11.10.2011.

Srećko Bradić, umjetnički ravnatelj Samoborske glazbene jeseni

Dvorana je nužnost u budućnosti

Srećko Bradić, umjetnički ravnatelj Samoborske glazbene jeseni

Po završetku ovogodišnje Samoborske glazbene jeseni kratak osvrt dao je umjetnički ravnatelj Srećko Bradić te najavio najvažnije ciljeve u svom mandatu.

Već se ustalilo da se po završetku Samoborske glazbene jeseni čuju pohvale i izražava zadovoljstvo programom. Kakav je Vaš rezime ovogodišnjeg izdanja?

Mislim da je raspored bio zgusnut i da je bilo zaista puno odličnih izvedbi. Svaki koncert imao je specifičnost i ljepotu za sebe te bi bilo možda pretenciozno izvlačiti sve te detalje, ali ipak moram izdvojiti nekoliko značajnih koncerata. Već na početku bili smo oduševljeni sviranjem Zagrebačkih solista i njihova novog umjetničkog voditelja Marca Coppeya, a mogu reći da je izvedba Haydnova Koncerta za violončelo i orkestar u C-duru bila za pamćenje, kao i izvedba Šostakovičeve Komorne simfonije u c-molu. Također, izvrsni su bili King's Consort s dirigentom Robertom Kingom, Svet Stoyanov, a svakako se još izdvajaju koncerti Petrita Çekua i Marije Kuhar Šoša, potom Zagrebačkog vokalnog ansambla Antiphonus, posebno s izvedbom madrigala Petra Bergama, kao i koncertno-scenska izvedba Pergolesijeve Služavke gospodarice, u kojoj su maestralno pjevali Valentina Fijačko i Giorgio Surian. No, nabrajanje je pomalo nezahvalno, jer je program bio bogat. Također moram spomenuti i Natjecanje Ferdo Livadić, jer je ono specifično. Primjerice, ono je iznjedrilo Petrita Çekua i Mariju Kuhar Šoša, današnje naše zvijezde, i oni su dokaz da smo na pravom putu, da mladim umjetnicima dajemo impuls, ne samo novčanim iznosom, nego i time da se o njima piše i da imaju mogućnost samostalnog koncerta sljedeće godine na festivalu i u Zagrebu te, najvažnije, da se posebno za njih piše nova kompozicija. Ove je godine harmonikaš Ivan Šverko pokazao da je vrhunska osobnost i da zaslužuje pozornost te se nadam da će se dokazati i izvan Hrvatske.

Na festivalu se posvećuje pozornost i domaćim suvremenim skladateljima, o čemu je tijekom boravka na Samoborskoj glazbenoj jeseni pohvalno govorio i predsjednik Ivo Josipović, jer hrvatski skladatelji nemaju puno prigoda za prezentaciju svoga rada. Hoćete li u svom mandatu nastaviti tu tradiciju?

Moje želje i težnje su stvoriti u programu interakciju između starog i novog te istaknuti suvremeno hrvatsko stvaralašto i povezati naše skladatelje s domaćim, ali i svjetskim izvođačima, kako bi ih i svijet upoznao. Želim postići to prožimanje i nadam se da ćemo ga u budućnosti ostvariti, budući da je Samoborska glazbena jesen jedini festival koji naručuje novu skladbu za pobjednika Natjecanja Ferdo Livadić. To je raritet u Hrvatskoj.

Vaš rukopis sigurno će ostati zapamćen i po 1. međunarodnom natjecanju skladatelja.

To je nadgradnja k ostvarenju naših ciljeva te put prema glazbenom kampu, interakciji skladatelja i izvođača te permanentnim festivalskim događanjima kroz puna dva tjedna. Mislim da će ovo natjecanje biti bitno za budućnost, jer će se moći objediniti i povezati s majstorskim radionicama u tom željenom vrenju umjetničkih sposobnosti. Dobar primjer za to nam je Marimba Week, koji je bio izuzetno uspješan, jer je na njemu ove godine sudjelovalo 38 aplikanata.

U svojoj viziji budućnosti festivala, kao umjetnički ravnatelj koji surađuje s izvršnom direktoricom i organizatorima iz POU Samobor, koje ste parametre postavili?

Imamo cilj i u njegovo ostvarenje krećemo odmah po završetku 36. Samoborske glazbene jeseni, a to je pokretanje inicijative, uz stručnu pomoć i političku podršku, za izgradnju nove dvorane ili rekonstrukciju stare kino dvorane. U to sam zagrizao i želim da se što prije realizira, jer je to nužnost. Svaka čast našim dvjema crkvama i zahvaljujemo im na gostoprimstvu, ali u budućnosti ovaj festival mora imati kvalitetnu dvoranu za sviranje. Ta dvorana je nužnost i za ostale kulturne i društvene potrebe Samobora. Imam puno pozitivne energije i želim biti taj kotač koji će ponovno pokrenuti to pitanje u pozitivnom smjeru, jer sadašnja situacija je sramota za grad, osobito sada kada se nude sredstva iz fondova i bila bi velika šteta ništa ne poduzeti i to ne iskoristiti.

M. Šipuš

 

Srećko Bradić, umjetnički ravnatelj Samoborske glazbene jeseni

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002