09.11.2009.

Glazbeni pedagog, dirigent i voditelj Vokalnog ansambla Samoborke Bojan Pogrmilović

Nove nagrade prati i novi CD

Glazbeni pedagog, dirigent i voditelj Vokalnog ansambla Samoborke Bojan Pogrmilović

Vokalni ansambl Samoborke uspio je, u relativno kratko vrijeme, realizirati dvije vrlo značajne stvari – izdan je njihov novi CD, drugi po redu, a njihov nastup na festivalu u Češkoj nagrađen je zlatnom plaketom.

Podsjetimo, prvi CD Samoborki bio je Afrička misa – folklor svijeta, na kojem je u prvom dijelu snimljena Afrička misa Normana Luboffa, dok je drugi dio CD-a bio sastavljen od pjesama iz različitih dijelova svijeta - Nikaragve, Rusije, Grčke, Bugarske, Portorika, Austrije...

Ovaj drugi CD, pod nazivom L''jepo pjeva za lugom djevojka, sastavljen je pak isključivo od skladbi hrvatskog folklora i svjedoči o izuzetnoj interpretativnoj širini Samoborki, po kojoj su sve prepoznatljivije i ne samo u Hrvatskoj. Kao dokaz tome dolazi i nagrada s renomiranog festivala u Pragu, što su i više nego dobri razlozi za razgovor s voditeljem VA Samoborke Bojanom Pogrmilovićem.

Počnimo s natjecanjem u Češkoj, s kojeg se Samoborke vraćaju sa čak dvije nagrade. O kakvom se točno natjecanju radilo?

Radilo se o vrlo renomiranom natjecanju zborova u Češkoj, naziva Praga Cantat, koje je održano od 28. do 30. listopada i gdje su VA Samoborke osvojile zlatnu plaketu u kategoriji folklornog pjevanja i to s najvećim brojem bodova. Drugim riječima, Samoborke su ukupne pobjednice kategorije. S velikim ponosom mogu reći da je zlatnu plaketu osvojio i još jedan ansambl iz Hrvatske, velikogoričke Jane, što svjedoči o visokom nivou kojeg naša zemlja ima kad prezentira svoju baštinu.

S kakvim su se repertoarom Samoborke predstavile u Češkoj?

Pravila daju mogućnost da ne izvodimo samo skladbe iz vlastitog folklora pa smo se malo poigrali i, uz akcent na hrvatskom folkloru, ponudili i široku lepezu različitih zvukova i stilova. Tako smo počeli s jednom bugarskom pjesmom u tipičnom bugarskom, nazalnom zvuku, zatim smo izveli jednu španjolsku pjesmu, pa pjesmu iz Dalmacije i dvije pjesme iz sjeverozapadne Hrvatske. To je bila prava lepeza zvukova koja je posebno impresionirala stručni žiri, koji je, kako su rekli, još samo čekao i da zaplešemo pa da slika bude potpuno zaokružena. Inače, u prilog toj širini nastupa, Samoborke su nastupile i u klasičnoj kategoriji gdje su osvojile brončanu plaketu. Dakle, Samoborke su upravo poznate po tome što se bave izvođenjem klasične, najčešće duhovne glazbe, zatim strane i domaće narodne glazbe, a izvode čak i neke obrade zabavne glazbe.

Je li ta širina repertoara bila jedan od Vaših ciljeva prilikom preuzimanja Samoborki 2003. godine?

Moram pošteno priznati da sam, ustvari, 2003. godine dobio u ruke već gotov ansambl. Možda sam ja razvio širinu tog ansambla, ali imao sam sreću da nisam morao kretati od početka, jer je Željko Bradić sa Samoborkama radio izvanredno i ostavio mi formirani ansambl. Međutim, kako su Samoborke uvijek bile dio TD Ferdo Livadić, iako su povremeno imale i samostalne nastupe (gdje je Željko Bradić s djevojkama bilježio i velike uspjehe), ja sam ih želio još više osamostaliti, ne negirajući pritom da su one dio Livadića. Kao plod toga nastala su i ova dva CD-a, pojedinačni uspjesi na festivalima, redoviti nastupi na smotri zborova Grada Zagreba, samostalne turneje po Italiji i Austriji, ugošćivanje inozemnih zborova... Iz svega toga razvila se i veća vokalna raznolikost, širi je repertoar, a mislim da sam poboljšao i individualnu kvalitetu članica, što se na kraju odražava i na cjelokupni zvuk ansambla. Dakle, mislim da sam ono što je Željko Bradić vrlo dobro postavio uspio nadograditi na svoj način i da sam kao glazbeni pedagog uspio pozitivno utjecati na djevojke i njihov glazbeni razvoj.

Kakva je u tom smislu budućnost Samoborki?

