22.04.2009.

Roland Gajšak, pročelnik Upravnog odjela za financije govori o gradskom proračunu u uvjetima recesije

Sada je vrijeme za investicije

Roland Gajšak, pročelnik Upravnog odjela za financije govori o gradskom proračunu u uvjetima recesije

Kao što nam je svima poznato, gospodarska situacija u zemlji i okruženju nije sjajna. Globalna recesija uzela je maha, što se odrazilo na sva područja gospodarskog djelovanja, a time i na proračunske prihode jedinica lokalne samouprave. O stanju u gradskom proračunu, o prihodima i mogućoj redukciji rashoda porazgovarali smo s pročelnikom za financije Grada Samobora Rolandom Gajšakom.

Izborna godina u Hrvatskoj poklopila se i s globalnom svjetskom recesijom, koja je započela još krajem prošle godine. Kako se ta kriza odražava na poslovanje i prihode Grada Samobora?

Moram reći da se utjecaj globalne financijske krize osjeća i u Gradu Samoboru. Ta kriza, istina, nije drastična, što znači da nema toliko nepovoljnih posljedica kao što to ima na državni proračun, a nama konkretno u brojkama to znači 10% manje prihoda nego što je to bilo planirano za ovo razdoblje. S time u vezi očekujemo da ćemo do kraja godine u toj mjeri morati smanjiti i očekivane prihode, a time i rashode. Još konkretnije, to znači da ćemo planirani proračun od otprilike 220 milijuna kuna morati smanjiti za 20-ak milijuna kuna.

Kakvo "stanje u blagajni" može očekivati novoizabrana vlast?

Bez obzira tko došao na vlast, u Gradu Samoboru može očekivati rasplet kakav sam naznačio u prethodnom odgovoru. Nova gradska uprava će svakako morati sjesti i razmisliti što napraviti u datoj situaciji, jer poznati su prihodi koji će se smanjivati, ali treba vidjeti koji će se rashodi smanjivati. Ono što sada gradska uprava radi je da ne stvara obveze, što znači da se ne ulazi u investicije koje bi mogle biti upitne za financiranje. Dakle, u sljedećem razdoblju, nakon izbora, će se vidjeti što će se provesti i od čega će se odustati.

No, vrijeme je izbora i izbornih obećanja. Treba priznati da u njima ove godine nema velikih investicija, ali ipak... Jesu li stranke i kandidati svjesni da neće moći ispuniti sva svoja obećanja u punom obimu?

Ne mogu komentirati obećanja pojedinih stranaka. Činjenica je da će se u ovoj godini proračun morati smanjiti.

Pojasnite nam od čega se konkretno smanjuju planirani prihodi u proračunu ove godine?

Najviše će se smanjiti planirani prihodi iz komunalnih davanja. Naime, dogodilo se to da su banke gotovo zaustavile financiranje većeg broja projekata, što znači da su investitori i u Samoboru odustali od svojih investicija, a mi smo prema njima planirali i prihode za komunalna davanja, koji će sada biti znatno manji.

Jesu li i u kojoj mjeri oni najveći projekti, pritom mislim na Coning i gradnju u Perivoju i tzv. Samoborske vrtove, već donijeli prihod u proračun? U kojoj su sada fazi ti projekti?

Coning je platio svoja davanja, a što se tiče Samoborskih vrtova s njima smo u pregovorima oko definiranja visine komunalnih doprinosa, budući da se radi o vrlo složenom projektu, u kojem se investitor obvezao preuzeti i izgradnju infrastrukture. Tu su i velika odricanja investitora u korist javnih dobara - cesta i parkovnih površina, a s druge strane Grad se kod jednog tako velikog investitora ne može jednostavno odreći te komunalne naknade. Tako velik projekt otvara svakako obvezu financiranja prema Gradu Samoboru. Kako sada stvari stoje, sve se gradi po planu.

Kakvo je stanje sa Šmidhenom i koje su obveze tog velikog investitora prema Gradu Samoboru?

Kada smo planirali prihode od komunalnog doprinosa, Šmidhen je tu imao značajan obol, a prema kontaktima s investitorima i njihovom obećanju oni će te svoje obveze izvršiti u ovoj godini. S te strane se neće smanjivati određena davanja koja smo planirali od Šmidhena.

Kada će Šmidhen početi zarađivati, odnosno kada će i od vlastitih prihoda putem drugih davanja puniti proračun Samobora?

