČ: Tonković, Rašić (od 55. Drenski), Karamatić (od 90. Vulić), Čičko (od 61. Rakeli), Bakić, Šimag, Percela, Marković, Mujić (od 61. Pirih), Jakovina, Guštin; Trener: Zvonko Rudelić

Novaki su se odlično držali punih sat vremena, ali je kvaliteta gostiju ipak došla do izražaja. Brza dva pogotka bila su dovoljna za pobjedu Laduča i učvršćivanje njihove prve pozicije.

M.S.

Na tablici vodi Laduč sa 37 bodova, slijedi Bregana sa 34 boda, TOP je na četvrtom mjestu sa 28 bodova, Sloga Brezje je šesta sa 27 bodova, dok su Novaki na osmom mjestu sa 20 bodova.

NOGOMET - 3. HNL središte - 19. kolo - Samobor – Vrapče 0:2 (0:1)

Samoborci razočarali

Sudac: Borojević (Kutina); Pomoćnici: Valešić (Kutina) i Vujić (Sisak)

Delegat: Margetić (Sveti Ivan Zelina)

Strijelci: 0:1 Kovačević (43), 0:2 Čapin (86)

SAMOBOR: Radoš, Puškarić (od 46. Bradvić), Makarun (od 52. Fuček), Anušić, Drenški, Šarić, Brujić (od 46. Dolić), Hodalj, Jelić, Deak, Pek; Trener: Stjepan Bašić

VRAPČE: Cigrovski, Veljković (od 70. Matić), Panza, Miloš, Kovačević, Šimić, Cvitkušić, Novinc, Maruna (od 78. Leskovar), Regvar, Čapin (od 88. Batinić); Trener: Damir Mužek

Igrač utakmice: Ante Čapin (Vrapče)

Samoborci su u susret ušli neshvatljivo loše, te su gosti iz Vrapča već u prvom poluvremenu mogli napuniti mrežu domaćina, ali njihovi napadači nisu bili raspoloženi. Kada se već činilo da će prvi dio biti okončan neriješenim rezultatom i da će Samobor uspjeti na odmoru konsolidirati redove, gosti u samoj završnici dolaze do vodstva. Trener domaćih je brzo napravio sve tri izmjene, pa su Samoborci zaigrali bolje u drugom dijelu, a najbolju priliku propustili su petnaestak minuta prije kraja kada Pek pogađa vratnicu, a Jelić odbijenu loptu ne sprema u praznu mrežu. U završnici gosti iz kontre potvrđuju pobjedu.

M.S.

Na tablici vodi Moslavina sa 43 boda, slijedi Vinogradar sa 40 bodova, dok je Samobor na šestom mjestu sa 29 bodova.

NOGOMET - Jedinstvena županijska liga - 19. kolo -

Zrinski Tehnovent – Sava Strmec 0:3 (0:1)

Sava nastavlja s pobjedama

FARKAŠEVAC – Igralište SC Zrinski Tehnovent

Sudac: Horvatić (Zaprešić); Pomoćnici: Bionda (Zaprešić) i Špoljar (Gornja Bistra)

Delegat: Katušić (Velika Gorica)

Strijelci: 0:1 Jordan (40), 0:2 Biškupić (49), 0:3 Đurđević (61)

ZRINSKI TEHNOVENT: Fabijan, Radek (od 46. Razum), Markić, Murić, Šicl, Vrančić, Šarić, Celizić (od 76. Herman), Tomljenović, Hainešek, Beloša; Trener: Vlado Čiček

SAVA: Pintar, Vlašić (od 65. Kočnar), Horvat (od 83. Lušić), Husta, T. Čakanić, V. Čakanić, Raić (od 70. Kršćanski), Jordan (od 75. Božičko), Biškupić (od 60. Ćoso), Đurđević, Karamarko; Trener: Miroslav Orsag

Igrač utakmice: Marijan Jordan (Sava)

Gosti iz Strmca pokazali su da su mnogo bolja momčad od Zrinskog, a njihova je pobjeda mogla biti i rezultatski izraženija. Momčad Save na čelu s odličnim trenerom Orsagom igra zaista impresivno i njihova visoka pozicija više nije iznenađenje.

