28.05.2011.

Profesorica njemačkog jezika Klementina Šančić o iskustvima sudjelovanja u programa EU namijenjenog promicanju cjeloživotnog obrazovanja

Šteta je ne iskoristiti EU programe

Profesorica njemačkog jezika Klementina Šančić o iskustvima sudjelovanja u programa EU namijenjenog promicanju cjeloživotnog obrazovanja

Samoborska profesorica Klementina Šančić, koja njemački jezik podučava u OŠ Mihaela Šiloboda te u Gimnaziji A.G. Matoša, nedavno je imala priliku biti dijelom velikog programa Europske Unije namijenjenog promicanju cjeloživotnog obrazovanja. Naime, posredstvom Agencije za mobilnost i programe EU (www.mobilnost.hr), mlada se profesorica javila na natječaj Europske komisije i nakon što je zadovoljila sve propisane uvjete završila je na stručnom usavršavanju u bečkoj školi stranih jezika. Kako se radi o izuzetno korisnom i pristupačnom programu za sve sudionike obrazovnog procesa, od učenika i studenata do nastavnog i nenastavnog osoblja, bilo bi šteta da se za njega ne čuje u javnosti, sa željom da primjer Klementine Šančić ne ostane usamljen, nego da se maksimalno iskoristi čitav niz programa o kojima se informacije nalaze na web stranicama Agencije za mobilnost i programe EU.

Moram priznati da do sada nisam čuo za Agenciju za mobilnost i programe EU. Kako je uopće došlo do toga da preko njih, kroz programe Europske Unije, krenete na stručno usavršavanje u Beč?

Moram priznati da do sada nisam čuo za Agenciju za mobilnost i programe EU. Kako je uopće došlo do toga da preko njih, kroz programe Europske Unije, krenete na stručno usavršavanje u Beč?

Što je uloga ove agencije?

Cijela priča se vrti oko cjeloživotnog učenja. Agencija za mobilnost i programe EU potiče, između ostalog, cjeloživotno učenje i imaju niz programa za učenike, studente, profesore, nastavno i nenastavno osoblje, ukratko, za sve vezano uz školstvo i obrazovanje. Cilj im je poticati međunarodnu suradnju, međunarodnu razmjenu, odlaske u druge zemlje sukladno interesima pojedinaca. Europska komisija raspisuje natječaj za predlaganje projekata kojeg Agencija za mobilnost i programe EU objavljuje na svojim stranicama i u dnevnom tisku.

Kako je izgledala sama procedura prijave za EU program cjeloživotnog obrazovanja?

Postoje propisani programi po pojedinim kategorijama korisnika, a za nas profesore postoji nekoliko programskih linija s ciljem odgovarajućeg usavršavanja. Agencija za mobilnost i programe EU ima bazu podataka mjesta, škola i institucija kod kojih se to usavršavanje može odraditi. Ja sam, na primjer, odabrala Beč i nakon toga sam morala napisati program u kojem pojašnjavam koji je cilj usavršavanja, kako ga mislim koristiti u daljnjem radu i tome slično. Znači, jedini uvjet je javiti se za onaj program koji vam može pomoći u daljnjem obavljanju vašeg posla, pronaći odgovarajuće mjesto u bazi podataka i pripremiti svoj projekt, kojeg treba adekvatno obrazložiti sa što je moguće preciznijim troškovnikom.

Znači da usavršavanje financijski pokriva Europska Unija?

Tako je. Kad odaberu kandidate, odnosno prihvate program, tada vam ponude stipendiju koja se 80% isplaćuje prije usavršavanja, a ostatak po povratku, nakon što predate završno izvješće. Treba jako dobro iskalkulirati troškove u prijavi programa, jer svi naknadni troškovi idu na osobni račun, no sve i da je stipendijom EU pokrivena samo školarina, već je to veliko rasterećenje. Uglavnom, u pripremi programa ima dosta posla, ali na kraju se sve i više nego isplati.

Koliko je trajala čitava procedura i kako je izgledalo usavršavanje u Beču?

S prijavom programa sam počela krajem prošle godine, a odobrili su mi ga u veljači, dok sam u Beču bila u travnju. Moram priznati da me usavršavanje u tamošnjoj školi stranih jezika oduševilo, jer je pristup nešto drugačiji od onoga s kojim sam se do sada susretala pri sličnim programima. Naime, tamo je naglasak bio na konkretnim rješenjima, vježbama, implementaciji multimedije u nastavu uz konkretne primjere, što sam počela primjenjivati u školama gdje radim već prvi dan po povratku. Sjajno je to, jer se čovjek osvježi novim idejama, a takve su edukacije odlična stvar zbog doticaja s raznim drugačijim metodama rada. Čitav taj sustav cjeloživotnog obrazovanja putem Agencije za mobilnost i programe EU je stvarno dobro osmišljen i uhodan i bilo bi šteta ne iskoristiti mogućnosti koje se nude. Zato planiram u obje škole gdje radim (OŠ Sveti Martin i Gimnazija A.G. Matoša) napraviti prezentaciju naučenog i ponuđenih programa za nastavno osoblje, a ostale probati informirati i na ovaj način, preko medija, jer još uvijek (pre)malo ljudi kod nas zna za te programe Europske Unije. Nema polja koje nije zastupljeno, a međunarodna suradnja je nešto iz čega mogu izaći samo dodatne prednosti; za početak barem neka poznanstva i prijateljstva, razmjena iskustava, potom i neki zajednički projekti, a jednog dana iz toga se može izroditi i neka međusobna suradnja učenika.

Pretpostavljam da sada, kad su otvorena vrata međunarodne suradnje, ne kanite stati samo na ovom projektu?

Jedan od efekata ovog usavršavanja je i program za koji sam prijavila OŠ Mihaela Šiloboda, a vezan je uz međunarodnu suradnju učenika s kolegama iz Danske. U nedavnom Tjednu Europe učenici su počeli pripremu prezentacije koju bismo razmijenili s partnerima iz Danske, a cilj je učenicima dati zadatke, projekte koje bi oni realizirali s učenicima iz drugih zemalja pa ih potom predstavili svojim nastavnicima. A što se agencije tiče, na njihove programe ne mogu aplicirati sljedeće dvije godine, no pozivam sve svoje kolege koje imaju želje za stručnim usavršavanjem u inozemstvu da se nađu u nekom od programa koje nude, a ja ću im svakako pomoći savjetima pri izradi programa.

K.S.

 

Profesorica njemačkog jezika Klementina Šančić o iskustvima sudjelovanja u programa EU namijenjenog promicanju cjeloživotnog obrazovanja

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002