To ponajprije treba pitati investitora. Imamo obećanje da će radovi početi u ovoj godini.

Bez obzira na rezultate izbora, kako bi, u uvjetima opće krize, trebalo gospodariti javnim financijama u Samoboru?

Obzirom da Upravni odjel za financije vodi postupke javne nabave, uočio sam da nam se na natječaje javlja puno više zainteresiranih izvođača i da su njihove cijene bitno niže nego što je to bilo ranijih godina. K tome, puno je više izvođača baš s područja Samobora, a koje smo stalno pozivali da se javljaju na naše natječaje, jer su do sada rijetko sudjelovali u tom procesu. Drago nam je da se sve više javljaju i da su shvatili kako i u Gradu Samoboru imaju dobrog poslovnog partnera. Sve to nam govori da su upravo ova i, vjerojatno, sljedeća godina, što se ekonomičnosti poslovanja tiče, idealne godine za investiranje.

Ako sugerirate da je sada povoljno vrijeme za investiranje, kako smanjiti rashode?

Postoje i drugi izvori za investiranje, kao što su, primjerice, krediti. Sugerirao bih svakoj novoj gradskoj upravi da se kreditno zaduži i da tim sredstvima u ovo vrijeme isfinancira što više gradskih projekata. Ponavljam, upravo su ove godine povoljne za pokretanje velikih investicija.

Prije svakih izbora postavlja se pitanje skupe i nagomilane administracije. Kako s time stojimo u Gradu Samoboru?

U gradskoj upravi i gradskm institucijama ima otprilike 200 djelatnika, s time da djelatnici naših dječjih vrtića, Pučkog otvorenog učilišta, Muzeja, Gradske knjižnice i Javne vatrogasne postrojbe ovise o osnovici koja je propisana za javne djelatnike u Gradu Samoboru. Po našim izračunima, u financijskom smislu, 6-postotno povećanje koje smo imali na početku godine i koje je bilo u skladu s povećanjem na razini države, nama iznosi trošak od 1,2 milijuna kuna ukupno troškova za plaće. To je relativno značajan iznos, ali u odnosu na proračun koji je veći od 200 milijuna kuna to znači 0,5% proračuna, što je, složit ćemo se, zanemarivo. Dakle, smanjenje plaća može imati samo kratkoročnu marketinšku poruku i moje osobno opredjeljenje je da se ne ide na smanjenje plaća u gradskoj upravi.

Rezimirajte i pokušajte ocijeniti svojih četiri godine rada u Upravnom odjelu za financije.

Prije svega sam bio pozitivno iznenađen radom djelatnika u tom resoru, u Upravnom odjelu za financije. Unatoč uobičajenim predrasudama o gradskoj administraciji, moram reći da se u našem Odjelu za financije zbilja dobro radi. Ne samo da se dobro radilo, već su i svi djelatnici bili spremni na promjene, koje su se kontinuirano provodile, te se stoga mogu samo zahvaliti na dobroj suradnji.

Ono što nam je pravilo probleme i gdje često nismo imali dobru suradnju dolazilo je s drugih razina - županije, raznih ministarstava i države. Na toj razini nema kooperativnosti i vrlo se teško dolazi do nekih podataka koji su nama u Gradu nužni za normalan rad. Unatoč tome, unazad četiri godine, koliko sam ovom Odjelu na čelu, zadovoljan sam onime što smo postigli. Postupke javne nabave učinili smo učinkovitijima i transparentnima, formirali smo Gradsku riznicu i vodimo brigu o svim nabavkama i plaćanjima u Gradu, a ubrzali smo i obradu dokumenata i načine izvještavanja, tako da ocjenjujem rad našeg Odjela apsolutno pozitivnim.

Kandidirali ste se na HSLS-ovoj listi za zamjenika gradonačelnika. Hoćete li se nakon izbora i dalje baviti financijama ili imate i druga rješenja?

Razgovarali smo o toj temi unutar stranke i, što se moje zamjene tiče, imamo rješenje. Mislim da je prerano o tome govoriti. Pričekajmo prije svega rezultate izbora. Nakon toga treba sjesti s gradonačelnikom i dogovoriti modalitete rada koji će osigurati kontinuitet u radu Upravnog odjela za financije.

Robert Škiljan

 

Roland Gajšak, pročelnik Upravnog odjela za financije govori o gradskom proračunu u uvjetima recesije

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002