M.S.

Bistra – Klokočevac 1:0 (1:0)

Domaćin teško do pobjede

BISTRA – Igralište SRC Bistra

Sudac: Čunčić (Kuče); Pomoćnici: Kos (Mraclin) i Mustapić (Velika Gorica)

Delegat: Žilec (Velika Gorica)

Strijelac: 1:0 Milivojević (37)

BISTRA: Boranić, Babić, Drviš (od 88. Markanović), Coha, Jelić, Vučetić, Poljski, J. Škreblin, Mamić (od 69. Tomić), I. Škreblin (od 82. Eršek), Milivojević; Trener: Zlatko Močilar

KLOKOČEVAC: Duspara, Vitko, Celizić (od 65. Ramić), Rako (od 65. Komerički), Horvat, Kos, Janžić, Murić, Nikl, Šeperić (od 46. Vego, od 69. Bekiri), Salopek; Trener: Ferdo Kamenčić

Igrač utakmice: Goran Milivojević (Bistra)

Protiv favoriziranog domaćina Klokočevac je odigrao solidnu utakmicu koju je odlučio Milivojević pogotkom pred kraj prvog dijela. Iako je Bistra imala više prilika, treba napomenuti da je Klokočevac bio blizu izjednačenja kada je Salopek pogodio gredu.

M.S.

Na tablici vodi Radnik sa 43 boda, slijede Polet i Bistra sa po 39 bodova, Sava Strmec je na četvrtom mjestu sa 38 bodova, Klokočevac je trinaesti sa 13 bodova, dok je Zrinski Tehnovent posljednji sa 3 boda.

MALI NOGOMET - Jedinstvena županijska liga - 19. kolo - Sokoli – GOŠK 6:0 (3:0)

Najuvjerljivija pobjeda u sezoni

SAMOBOR – Dvorana Bogumil Toni

Suci: Janošević i Tomić (oba iz Zagreba)

Delegat: Dobrović (Zagreb)

Strijelci: 1:0 Krnić (3), 2:0 Smolčić (8), 3:0 Sitar (16), 4:0 Krnić (33), 5:0 Smolčić (34), 6:0 Grcić (37)

SOKOLI: Kovačević, Sitar, Tironi, Vrkić, Krnić, Jelušić, Morina, Kovač, Grcić, Smolčić, Antunović, Bašić; Trener: Vladimir Čerkez

GOŠK: Zore, Saulan, Čikor, Rašidagić, Sarić, Atias, Gvozden, Srđan, Pavlić; Trener: Bartol Vukojević

Igrač utakmice: Nikola Smolčić (Sokoli)

Odlična igra Sokola koji su se najuvjerljivijim slavljem u cijeloj sezoni definitivno odmakli od opasne zone. Posebno su kvalitetno igrali Krnić i Smolčić, a gosti iz Dubrovnika su igrali mnogo bolje nego što govori konačan rezultat, te je pravo čudo da niti jednom nisu matirali odličnog vratara Kovačevića.

M.S.

Na tablici vodi Gospić sa 39 bodova, slijedi Uspinjača sa 36 bodova, dok su Sokoli na osmom mjestu sa 16 bodova.

Od 23. do 25. ožujka Dubrovnik je bio u znaku lokalnog sporta

Kuda ide hrvatski sport?

U organizaciji Ureda za lokalni sport Hrvatskog olimpijskog odbora u Dubrovniku je od 23. do 25. ožujka održan kolegij tajnika lokalnih sportskih zajednica. Iznimno, ovog puta su pozvani i predsjednici lokalnih sportskih zajednica (županijskih, gradskih i općinskih) s ciljem da se i ova grupa sportskih djelatnika - volontera upozna s tekućom problematikom koja se odražava na razvoj sporta u državi.

U Hotelu Lero okupilo se 65 lokalnih sportskih "moćnika" koji su s velikom pažnjom saslušali sve predviđene teme.

Sva najnovija saznanja oko donošenja novog Zakona o športu te aktualnu problematiku koja se na spomenuti zakon odnosi nazočnima je ispričala Biserka Vrbek, pomoćnica glavnog tajnika HOO-a.

