17.10.2009.

Sanja Kuzmanović, mlada samoborska dizajnerica

Koncept je temelj dizajna

Sanja Kuzmanović, mlada samoborska dizajnerica

Jedno od istaknutijih imena novog vala mladih, domaćih dizajnera je i ono Samoborke Sanje Kuzmanović. Da se radi o grafičkoj dizajnerici izuzetnog potencijala, osim sve većeg broja uspješno odrađenih poslova koji se nalaze iza nje, govori i činjenica da je Kuzmanović nedavno nagrađena na Izložbi hrvatskog dizajna 0708 te je pozvana od strane Hrvatskog dizajnerskog društva postaviti svoju izložbu u Galeriji HDD-a. Svakome tko je imao prilike razgovarati sa Sanjom Kuzmanović o njenom poslu jasno je da to nije slučajnost, nego tek najava velikih stvari. Naime, Sanja je jedna od onih osoba kojima "oči zasvijetle" kad govori o svojoj profesiji i koja je u potpunosti predana dizajnu. Nakon što je 5 godina provela školujući se na prestižnoj Gerrit Rietveld akademiji u Amsterdamu, Sanja se 2007. godine vratila u Hrvatsku, a izložba u Galeriji HDD-a bila je prilika i da čitatelje Glasnika upoznamo s ovom mladom dizajnericom.

O kakvoj se izložbi radi?

Hrvatsko dizajnersko društvo nedavno je otvorilo svoju galeriju u Boškovićevoj ulici u Zagrebu, u kojoj izlaže nagrađene radove s Izložbe hrvatskog dizajna 0708. Obzirom da smo Hrvoje Živčić i ja nagrađeni za najbolji dizajn vizualnih komunikacija u studentskoj kategoriji, time nam je omogućeno da izlažemo u Galeriji HDD-a. Na izložbi ne izlažemo nagrađene radove, već proces nastajanja tih i još nekih naših radova. Kako je tema izložbe proces rada ili nastajanje dizajna, tako smo izložbu nazvali Nevidljivi dio.

Na koji način je prikazan taj nevidljivi dio dizajnerskog rada?

Želja nam je bila prikazati proces rada dizajnera što uključuje istraživanje o temi, početne skice, ideje, greške, različite smjerove promišljanja... ukratko, kompletan rad prije finalizacije projekta iz kojeg je vidljiv osoban proces rada. Izložili smo naše radne arhive, materijale koji najčešće ostanu nevidljivi u završnici. Proces rada Book Project-a kojem je temeljna ideja knjiga kao predmet, prezentirala sam izlaganjem sakupljenih informacija o slikama kroz povijest slikarstva. Iz izložene dokumentacije može se jasno vidjeti kako je knjiga simbolizirala nečiju profesiju, naobrazbu, religiozno usmjerenje, čak i modni dodatak... Izložila sam i tekstove knjige History of painting u kojima su opisane dimenzije knjiga kroz povijest slikarstva. Npr. Biblija je u ranom slikarstvu uvijek slikana frontalno i vrlo velikih dimenzija dok su se manje knjige počele pojavljivati u 13. stoljeću. Proces još jednog rada Red project na izložbi prezentiran je analizom crvene boje u različitim kulturama, prikazuje se dvosmislenost te boje poput asocijacija ljubavi i rata, strasti i nasilja, u Rusiji je pojam ljepote, dok u SAD-u postoji uzrečica "better dead than red" itd. Prikazani su i procesi vizualizacije u kojima sam crvenom bojom ispisivala navedene asocijacije, a onda ih poništavala estetikom crvene kemijske olovke kako bi dobila kontradikcije.

Book Project je ujedno bio i tvoj diplomski rad s odsjeka grafičkog dizajna Gerrit Rietveld akademije u Amsterdamu. Kako to da si se odlučila studirati baš u Nizozemskoj?

Završila sam Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu i to odjel grafičkog dizajna pa sam nastavila s dizajnom. Gerrit Rietveld akademija ima dobar odjel grafičkog dizajna, a oduvijek me privlačio konceptualan pristup dizajnu koji je jednostavan u formalnom smislu, što je dosta specifično za nizozemsku školu dizajna.

Iz malog Samobora u Amsterdam i to vrlo mlada. Kako je prošla prilagodba na novu sredinu, jezik, mentalitet, ljude...?

Sreća je što su predavanja bila na engleskom jeziku pa mi je to olakšalo. Živjeti u Amsterdamu od 18. do 23. godine bio je veliki izazov, ali bilo mi je super. Trenutno sam sada ovdje pa ću vidjeti što i kako dalje.

Kako je bilo pomiriti naučeno u Nizozemskoj, njihov princip koji dizajnerima daje više kreativne slobode, s poimanjem dizajna u Hrvatskoj gdje "svi sve znaju"?

Hrvatska ima dobrih dizajnera i zanimljivu dizajnersku scenu. Nekada mi se čini da je ovdje dizajn u nekom segmentu doživljen kao servis, najviše od strane klijenata koji nisu upoznati sa strukom, ali mislim da to nije slučaj samo kod nas. Ljepše je raditi za kulturu jer se dizajner može lakše izraziti dok je u korporativnom segmentu malo manje dizajnerske slobode.

Što si do sada imala prilike raditi i gdje sada radiš?

Radim kao freelancer. Radila sam u Amsterdamu za GUP Magazine, časopis za fotografiju. Po povratku iz Nizozemske radila sam u Zagrebu, u Studiu Laboratorium, a sada povremeno asistiram Lani Cavar. U suradnji s njom i kolegama sudjelovala sam u oblikovanju predstave Zagrebački pentagram u ZKM-u, radila sam i za Muzej Grada Zagreba, a u Samoboru za Samoborske gudače, oblikovanje plakata, koncertnog deplijana i pozivnice. Ostali radovi kao i kontakt nalaze se na mojoj web stranici www.sanjakuzmanovic.com.

Kakvi su daljnji planovi?

Želim raditi i sudjelovati u događanjima vezanima uz kulturu. A kasnije ću vidjeti, možda u budućnosti upišem postdiplomski. Trenutno mi odgovara raditi kao freelancer.

K.S.

 

Sanja Kuzmanović, mlada samoborska dizajnerica

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002