25.01.2010.

Goran Dubravčić, predsjednik Košarkaškog kluba Samobor

Roditelji trebaju usmjeriti djecu na sport

Goran Dubravčić, predsjednik Košarkaškog kluba Samobor

Košarkaški klub Samobor ušao je, nakon kraće stanke, u nastavak natjecanja u A-2 ligi, nakon što je prvi dio sezone završio pri vrhu tablice, točnije na trećem mjestu. O radu kluba i o tome koji su daljnji planovi govori predsjednik kluba Goran Dubravčić.

Zadovoljava li treće mjesto na tablici ambicije kluba?

Ambicije su zadovoljene, to moram reći. Moja prva želja, kad smo došli u A-2 ligu, bila je da u njoj ne budemo prolaznici i odigramo samo jednu sezonu. Prošle smo sezone željeli sredinu tablice, između petog i sedmog mjesta, što smo na kraju i ostvarili zauzevši šesto mjesto. Ove godine htjeli smo napraviti korak naprijed i učvrstiti se u gornjem dijelu tablice. Evo, odigrano je 1. kolo nastavka prvenstva, pobijedili smo Bosco u gostima i zauzimamo treće mjesto, odmah iza pretendenata na A-1 ligu, Zrinjevca i Mladosti. To zadovoljava naše ambicije što se tiče seniorskog pogona i smatramo da je u ovoj situaciji to realan rezultat. Mi možda i nemamo nominalno najjaču ekipu, jer ostali imaju i dovode zvučna pojačanja. Ali, naglašavam, to je tako nominalno na papiru, jer igrač s dugogodišnjim iskustvom ili poznato trenersko ime ne garantiraju i rezultat. Ovo nije individualni sport i ako kolektiv nije uigran, ne može se napraviti traženi rezultat. Mi svoju igru gradimo na ekipi, a ne na pojedincima.

Znači, važnija vam je selekcija igrača nego zvučna imena?

Svakako. Sada imamo većinu igrača koji su u klubu već dvije sezone i koji su tu došli zbog košarke, a otišli su oni koji se nisu našli ili uklopili. Uvijek naglašavam da u ovoj ligi košarku ne igrate zbog velike love, nego za gušt. Mi svoje minimalne troškove pokrivamo. Situacija je takva da ni u prvoj ligi, koja je profesionalna, igrači ne dobivaju plaće, već igraju toliko da se kaže da su prvoligaši.

Mogli bismo reći da u današnje vrijeme cijelom hrvatskom sportu prijeti amaterizacija. Ako jedna Cibona ne može privući sponzore, koliko je teško to napraviti na lokalnoj razini?

Teško je. Svaki trenutak koristim i zovem sponzore da prepoznaju ulaganje u sport, ali, nažalost, ukoliko nemate entuzijaste koji žele napraviti neki rezutat ili roditelje koji imaju djecu u klubu, jako teško ćete naći ljude koji će dati novac. Čast onim klubovima koji su na svojoj tradiciji razvili dugogodišnja sponzorstva još u vremenima kada nije vladala kriza u gospodarstvu. Mi smo manje sponzore uvijek imali. Oni pokrivaju naše minimalne troškove, a rad trenera u mlađim kategorijama pokriva se iz sredstava Samoborskog športskog saveza, tj. iz proračuna Grada. Nova gradska uprava pozitivno razmišlja o sportu, što mi pozdravljamo, jer u ovim kriznim vremenima nije bilo rezanja sredstava klubovima. Mi smo 2009. završili sa svim plaćenim računima, bez dugova ili blokade računa.

Uvijek volimo postavljati i pitanja tipa što bi bilo kad bi bilo pa tako ćemo i ovaj put. Ako upravo zbog ove ekonomske situacije neki klubovi neće moći sudjelovati sljedeće sezone u prvoligaškoj konkurenciji, je li KK Samobor spreman na tu opciju ili će ostati tu gdje je i razvijati se i dalje na zdravim temeljima?