Vrlo interesantno predavanje imao je naš poznati Samoborac Velimir Veco Bašić koji obnaša funkciju pomoćnika glavnog tajnika Zagrebačkog sportskog saveza, najveće i najmoćnije lokalne sportske zajednice, koja raspolaže s budžetom od cca 185 milijuna kuna. Veco je u svojoj temi obradio primjer razvoja sporta u Gradu Zagrebu te na temelju svojih saznanja nazočnima predočio što to Grad Zagreb radi i priprema u narednom četverogodišnjem planu.

Iz samog izlaganja moglo se zaključiti da zagrebački sport čeka sjajna budućnost, koja počiva na činjenici da je politička vrhuška na čelu s gradonačelnikom Bandićem shvatila i prihvatila potrebu ulaganja u sport te činjenicu da je sport neizostavni segment modernog društva, a vrhunski sport treba biti poticaj za njegov cjelokupni razvoj.

Bilo je govora i promišljanja o načinima upravljanja sportskim objektima te se nameće mišljenje da je trgovačko društvo u ovome trenutku najbolje rješenje za samoborski slučaj, koji nas čeka u bliskoj budućnosti.

Uglavnom, bilo je vrlo interesantno i korisno, a nisu izostale niti šetnje i razgled prekrasnog starog grada.

Predstavnici samoborskog sporta u Dubrovniku su bili Juro Horvat, Darko Šimunec (na teret HOO-a) te Boris Makarun i Marijan Kižlin.

Predstavnik Svete Nedelje bio je Marijan Jurić, koji obnaša dužnost predsjednika Saveza sportova zagrebačke županije.

Darko Šimunec

KOŠARKA - KADETI – 1. ŽUPANIJSKA LIGA – 1. kolo - Dugo Selo - Samobor 97:53 (52:29)

"Zečevi" ne prolaze!

Zaslužena pobjeda lidera lige, fizički mnogo jačih i uigranijih domaćina iz Dugog Sela. Kod Samoboraca, uz Levanića, prolaznu ocjenu zaslužuju Sabljo i Gionechetti. "Zečevi" Šaban i Sladić moraju preuzeti dio odgovornosti ako žele igrati u tom rangu natjecanja. Šaban je bio solidan u obrani, ali kao najviši igrač bezopasan za protivnički koš, a Sladić potpuno izgubljen u napadu.

U nedelju na domaćem terenu očekuje se mnogo bolja i hrabrija igra protiv ekipe iz Vrbovca.

JUDO - Prvenstvo Hrvatske - mlađi kadeti i kadetkinje, Dubrovnik, 25. ožujka

Nikola Matešić prvak države

Na Prvenstvu Hrvatske koje je 25. ožujka održano u Dubrovniku sudjelovalo je 30 klubova i 181 natjecatelj - mlađi kadeti i kadetkinje. Samoborci Judo kluba Samobor potvrdili su i u ovoj kategoriji visoku kvalitetu postigavši odlične rezultate, uvrstivši se tako među najbolje mlađe kadete u našoj državi:

Lisjak pobjednički

Kadeti i veterani Judo kluba Samobor nastupili su 18. ožujka na Kupu Labinske Republike. Među 210 natjecatelja iz 19 klubova iz Hrvatske, BiH, Slovenije i Italije, naš Andrija Lisjak pobijedio je među kadetima u kategoriji do 60 kg, a 2. mjesto, u kategoriji do 66 kg, osvojio je Ivan Bućan.

Kod veterana u kategoriji do 81 kg Nikola Bućan osvojio je 2. mjesto.

JUDO - Memorijal Josipa Potneka, Osijek, 19. ožujka

Klinci ubrali medalje

Samo dan kasnije nakon što su se stariji samoborski judaši penjali na postolja u Istri, mladi članovi kluba - djevojčice i dječaci te mlađi kadeti i kadetkinje, ubirali su medalje i priznanja na Memorijalu Josipa Potneka održanom u Osijeku 19. ožujka.

