16.04.2010.

Vinko Kovačić, predsjednik Odbora za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata Gradskog vijeća

Još 2005. tražio sam objavu registra

Vinko Kovačić, predsjednik Odbora za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata Gradskog vijeća

Objava "neslužbenog" registra branitelja na internetu ponovno je aktualizirala staru tematiku. Po forumima je već krenula rasprava o tome i otkrivaju se imena onih koji su iskoristili privilegije. Sugovornik za ovu temu nam je Vinko Kovačić, predsjednik Odbora za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata u Gradskom vijeću Grada Samobora.

Sjećamo se da ste Vi i prije ove medijske eksponiranosti rekli da registar treba objaviti. Jeste li zadržali taj stav?

Govorio sam o tome 2005. godine, kada su bila druga vremena i kada sam bio kao Don Quijote pa sam doživljavao i brojne napade. Ništa se nije promijenilo od 2005., a sada je samo pojačana instrumentalizacija braniteljskih udruga. Nakon stvaranja braniteljskog fonda počela je ta priča o registru, jer je opravdanje bilo da se on radi kako bi se mogli podijeliti udjeli u fondu. I stvorila se velika brojka. U ime lijeve opcije i SDP-a (i kao predsjednik Savjeta branitelja SDP-a Grada Samobora) smatram kako ovo nije nikakav dvoboj branitelja, jer oni nisu ni SDP-ovi, niti HDZ-ovi, niti bilo čiji, oni su nestranačka kategorija. Branitelji pojedinačno mogu pripadati različitim političkim opcijama, neki mogu navijati za Hajduk, neki za Dinamo ili nekog drugog, ali nema naših i vaših branitelja. Ovo je zapravo dvoboj političkih opcija. SDP je za otvaranje registra iz dva razloga. Prvo, jer smatramo da će se na taj način moći očistiti žito od kukolja, tj. da će otpasti oni koji nisu bili branitelji. Treba napraviti podjelu na borbeni i neborbeni sektor, da se zna tko je zemlju branio u rovovima, a tko je pomagao u pozadini. Drugo, ova priča, kada se zbroje izdvajanja u Hrvatskoj i ona za pripadnike HVO-a, porezne obveznike košta oko sedam milijardi kuna. To je 4% BDP-a ove države. Ako građani to plaćaju, onda bi trebali i znati koga i što plaćaju. HDZ s druge strane nudi kastinski odnos i politizaciju udruga te nagrađivanje poslušnih, oni žele biti jedini skrbnik braniteljima pa je u tom sustavu broj branitelja i narastao na apsurdnih 500.000 i više te imamo 995 braniteljskih udruga. Druga opcija ima svoje razloge pa navode da će imati probleme na granici. To mi baš i nije najjasnije, jer ako se nisu bojali ići u rat zašto bi se bojali prelaska granice. Na kraju, bit je da se to pitanje treba riješiti legalno, a to je u Saboru. Branitelji su se borili za pravnu državu pa ne mogu sada iz nekih udruga govoriti da će registar objaviti kada to njima bude odgovaralo. Branitelji jesu osjetljiva populacija, ali se i njihova prava rješavaju na političkoj pozornici. Ako te udruge misle drugačije, onda se trebaju preregistrirati kao političke stranke i izaći na izbore. Tu je i inicijativa predsjednika Josipovića, koji je u svojoj kampanji rekao da će inicirati objavu registra, ali tu njegova ingerencija prestaje. Ponavljam, o tome hoće li se registar objaviti odlučuje Sabor i ona opcija koja će imati većinu donijet će odluku. Ja sam za objavu, ali ne na ovaj način, već u zakonskim okvirima. Mislim da do tada treba smiriti tenzije, jer ova država ima i važnije probleme.

Podržavate li inicijativu predsjednika Josipovića da se uspostavi odličje heroja Domovinskog rata?

