19.04.2019.

Željko Stanec, načelnik Stožera civilne zaštite Grada Samobora

Moramo se najprije znati sami zaštititi

Željko Stanec, načelnik Stožera civilne zaštite Grada Samobora

Grad Samobor za civilnu zaštitu i zaštitu od požara izdvaja oko 4 milijuna kuna godišnje, u što ulaze sredstva za Vatrogasnu zajednicu grada Samobora, sredstva za Crveni križ i Hrvatsku gorsku službu spašavanja te ostale potrebe civilne zaštite, kao i sredstva kojima se osigurava rad Javne vatrogasne postrojbe Grada Samobora, a taj će se iznos i ubuduće, u skladu s potrebama i mogućnostima, povećavati.

Sukladno Zakonu o sustavu civilne zaštite, članovi Stožera civilne zaštite Grada Samobora i operativnih snaga, gradonačelnik, te ukupno 64 povjerenika, prošli su osposobljavanje pod vodstvom Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Zagreb.

Obzirom na sve izraženije vremenske promjene, nepogode, ali i ostale okolnosti, sve je izraženija potreba dobrog ustroja ovog sustava, kao i spremnost i opremljenost svih njegovih dijelova da odgovore na brojne izazove. Kako i što radi samoborska civilna zaštita pojašnjava njezin čelni čovjek Željko Stanec.

Nedavno je na prostoru bivše vojarne održana opsežna vježba civilne zaštite Grada Samobora, tijekom koje je prikazano postupanje u slučaju potresa. Kao načelnik stožera koordinirali ste vježbu pa nam pojasnite zašto su one važne?

O civilnoj zaštiti možemo govoriti u užem ili širem smislu. Što se tiče Grada Samobora, u Stožeru civilne zaštite djeluju sve operativne snage našega grada - od Javne vatrogasne postrojbe, dobrovoljnih vatrogasnih društava, Gradskog društva Crvenog križa, Doma zdravlja, komunalnih društava, odnosno Komunalca, Odvodnje i Elektre, do Veterinarske stanice, čiji voditelji ili čelni ljudi, u užem smislu, i čine taj Stožer. To je osnovni sustav, koji je nadograđen još i povjerenicima koji djeluju u mjesnim odborima i gradskim četvrtima.

Tijekom ovakvih vježbi njih stotinjak se okuplja zajedno s operativnim snagama, s ciljem što bolje pripremljenosti u slučajevima bilo kakve nepogode ili ugroze za stanovnike Samobora.

Što sve sadrži plan rada civilne zaštite?

- Plan rada civilne zaštite donosi se za razdoblje od dvije godine, a u njemu su sadržani svi mogući scenariji od ugroza, kao i načini djelovanja pojedinih službi za svaki specifični postupak – od potresa, požara ili poplava, do eventualnih akcidenata u obližnjoj Nuklearnoj elektrani Krško.

Jesu li građanstvo i mladi dovoljno upoznati s radom naše civilne zaštite i, još važnije, znaju li kako sami trebaju postupati, ako dođe do nekog od problema?

Kako bismo i to osigurali, proširili smo svoj rad na povjerenike i u najmanjim sredinama, mjesnim odborima i gradskim četvrtima, koji onda okupljaju svoje sumještane i mogu im dati točne upute što raditi i kako se ponašati kada se nešto od navedenoga događa, jer svi moraju znati i za pripremljena skloništa za svaku potrebu. K tome, kao načelnik stožera posebno sam zadovoljan što se tiče samih operativnih snaga, jer naši vatrogasci, koji čine glavninu tih snaga, danas su dobro opremljeni i spremni brzo odgovoriti na sve izazove.

Što biste još poručili građanima Samobora, a tiče se njihove zaštite i sigurnosti?

Civilna zaštita imat će sve veću ulogu kada općenito govorimo o sigurnosti građana, jer već odavno ne postoji bivša "teritorijalna obrana", a i vojska se većim dijelom profesionalizirala. Zato ovaj sustav, koji danas djeluje unutar MUP-a, treba dodatno razvijati i širiti na korist svih nas, što Grad Samobor sustavno i čini.

(Samoborske novine)

 

Željko Stanec, načelnik Stožera civilne zaštite Grada Samobora

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002