Na Memorijalu je nastupilo čak 250 natjecatelja iz 22 kluba (Hrvatska, BiH, Slovenija, SiCG i Mađarska), a Samoborci su bili izuzetno uspješni.

Djevojčice su osvojile dva 2. mjesta - Maja Horvat i Ivana Stanić, a 3. je bila Dora Bogović.

Dječaci su osvojili četiri 1. mjesta - Dominik Jurković, David Jurković, Robert Šoić i Leo Folnović, četiri 2. mjesta - Josip Garašić, Filip Gundić, Marino Lukenda i Ivan Lovrić te jedno 3. mjesto - Antonio Otmačić.

Kod mlađih kadeta i kadetkinja pobjedu je odnijela Ana Majstorović, Nikola Matešić i Dominik Klarić osvojili su 2. mjesta, a Antonio Biondić bio je 3.

KOŠARKA - SENIORI – C-1. LIGA – 17. kolo - Maksimir - Samobor 84:95 (47:45)

Dobra najava derbija

Samoborci rješavaju prvu četvrtinu u svoju korist prvenstveno zahvaljujući odličnoj realizaciji centara Špičeka i Geršaka. Drugu četvrtinu razigrao se trener i igrač Maksimira Gojčeta koji brzim driblinzima bez problema prolazi bekove Samobora te realizira šuteve ili upošljava s povratnim loptama svoje bekove Beloševića i Samoščanca, koji sa šest uzastopnih trica preokreću rezultat na poluvremenu u svoju korist.

U drugom poluvremenu Samoborci su morali maksimalno zapeti u obrani, te se tek u drugoj polovici zadnje četvrtine odvajaju na desetak razlike, što je jamčilo mirniju završnicu.

Kod Samoboraca najzaslužniji za pobjedu bio je Geršak s 28 poena i Špiček s double-double učinkom od 20 poena i 11 skokova.

Kod Maksimira glavni pokretač ekipe i strijelac Gojčeta s 29 poena, od čega čak 17 iz slobodnih bacanja.

U nedjelju u 17,20 sati u Samoboru protiv trećeplasirane ekipe Zapruđa iz Zagreba Samoborci očekuju veliku podršku publike u prvom od dva derbija koji će odlučiti o prvaku C-1 lige za seniore.

KOŠARKA - JUNIORI – III. HRL – 8. kolo - Dubrava - Samobor 68:71 (38:37)

Opet infarktna završnica

I drugi vikend zaredom u još jednoj uzbudljivoj završnici Samoborci odnose bodove iz iste dvorane, ali ovaj put protiv ekipe Dubrave. Prvo poluvrijeme je proteklo u izjednačenoj igri i rezultatu. Početkom drugog poluvremena Samoborci ostvaruju prednost od pet, šest razlike koje čuvaju do pred kraj utakmice. Tada domaćini jednom serijom pogodaka dvije minute prije kraja utakmice preokreću rezultat od velikih 5 poena u svoju korist. Nakom minute odmora Samoborci odigravaju maksimalno agresivno u obrani, ne dozvolivši protivnicima ni blizu koša, a u napadu tricama Petkovića i Bukvića, te slobodnim bacanjima Bukvića zasluženo odnose bodove iz Dubrave.

Kod Samoboraca istakli su se Hetler s 19, Petković s 18 i Bukvić sa 14 poena. U obrani odlični su bili Bukvić sa 14 i Hetler s 13 skokova.

Kod Dubrave najbolji je bio Stojić s 22 poena.

KOŠARKA - KADETI – 1. ŽUPANIJSKA LIGA – 3. kolo - Fortuna - Samobor 66:54 (40:23)

Nekompletni u poraz

Nekompletni Samoborci koji nastupaju u ovom rangu s mlađim kadetima ipak nisu mogli doći do bodova protiv kadeta iz Zaprešića. Ušli su u utakmicu previše uplašeno, tako da domaćini na poluvremenu imaju preveliku prednost koja se nije mogla dostići u drugom poluvremenu.

Kod Samoboraca najbolji je bio Sladić sa 14 i Sabljo s 13 poena.

Kod Fortune učinkovit je bio Tukić sa 14 poena.