Neke stvari su se promijenile od mog dolaska. Većina djevojaka je u Samoborkama još iz vremena Željka Bradića i kad sam ja s njima počeo raditi sve su bile studentice. Sada ih je većina zaposlena, neke su i udane, imaju djecu i to sve onemogućuje fleksibilnost ansambla kakva je bila u početku. No, s druge strane, to sazrijevanje se dobro odrazilo na zvuk ansambla. Naravno da će kroz neko vrijeme neminovno doći do smjene generacija i mogu ovim putem pozvati djevojke koje su zainteresirane za pjevanje u Samoborkama da nam se jave i to svake srijede od 20:30 u Glazbenoj školi, gdje imamo probe. Provjerit ćemo imaju li potrebne vokalne sposobnosti, a svakako ćemo za nove djevojke napraviti nakon toga i mini školu, kako bi dosegle razinu djevojaka u ansamblu. Znači, djevojke od 14 pa do 30-ak godina su dobrodošle.

Samoborke su izdale i novi CD pa pretpostavljam da su najskoriji planovi vezani upravo uz njegovu promociju?

Promocija bi trebala biti polovicom ili krajem siječnja. No, prije toga još imamo nastup na festivalu Cro Patria u Splitu, a nakon toga vjerojatno dolazi i nastup na Božićnom koncertu kojeg organizira Pučko otvoreno učilište Samobor. Tu je potom i tradicionalni koncert Blagdanski zvuci TD Ferdo Livadić. Ovaj put pripremamo, naravno u suradnji sa Starijim tamburaškim orkestrom društva, a vi ste prvi kojima ću ovo otkriti, koncert vezan uz temu Put oko svijeta u 80 minuta. Bit će to glazbeno putovanje po cijelom svijetu, s raznolikim izborom prepoznatljivih skladbi iz brojnih zemalja. U siječnju nas očekuje i nastup na Danu župe, a nakon toga promocija CD-a za koju se nadamo da će biti održana u Galeriji Prica. Do tada bismo trebali prezentirati CD u nekoliko emisija Hrvatskog radija, a dogovoren je i nastup u emisiji Svirci moji na HTV-u, tako da se nadamo da će CD doprijeti i do šireg slušateljstva.

I, za kraj, nekoliko riječi o novom CD-u.

Na CD-u L'jepo pjeva za lugom djevojka Samoborke se predstavljaju narodnim napjevima u jednostavnim i stiliziranim obradama. Onaj tko bude imao prilike poslušati CD, čut će da ansambl i ovdje iskazuje veliku sposobnost izmjene zvuka. Neki ljudi koji su slušali CD rekli su da zvuči kao da pjevaju najmanje četiri različita ansambla, tolika je raznolikost. Izbor materijala je takav da se radi većinom o pjesmama koje do sada nitko nije snimio, a one koje jesu sada su snimljene u bitno drugačijoj interpretaciji. Nadam se da smo time pridonijeli našoj borbi za očuvanje baštine i možda naš CD pridonese i tome da se malo manje slušaju cajke.

Snimljene skladbe obuhvaćaju čitavu Hrvatsku, od Bilogore, Pokuplja, Podravine, Slavonije, Međimurja, Zagorja, Dalmacije, samoborskog kraja, a sadrži i pjesme gradišćanskih Hrvata u Austriji. Pjesme su obradili Kristina Benko, Željko Bradić, Nikola Buble, Siniša Leopold, Branko Ivanković, Marijan Makar i Božo Potočnik, a u pojedinim skladbama nas je pratio Stariji orkestar TD Ferdo Livadić, kojeg je uvježbala Anamarija Šimičić. CD je izdan u produkciji BeSTMUSICA, a dizajn CD-a je radio naš dopredsjednik društva Roko Dropuljić. U šali ovaj CD zovemo Bijelim albumom, prema Beatlesima. Naime, prošli je bio u pretežito crnim tonovima, tako da i Samoborke imaju svoj Bijeli i Crni album.

Tko su Samoborke?

Zanimljivo je da se vrlo rijetko u medijima može na jednom mjestu naći popis svih djevojaka koje pjevaju u Vokalnom ansamblu Samoborke. Ovu hudu nepravdu dijelom ćemo ispraviti u ovom broju Glasnika. Dakle, na ovom CD-u za VA Samoborke nastupile su: prvi soprani Vlatka Jelenić, Lidija Mogulić, Suzana Štefanić i Darka Veronika Bišćan; drugi soprani Martina Štengl, Hana Ruklić, Romina Škrtić i Željka Jumić; prvi alti su Lucija Klarić, Natalija Koščica Lugarić, Duška Kričkić Suša, Andrea Plečko i Maja Lacmanović; drugi alti su Antonija Krista Kraljević, Ana Milek, Maja Milek i Jelena Sirovica.

 

Glazbeni pedagog, dirigent i voditelj Vokalnog ansambla Samoborke Bojan Pogrmilović

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002