27.11.2009.

Dubravko Mihalinec govori o aktualnim programima Gradske glazbe Samobor

Iz studija HTV-a u studio za snimanje

Dubravko Mihalinec govori o aktualnim programima Gradske glazbe Samobor

Gradska glazba Samobor, kao najstarija gradska glazba u Hrvatskoj (pa i u ovom dijelu regije) punim je gasom ušla u treće stoljeće svog postojanja. Nakon veličanstvene proslave 200. godišnjice u 2007. godini, koja je obilježena velikim koncertom, novim odorama, monografijom i dvostrukim CD-om, članovi Gradske glazbe, predvođeni predsjednicom Vesnom Mihalinec, tajnikom Dubravkom Mihalincem i dirigentom Robertom Polgarom zacrtali su nove ciljeve. Osim daljnjeg razvijanja sve prepoznatljivijeg glazbenog stila Gradske glazbe Samobor, koji odiše mladenačkom energijom i modernijim pristupom onome što se dugo percipiralo kao "pleh muzika", pala je odluka da se krene i s pripremom novog CD-a. Ovaj puta, na malo iznenađenje onih koji poznaju njihov glazbeni smjer, odlučeno je da će se svirati hrvatska folklorna glazba. No, da bi ostali dosljedni sebi, naručeni su i novi aranžmani za poznate domaće popevke, a naznake toga kako će novi CD zvučati Gradska glazba Samobor dala je na snimanju emisije Svirci moji, koja će biti uskoro emitirana, te na skorom koncertu Dar pod bor. O svemu tome detaljno smo porazgovarali s tajnikom Gradske glazbe Samobor Dubravkom Mihalincem.

Kako je došlo do nastupa na HTV-u?

Još prije dvije godine na jednom našem nastupu u Samoboru, čini mi se da je to bilo na Trgu za vrijeme manifestacije Ljeto u Samoboru, naš Samoborac Siniša Leopold je došao prvi puta čuti nas uživo. Izvodili smo program koji "vrtimo" od dolaska Roberta Polgara i kojeg čitavo vrijeme razvijamo, a Leopoldu su se posebno dopali naši jazz aranžmani pa nas je, nakon nekog vremena, pozvao na snimanje emisije Svirci moji.

Kako ste se uklopili u taj program, s obzirom da ta emisija ipak više njeguje folklorni izričaj?

Pa, s obzirom na karakter emisije trebalo je odsvirati jednu folklornu skladbu, što nije bio problem. Naime, mi smo već i u vremenu prije našeg prvog CD-a (2007. godine) planirali CD na kojem bi se našao presjek folklornih skladbi, ali, naravno, na naš način. Naime, taj prvi, dvostruki CD bio je neki presjek našeg repertoara kroz godine - od koračnica, preko klasike, polki, valcera, popa, rocka i soula, do jazza. Ali, smatrali smo i da ansambl, koji ima mogućnosti kakve nudi Gradska glazba Samobor u smislu širine repertoara, jednostavno treba napraviti prvenstveno samoborske tradicijske skladbe u novim, modernim aranžmanima, u stilu koji nam paše, a onda i izvorni folklor naših regija. Zato je trebalo naručiti aranžmane za konkretne skladbe i sada polako idemo prema realizaciji drugog CD-a.

Čime ste se onda predstavili na HTV-u?

Uspjeli smo nedavno realizirati prvi u nizu novih aranžmana za novi CD Gradske glazbe Samobor. Ante Gelo je napravio aranžman za najpoznatiju samoborsku popevku Kraj kapele svete Ane. Predložili smo Siniši Leopoldu da to izvedemo i on je time bio jako zadovljan, čak oduševljen. A za drugu kompoziciju koja je bila potrebna za snimanje izabrali smo internacionalni koktel najpoznatijih svjetskih popevki, instant koncert, kojeg često izvodimo. Sve je snimljeno odjednom, bez nadosnimavanja i naš nastup će biti emitiran negdje sredinom prosinca.

Da se malo našalimo - jamčite li da novi aranžman Kraj kapele svete Ane neće izazvati sablazan kakvu je nedavno među nekim našim čitateljima izazvala izvedba hrvatske himne Zrinke Cvitešić?