KOŠARKA - SPORTSKA ŠKOLA (godište 93. - 94.) – prijateljska - Fortuna - Samobor 42:40 (27:24)

Promašivali zicere

U ravnopravnoj igri tokom cijele utakmice ekipe se izmjenjuju u vodstvu i tek u zadnjim sekudama pogotkom domaćina Samoborci gube utakmicu. Stječe se dojam da je ipak bilo malo previše promašaja Samoboraca na čistim zicerima, a i slabo izvođenje slobodnih bacanja od tek 10%. Popravkom ovih osnovnih elemenata košarke mogle bi se pobjeđivati i mnogo jače ekipe od Fortune.

Kod Samoboraca učinkoviti su bili Musović s 13, Bencek s 12 i Šmit s 10 poena.

KOŠARKA - MALA SPORTSKA ŠKOLA (godište 95.-96.) – prijateljska - Fortuna - Samobor 18:48 (10:27)

Sponzori, javite se!

Najmlađi Samoborci, od kojih neki treniraju već 4 do 5 godina, pokazali su daleko veće znanje i umijeće igranja košake od suparnika. Bilo je tu i lijepih proigravanja i preciznih trica devetogodišnjaka. Iako ekipa male sportske škole pod vodstvom trenera Bujanića redovito trenira, još uvijek nema natjecanja za ovo godište na razini Košarkaškog saveza Zagreba, dok natjecanje na nivou Hrvatske u sklopu NBA Action lige zahtijeva mnogo veća sredstva za natjecanja i putovanja. Vjerujemo da bi uz pomoć sponzora i donatora najmlađi Samoborci s ovom ekipom dostojno branili boje Samobora diljem Hrvatske.

Kod Samoboraca učinkoviti su bili Imbert Z. i Levanić sa po 14 poena, te Džimbeg sa 7 i Borić Lj. sa 6 poena.

Laušin prvi na Preluci

Nakon skoro četiri mjeseca odmora napokon je počela sezona auto utrka. Za vrijeme zimske stanke održani su mnogobrojni sastanci, okupljanja i skupštine, a koliko će se neke promjene odraziti na odnose među vozačima u pojedinim disciplinama pokazat će se kroz sezonu.

Proteklog vikenda na legendarnoj stazi na Preluci održano je prvo ovogodišnje natjecanje u autoslalomu. Samoborac Tona Laušin osvojio je prvo mjesto u klasi do 1600 ccm i drugo mjesto u grupi serijskih automobila. Zajedno sa Šrolerom i Ciglenečkim iz Velike Gorice donijeli su timu DeWalt Racing Team prvo mjesto.

Staza na Preluci i organizator AK Rijeka već su običajeno prvi u kalendaru. Od 120 prijavljenih natjecatelja iz 19 različitih klubova, njih 97 je prošlo tehnički pregled i verifikaciju, a do cilja se brojka poprilično smanjila. Razlog nisu bila odustajanja zbog kvarova, nego prvenstveno razbijanja. Nekoliko "totalki" i razbijenih blatobrana i branika uvjerili su nas još jednom da to nije bezopasan sport. Oktanskim žargonom rečeno, "pirueta", odnosno automobila koji su se izvrtjeli na stazi, bilo je puno više nego inače.

Na listi vozača ima dosta novih imena s dobrim automobilima koji jamče da autoslalom i dalje ostaje uvjerljivo najmasovnija disciplina.

Nakon operacije kralježnice prije 3 mjeseca mnogi, pa ni oni optimistični, nisu vjerovali da će se Tona Laušin vratiti ovu sezonu na staze. A vjerojatno ni on sam nije mogao pomisliti da će osvojiti prvo mjesto.

- Da me boli - boli me i to jako. Gutam tablete protiv bolova, ali bit će bolje, utrke me drže. Veliki su ciljevi i planovi za ovu sezonu - kaže Tona, a na pitanje što je s rehabilitacijom nakon operacije, samo odmahuje glavom i govori da za to sada nema vremena, jer su vožnje počele.