Za uspostavu sam odličja junaka Domovinskog rata, ali smatram da se prvo mora riješiti pitanje registra i kriterija po kojima se odličje zaslužuje. I u Samoboru smo imali raspravu zašto je netko predložen za Nagradu grada za životno djelo, a nije netko drugi od sudionika Domovinskog rata. Kada riješimo ta pitanja, onda odličje na početku zaslužuju poginuli branitelji, a heroj može biti samo onaj tko je direktno bio ugrožen na bojišnici. Prema mom mišljenju, generali ne moraju dobiti te zasluge, jer su oni vodili operacije i za to mogu dobiti priznanje, ali ne za herojstvo. Ne bi nam se smjela dogoditi ni inflacija heroja.

U ovom sazivu Gradskog vijeća prihvaćena je Vaša inicijativa za osnivanjem Odbora za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata. To je bilo područje koje je prije pokrivalo više odbora pa se ta tematika razvodnjavala.

Inicijativa za pokretanje ovog odbora krenula je još u prošlom sazivu, ali je odbijena, jer je došla iz oporbe, a ne iz vladajuće koalicije. Dolaskom na vlast ove sadašnje koalicije jedno od programskih obećanja bila je briga o braniteljima i osnivanje Odbora za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, a potporu je dao i gradonačelnik Beljak, koji je i sam branitelj. Razlog osnivanju Odbora bio je da se konačno uspostavi red u komunikaciji među braniteljima. Zašto? Zato što je bivši saziv, tj. HDZ-ova politika, komunicirala direktno s koordinacijom udruga, a udruge, kao što znamo, nisu politički nego više "sindikalni“ čimbenik. Naime, udruge su kompetentne i dužne su davati prijedloge koji se tiču njihove populacije, no one ne mogu donositi odluke, nego to mora činiti Gradsko vijeće i gradonačelnik. Isto tako, Vijeće i zakonodavna vlast nemaju se pravo miješati u rad udruga, nemaju pravo birati rukovodstvo i utjecati na njihove programe. Odbor nije operativno tijelo, nego kolektivno savjetničko stručno tijelo koje savjetuje i predlaže gradonačelniku i Vijeću mjere za poboljšanje stanja. Da je to bilo potrebno vidjeli smo i kada je nastao "slučaj Rozga". U početku je bilo dosta problema, jer su se postavljala pitanja što radi Odbor, a što udruge. Odbor ne može nikakav predmet ili bilo kakav prijedlog uzeti bez znanja koordinacije udruga. Sastav Odbora garantira da će svaki predmet i prijedlog biti profesionalno obrađeni, jer su u njemu predstavnici svih stranaka (Tomo Jandrečić - HSS, Ivica Kumerički – HNS, dopredsjednik je iz oporbe – Nikica Burić s liste HSLS-a, a imamo i predstavnika koordinacije udruge kojeg su one predložile - Miljenka Komesa). Nakon nekoliko sjednica, kada se sve uhodalo, mogu reći da nemamo nikakvih problema i da, na zadovoljstvo Odbora, koordinacije i gradonačelnika, rješavamo sve predmete koje smo do sada dobili i to jednoglasno. Želim naglasiti i da ovo nije odbor za jednokratnu uporabu, već će on djelovati kada i ovaj sastav više ne bude u njemu.

Odbor je pokrenuo i nekoliko inicijativa?

Pokrenuli smo neke inicijative, a jedna od njih je postavljanje spomenika Žumberčaninu Miroslavu Perisu, hrvatskom časniku, letaču MIG-a 21, oborenom 1993. godine u vrijeme kada je Samobor napadnut "orkanima". S Udrugom Žumberčana branitelja Domovinskog rata pokrećemo akciju izgradnje spomenika u Sošicama i nadamo se da će to biti gotovo do rujna ove godine. U suradnji sa Zadrugom branitelja želimo omogućiti bolji plasman braniteljskih proizvoda. Obje te akcije podržava i gradonačelnik. Planiramo još u suradnji s koordinacijom udruga te POU Samobor pokrenuti i kompjutorsko opismenjavanje branitelja te rekreaciju članova HVIDR-e na ŠRC Vugrinščak.

M. Šipuš

 

Željko Vukić, predsjednik nove samoborske stranke, Hrvatske stranke prava - dr. Ante Starčević

Vinko Kovačić, predsjednik Odbora za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata Gradskog vijeća

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002