Samobor nije spreman za košarkaškog prvoligaša, jer prvoligaš se ne može roditi preko noći. Na našim utakmicama je najčešće oko 50-ak gledatelja. Tek kada se igra derbi onda se dvorana lijepo popuni. No, ako ne postoji kultura navijanja, kao što to ima RK Rudar, koji napuni dvoranu Bogumila Tonija prijateljima kluba i sporta, što pohvaljujem i drago mi je zbog toga, ne mogu se očekivati neki rezultati i nema smisla imati prvoligaša samo zato da bismo ga imali. Smatram da je to utopistički. Moram reći da mi imamo i dečke koji nisu iz Samobora, već iz Zagreba i okolice, ali ih se ne može tretirati strancima, jer su već niz godina u ovom klubu, a tek dvojica ili trojica dolaze popuniti roster. Naime, u ekipi moramo imati i igrače za centarske pozicije, s dovoljno visine i kilaže da mogu odigrati svoju minutažu. Pljuska cijeloj košarci je i suludo pravilo da svih 40 minuta u igri mora biti jedan junior. Niti jedan junior ne može igrati svih 40 minuta. Morate imati bar dva takva igrača, a teško je naći dva kvalitetna juniora za igranje druge lige. Kada bi u svakom drugoligaškom klubu imali dva kvalitetna juniora, onda bi to značilo 120 juniora (kad zbrojimo sve drugoligaške klubove) i po tome bi bili svjetski prvaci. Treba stvarati razvojne lige. Može to pravilo vrijediti u B i C ligi, može i u A ligi, ali da povremeno ulaze u igru, a ne da konstantno moraju biti na terenu. K tome, ako vam moraju igrati igrači do 18 godina, zanemaruju se oni od 19 i 20 godina, jer većina klubova se tada oslanja na iskusne seniore u prvoj petorci. Svi klubovi naše lige potpisali su da su protiv tog pravila.

Iako još nemate svoje juniore, škola košarke funkcionira u klubu, jer je to osnova za pravilno funkcioniranje kluba.

Ne žalimo se zato što nemamo svoj podmladak, jer ga tek stvaramo. Naši mladi igrači ni fizički, a niti psihički nisu spremni za to. Ne mogu se oni staviti u isti rang s onima koji imaju višegodišnje iskustvo i znaju kako se postaviti u ključnim situacijama. Možete i zamisliti kako to izgleda kada se mlađahni bek zaleti prema iskusnom veteranu; taj ne prolazi. No, vratimo se na pitanje. Naš podmladak raste i iz godine u godinu imamo sve više djece u klubu. Što su nam klinci mlađi, to su zaljubljeniji u košarku, ali, nažalost, općenito gledano u sportu, juniorska kategorija gubi interes za njega. Razgovaram i s kolegama iz drugih klubova, jer u toj dobi dolazi sve više do rasapa, sve više klubova slaže zajednički juniorsku i kadetsku ekipu. Ne znam je li to kulturološki poremećaj u zemlji, stanje svijesti, ili je to zbog škole i edukacije, ali sport u našem društvu ne predstavlja ono što je nekad bio. Danas klinci više gledaju tko se kako oblači i kakav mobitel ima. Sve se to preslikava i na sport, slabi odnos prema autoritetu, učenici se više ne vide u sportu, onaj nekadašnji razvoj duha i tijela nije u prvom planu, već internet i igrice na mobitelima. Radimo na promidžbi sporta koliko možemo, organizirali smo i streetball turnire, povećali smo broj treninga u novoj dvorani, idemo s ekipama na turnire u zemlji i inozemstvu, sve kako bismo djeci približili čari putovanja i druženja, ali to se sve mora dići na višu razinu. Mislim da država, kao i lokalna samouprava, moraju dići sport na razinu koju zavređuje.

Neki bi rekli da je ovo pesimistično, a nekima je to realno stanje, no, važno je reći i da se interes za sport mora razvijati u obiteljskom domu i da tu ulogu imaju i roditelji?

Roditeljima treba uputiti apel da djecu ne kažnjavaju zbog loših ocjena tako da im brane odlazak na treninge. Neka pošalju djecu na trening i uzmu broj mobitela od trenera i provjere je li zaista dijete bilo na treningu. Bolje da tu djeca ispucaju sav višak energije i frustracije, neka se istrče i izmore pa će biti manje dekoncentrirani u školi. Tu roditelji rade najčešću grešku. Prošao sam kroz nekoliko samoborskih klubova i vidio takve situacije. Osim toga, roditeljima bi bilo bolje da kupe djeci košarkašku ili neku drugu loptu, nego najnoviji mobitel ili playstation, samo zato što ga i drugi imaju. Bolje im je da im isključe televizor i kompjutor i pošalju ih van, jer im po cijele dane sjede u kući. Svi mi imamo svoju ulogu u odgoju djece. Mi radimo na tome da privučemo i zadržimo što više djece, a roditelji moraju shvatiti da se dijete mora baviti nekom fizičkom aktivnošću i sportom. To ne mora biti košarka, već bilo koji sport.

Mato Šipuš

 

Direktor Energo metana Antun Oklopčić o novim cijenama plina i novostima u radu gradskog plinskog koncesionara

Goran Dubravčić, predsjednik Košarkaškog kluba Samobor

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002