Izgleda da je Honda CRX nakon početnih problema zaista dobro pripremljena. Tona kaže da je zadovoljan s autom, a ima još nekih sitnica koje treba riješiti. Ovaj vrijedan rezultat pokušat će ponoviti 1. i 2. travnja na Zagrebačkom velesajmu za vrijeme održavanja Auto Showa. Spomenuto natjecanje bodovat će se za Prvenstvo Zagrebačke županije, Prvenstvo Hrvatske i, najznačajnije - Prvenstvo Centralno europske zone.

Ivica Horvat

10. godina Atletskog kluba Žumberak

Trkom z brega na breg!

Na jednom druženju u Sošicama u proljeće 1996. Darko Badovinac, Milan Radić i načelnik Općine Žumberak Žamarija dogovorili su da se na jesen te godine održi maratonska utrka Radatović – Sošice.

Bilo je to natjecanje na kojem je sudjelovalo tek 28 trkača, ali koje je naišlo na veliko oduševljenje i među sudionicima i stanovništvom koje se tamo zateklo. Počelo se razmišljati i o osnivanju atletskog kluba.

Kako je Darko Badovinac, glavni inicijator ideje, živio u Osijeku, nije čudno što su prvi članovi kluba velikim dijelom bili upravo iz Slavonije: odlični Černić, Lončarević, Iža, Rakipović, Trošić, uz Zagrepčane, među kojima neki žumberačkog porijekla: Zmazek, Radić i Smičiklas, te Istranin Stanić. Iako geografski udaljeni, činili su složnu ekipu, a većina su bili aktivni pripadnici HV-a i godinu dana prije sudjelovali na 1. svjetskim vojnim igrama u Rimu. Za predsjednika kluba izabran je Janko Radić, koji je dužnost rado prihvatio i u idućim godinama dao značajan doprinos daljnjem razvoju i rastu kluba.

To je bilo vrijeme kada u Hrvatskoj nije bilo toliko klubova kao danas, natjecanja su se više svodila na druženje nego nadmetanje, no, gdje god bi nastupila, ova bi grupa postizala i značajne sportske uspjehe.

S vremenom su u klub pristizali i novi članovi, ali imidž dobrog atletskog tima ostao je do danas.

Specijalizirani za duge pruge sudjelovali su i na domaćem Cro-cupu i na maratonima u Beču, Berlinu, Firenzi i drugdje. Poručnici Zmazek i Rakipović, oba članovi Žumberka, prvi puta su 1999. uspjeli istrčati patrolnu utrku na 100 km na Europskom vojnom prvenstvu u Bielu i s 9 sati i 48 minuta postavili još i danas aktualan hrvatski vojni rekord u ovoj disciplini. Smičiklas i Schwarz sudjeluju na utrci nacionalnih parkova koja u dužini od 1500 km povezuje parkove od Kopačkog rita do Mljeta.

Predrag Radić se, osim cestovnim trkama, sve više okreće i planinskom trčanju, a sudjelovanje na 60 kilometarskim utrkama kroz više od 2500 m visoke alpske vrhove postala je njegova opsesija. Stanić je prikupio medalje s najvećih svjetskih maratona.

S vremenom se sastav članova mijenjao, a neki su prestajali s trčanjem. Černić je u Osijeku osnovao novi klub Sokol, a u Žumberak su stizali novi članovi, većinom rekreativci i ljubitelji trčanja, koji su svojim sudjelovanjem na cestovnim trkama vrlo brzo počeli postizati vrijedne rezultate.

Stvorena je i jaka ženska ekipa, predvođena Dunjom Kravos, Marijom Trošić i Marijom Paulus.

2000. godine trener kluba postaje Jožef Zmazek, a 2004. se Janko Radić odlučuje povući s mjesta predsjednika kluba. Novi predsjednik postaje Boris Smičiklas, a dopredsjednik samoborski atletičar Mihael Fanuko.

Današnji članovi su, osim nekoliko izuzetaka, uglavnom iz Zagrebačke županije, najviše iz Zagreba, Samobora i sa samog Žumberka. U klubu su izuzetno zadovoljni činjenicom da, uz one zrelije atletičare, u klub dolazi sve više mladih između 20 i 30 godina.