Nisam bio i nisam čuo. Sa Zrinkom Cvitešić smo često surađivali i ona je u našoj suradnji vrlo korektno izvodila pjesme, jer naš dirigent ne dopušta nikakva odstupanja (smijeh). Ovaj naš aranžman je svakako drugačiji od uobičajenog. On je na naš zahtjev i na naše razmišljanje i dogovor predan u ruke Anti Geli kao jednom od naših najboljih aranžera. Moram reći da je to bilo jako teško dogovoriti, s obzirom na njegovu zauzetost, ali uspjeli smo. Naš dirigent Robert Polgar je tu napravio izuzetan napor. Aranžman je došao Gradskoj glazbi Samobor samo dva dana prije snimanja, ali orkestar je to uspio svladati, iako se radi o jako teškom jazz aranžmanu. No, bez brige, osnovna tema je tu, jako se dobro čuje jer i mi i Ante Gelo smo dobro znali da se ta prepoznatljivost ne smije izgubiti. Instrumentalna je kompozicija, ali mislim da to neće predstavljati problem, jer pretpostavljam da svi Samoborci znaju kompletan tekst pa će uz nju moći lijepo pjevati. Inače, naručen je i aranžman od jednog mladog glazbenika za jednu međimursku pjesmu, koja će biti napravljena u funk stilu.

Koliko se taj CD uklapa u ostale planove Gradske glazbe? Znamo da postoji obveza nastupa za Grad, tu je i Jazz festival...?

Moram istaknuti, s obzirom da mnogi toga nisu svjesni, kako je Jazz festival naš projekt, jer Gradska glazba je njegov organizator od prvog izdanja 2005. godine pa do dolazećeg, 6. izdanja. Nemamo nekoga tko će to profesionalno napraviti za nas, nego je to projekt kojeg mi napravimo od početka do kraja. Već sada smo pretrpani vrlo atraktivnim ponudama sa svih strana svijeta za naš Jazz festival, ali velik dio ih moramo odbiti, jer ih ne možemo isfinancirati. Ljudi, naime, ne znaju da iza jednog takvog festivala stoji proračun koji je težak tek koliko i nastup jednog malo kvalitetnijeg kvarteta ili kvinteta. A mi s tim proračunom napravimo tri dana koncerata u Caffeu Havana i još imamo dvije večeri koncerata na otvorenom uz big bandove. To je stotinjak ljudi koje morate platiti, smjestiti, dati im nešto za popiti... CD je također od ideje do realizacije naše djelo. E, sad, tu su i naši nastupi koji su popularno smješteni u rubriku "nastupi na manifestacijama važnim za Grad", koji uvijek povlače pitanje što ga iz godine u godinu postavljamo vlastima, a to je da smatramo kako nas se malo previše forsira, s obzirom na sredstva i status, u smislu da se naše nastupe na tim "manifestacijama važnim za Grad" uzima zdravo za gotovo. To je tako već godinama. Kad je Fašnik nitko nas uopće ne pita za nastup, nego nas se jednostavno stavi u program. Jedne godine nam je samo bilo rečeno da svi moramo nastupiti na Fašniku i to sa sedam marširanja po cesti, a ne zna se da mi na niskim temperaturama praktički ne možemo svirati, jer se usnice lijepe za instrumente i da se mahom radi o privatnim, vrlo skupim instrumentima, koji ne smiju na kišu. Mi samo za Fašnik uvijek dajemo dva nastupa i još jedan cjelovečernji s poznatim pjevačima te nudimo program koji je barem 50% jeftiniji od raznih izvođača koji često ne zasluže novce koji im se isplaćuju. Jasno, dužni smo prema Gradu na određene nastupe i to uvijek poštujemo, ali voljeli bismo da se i nama koji put izađe u susret, da si "zberemo" koju kunu pa da si možemo kupiti kakav instrument ili da si organiziramo neko putovanje.

A Dar pod bor?

Naš koncert Dar pod bor također nije obveza prema Gradu, ali je tradicija Gradske glazbe. Prošle godine ga prvi put nismo imali, jer je ostvarena ideja da se napravi jedan veliki koncert za građanstvo pa je POU uspjelo to organizirati i koncert je održan u dupkom punoj novoj sportskoj dvorani kao jedan krasan projekt. Nažalost, ove godine POU je odustalo od tog koncerta, s obzirom na ekonomsku situaciju, a mi smo se odmah prebacili na naš projekt i idemo u organizaciju našeg tradicijskog koncerta Dar pod bor, koji će biti održan krajem prosinca.

K.S.

 

Dubravko Mihalinec govori o aktualnim programima Gradske glazbe Samobor

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002