23.07.2022.

Stjepan Juzbašić, agronom AgroNADE savjetuje o "kriznom postupanju" za vrijeme aktualnih toplinskih valova

Zalijevajte i pomognite biljkama dušikom, kalijem ili kalcijem

Stjepan Juzbašić, agronom AgroNADE savjetuje o

Sredina je ljeta. Vrućine su "kakvih se ni najstariji ne sjećaju". Pate i trpe ljudi, životinje i biljke. Iako, bilo je i većih vrućina i "toplinskih valova", za koje nismo ni znali da se tako zovu, pa smo preživjeli.

Ipak, slaba je to utjeha svima nama prije pobrojanima.

Poljoprivrednici, veći i manji, voćari, vinogradari, pogotovo oni bez sustava navodnjavanja, gledaju u nebo i nadu polažu u nešto jače i veće od poticaja, sustava, države...

Zato je sada prava prilika za razgovor s nekim od stručnjaka koji nam, i u ovim uvjetima, imaju što poručiti i nečemu nas poučiti.

Agronom najuglednije samoborske prodavaonice agro-proizvoda Stjepan Juzbašić ima rješenja i upute i za ove, nimalo lagane životne uvjete za naše bilje.

Usred ljeta smo i temperature su iznad svih očekivanja. Kako biljke trpe ove vrućine?

Trpe jednako kao i ljudi. Možda čak i više, jer su direktno na suncu. Zato je njihova potražnja za vodom velika, a k tome, bez obzira što nema kiše i vlage koje obično potaknu neke bolesti, postoje bolesti koje dolaze s temperaturama, poput pepelnice, s kojom ove godine uzgajivači imaju dosta problema. Kod povrća, pogotovo kod rajčice i paprike, ovakvo vrijeme uzrokuje nedostatak nekih mikroelemenata poput kalcija. Isto se događa s jabukama i kruškama.

Kako si mali proizvođači mogu pomoći? Na što trebaju obratiti pažnju?

Prvenstveno biljkama sada treba više vlage i treba više zalijevati – rano ujutro ili predvečer, a voda ne smije biti prehladna u odnosu na vanjski zrak, jer to im predstavlja šok. Bolje je zalijevati možda ujutro kad se biljke preko noći rashlade, a za navečer bi bilo dobro pustiti vodu da najprije malo odstoji u kanti. U vodu se mogu dodavati i različita gnojiva.

Kakva gnojiva preporučate?

Postoje topiva gnojiva s mikroelementima – dušik, kalij ili kalcij, a mogu se dodati i ojačivači biljaka u ovako stresnim klimatskim uvjetima. Važno je da se i biljke prilagode tim uvjetima i naglim promjenama kao što su suša, tuča i slično.

Kakvo je stanje u vinogradima?

Ovo je, izgleda, godina pepelnice, jer druge bolesti se za sada ne pojavljuju. Ima ljudi koji stvarno jako paze, a ipak ne uspiju spriječiti bolest. Bilo je nešto malo žutice, kod koje nema pomoći i mora se loza vaditi, a čuo sam tek rijetko za pojavu groždanog moljca. Peronospore nema, kao još ni pojave plijesni.

Što ako naglo padnu veće količine kiše?

U tom slučaju treba aktivirati zaštitu protiv raznih gljivičnih oboljenja, i to kada je visoka vlaga, a i viša temperatura, oko 20 do 25 stupnjeva Celzija. Pepelnici pak odgovara visoka temperatura i umjerena vlaga.

Što biste još savjetovali poljoprivrednicima?

Treba obavezno zalijevati. Možda ne svaki dan, ali treba paziti na vlažnost tla i biljke.

Koje biljke više vole vodu od nekih drugih?

U ovom periodu sve biljke vole vodu. Treba paziti na one koje zakisele tlo, poput borovnica, brusnica i još nekih, koje ne bi trebalo zalijevati vodom iz vodovoda, jer sadrži klor koji može djelovati na Ph vrijednosti. Najbolja je kišnica.

Kako se može provjeriti kvaliteta i kiselost tla?

Hobisti i sami mogu pomoću jednog malog aparata provjeriti je li im tlo kiselo ili lužnato. Zadnjih godina primjećujemo da su tla blago snižene kiselosti. Provjeru možete dobiti i u laboratoriju kod nas u AgroNADI.

Robert Škiljan

 

Stjepan Juzbašić, agronom AgroNADE savjetuje o "kriznom postupanju" za vrijeme aktualnih toplinskih valova

Arhiva 2022

2024

2023

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002