Donedavno ne toliko eksponirani atletičari, poput Klobučarića, Bijelića, Kralja, Valentekovića, Mrkojevića, Krajinovića, Rakonce i drugih, danas su nositelji klupskih sportskih uspjeha. Na nedavno održanoj godišnjoj skupštini kluba istaknuto je da se velik broj mladih trkača upravo u Žumberku razvio u dobre maratonce.

Naravno, i oni stariji još uvijek daju svoj značajni doprinos.

2005. godine na Prvenstvu države u maratonu Ivan Stanić osvojio je drugo mjesto. Valja istaći i njegovo prvo mjesto na ultramaratonu Zagreb - Čazma. Hrvoje Kovač bio je najbolje plasirani hrvatski atletičar na Zagrebačkom maratonu, a Zdravko Krišto i Ivanka Krofl među vodećima na polumaratonima u Zagrebu, Plitvicama i Žumberku.

Treba spomenuti i najboljeg atletičara kluba Hendrika Bottgera i njegov rezultat na Zagrebačkom maratonu od 2 sata i 31 minutu (iako se nije bodovao u domaćim kupovima) te njegovu družicu Anju Zechner, s kojom živi u Grazu, a koji su već na svom prvom nastupu u Hrvatskoj (prije 4 godine u Krašiću) družeći se s našim atletičarima prihvatili poziv i pristupili klubu. Hendrik je od tada stalni sudionik natjecanja u Hrvatskoj, zaljubljenik u Hrvatsku i u Žumberak, gdje svake godine nakon natjecanja ostane još nekoliko dana kao gost kluba.

Još bi se mnogo moglo pričati o članovima Žumberka i o njihovim prijateljstvima, ali o tome koliko su to dobri atletičari najbolje govori podatak da je u proteklih 8 godina postojanja CRO-CUP-a njihova ženska ekipa 8 puta, a muška 6 puta osvojila prvo mjesto.

U sve popularnijem Reebok kupu, u posljednje tri godine postojanja, muška ekipa je dva puta bila prva i jednom druga, a ženska dva puta treća i jednom druga među 24 kluba.

Na kraju treba spomenuti da su članovi kluba ne samo dobri trkači, već i dobri organizatori. Prošle godine organizirana je, na početku spomenuta, jubilarna 10. žumberačka utrka. Broj trkača iz godine u godinu raste i dostigao je broj od 200 maratonaca, uz popratne dječje utrke. Iako van prometnih središta, utrka u Sošicama prošle je godine okupila više trkača nego slična natjecanja u Rijeci, Splitu, Osijeku, pa i neka u samom Zagrebu. Dovoljno je spomenuti da medalje sa Žumberačke utrke u svojoj zbirci čuvaju naši najbolji atletičari poput Paripovića, Petrovića, Lackovića, Ravića, Škopca, kao i međunarodni reprezentativci poput Kodže (BIH), Kejžara, Šalamuna i Kosmača (SLO), Freiera i Bodora (MAĐ) te mnoge odlične atletičarke: Pavičić, Trošić, Čulibrk, Belušić, Brčić i mnoge strane trkačice. Prošle je godine nastupalo čak 14 atletičara iz drugih država.

Od velikog značaja za organizaciju ovog natjecanja je i pomoć koju organizatorima pruža Grad Samobor preko Samoborskog športskog saveza, kao i potpora Željka Kodrića i Samoborke d.d.

Možda izjava jednog maratonca, koji je rekao da je to jedna od malobrojnih utrka u Hrvatskoj na kojoj je osiguran besplatan prijevoz iz Zagreba, trči se po prelijepoj, dobro obilježenoj stazi, osigurane su vrijedne nagrade, večera za sve sudionike i povratak u Zagreb, najbolje opisuje koliko truda članovi AK Žumberak ulažu u ovo natjecanje.

Spomenimo da je u 2006. godini utrka uvrštena među 14 najelitnijih hrvatskih utrka koje će se bodovati u Reebok kupu.

Prošlo je 10 godina, ali, po svemu gore navedenom, vrijedilo je truda! Žumberak trčećim korakom ide dalje.