21.12.2007.

Marijan Karlović, predsjednik Udruženja obrtnika Samobor govori o godinu dana na čelu UOS-a i planovima za 2008. godinu

Godina ambicioznih planova

Marijan Karlović, predsjednik Udruženja obrtnika Samobor govori o godinu dana na čelu UOS-a i planovima za 2008. godinu

Marijan Karlović ambiciozno je krenuo u svoj mandat na čelu Udruženja obrtnika Samobor. Prvih godinu dana lagano je prošlo, vrijeme je za prvo svođenje računa i pogled u ono što 2008. godina nosi samoborskom obrtništvu i udruženju kojemu je Marijan Karlović predsjednik.

Marijan Karlović ambiciozno je krenuo u svoj mandat na čelu Udruženja obrtnika Samobor. Prvih godinu dana lagano

U prošloj godini smo donekle skromno išli s 10 postotnim povećanjem našeg proračuna, smatrajući, prema dotadašnjim iskustvima, da se ne može više. Ali, uvidom u poslovanja i ulaskom u sve sfere života gradova Samobora i Svete Nedelje te općine Stupnik, gdje smo naišli na svesrdnu pomoć tamošnjih (grado)načelnika i gdje su nas podržali u svim našim inicijativama i prijedlozima pa smo od njih ostvarili značajne potpore, u ovoj smo godini bili puno ambiciozniji, a u iduću godinu ulazimo sa znatno većim proračunom i znatno više planova. Također, imamo i dobre odnose sa Zagrebačkom županijom, odnosno pročelnikom za gospodarstvo Krunom Pilkom.

Koliki će biti proračun Udruženja obrtnika Samobor?

Naš plan proračuna za 2008. bit će gotovo 1,4 milijuna kuna. Planirali smo puno novih događanja, a dosta njih se u obrtništvu u Samoboru još nije radilo. Želja nam je zainteresirati naše sekcije na bolji rad pa smo predvidjeli 300 tisuća kuna više poticaja u novoj godini koji će biti njima na raspolaganju da bi obrtništvo u njihovim segmentima bolje radilo. U interesu obrtništva organizirat ćemo razne seminare i doškolovanja, jer ulaskom u EU, a vidjevši na primjerima Slovenije i ostalih zemalja, obrtništvo bi gubilo tlo pod nogama. Budući nas zbog toga očekuje dosta noviteta, prišli smo novim metodama rada u čemu su nas isto podržali (grado)načelnici.

Jednim od najznačajnijih planova za 2008. godinu čini mi se osnivanje garancijskog fonda. O čemu se točno radi?

Našim obrtnicima ćemo osnovati garancijski fond da bi lakše dolazili do kredita ili kratkoročnih pozajmica. U taj projekt se uključio Grad Samobor obećanjem da će osnovati garancijski fond od 1,8 milijuna kuna, na što će se nadovezati s 20 posto američka agencija USAID, a sa svim bankama gdje će Grad položiti ovu strukturu novca dogovoreno je da će one izdati garanciju u omjeru 1:10. Odnosno, ako bi bilo 2 milijuna kuna garancijskog fonda, garancije bi se izdavale na 10 milijuna kuna za naše obrtnike. Tih 10 milijuna uvelike bi pomoglo onima koji su u začetku novih tehnologija i pomoglo bi im u svim sferama poslovanja. Smatram da nam se na taj način ne bi dogodilo ono što se u početku ulaska u EU događalo slovenskim obrtnicima – propadanja i veliki dugovi.

Kada bi garancijski fond bio dostupan obrtnicima?

Krenulo bi se iduće godine, možda već od veljače. Još se treba definirati stav Svete Nedelje i njihovih obrtnika, kao i Stupnika, no smatram da će i oni podržati svoje obrtnike na sličan način kao Grad Samobor.

Ove godine Udruženje obrtnika krenulo je i s jedinstvenim sistemom stipendiranja. Jeste li zadovoljni rezultatima?

Činjenica je da stipendije dodjeljuju svi – Hrvatska obrtnička komora, Komora Zagreb, Zagrebačka županija, gradovi..., ali mi u UOS-u smo mišljenja da za naša deficitarna zanimanja to još nije dovoljno. Budući smo našli neka sredstva, prišli smo novoj formuli stipendija za učenike 3. razreda koji bi radili kod poznatog poslodavca. Poduzetnik obvezuje zaposliti učenika, a UOS mu isplaćuje 600 kuna kroz tu godinu. Osigurali smo 60 tisuća kuna koje smo kanili iskoristiti za stipendiranje 10 učenika, ali javilo se samo 5 učenika za tu stipendiju, čime ne možemo biti potpuno zadovoljni. No, nadam se da će iduće godine biti dodijeljeno svih 10 stipendija, jer s tim programom ćemo ići i dalje.

Kako ste zadovoljni suradnjom na lokalnoj razini? Znam da je izuzetno dobra suradnja Udruženja obrtnika s Pučkim otvorenim učilištem.

Nama je posebno važno da smo uspjeli ostvariti dobre odnose najprije s POU i Gradom Samoborom, a potom i sa svim ostalim strukturama, uključujući i medije. Mi smo vrlo ambiciozni, a ambiciozni su i u POU. Puni su razumijevanja za naše ideje i programe edukacije koji su nam potrebni, a tu se uvijek uključuje i Grad Samobor s financijskom potporom. Tako da tu nema problema. Jedini je problem Turistička zajednica, koja se nikako ne uključuje u naše segmente. Kada bi UOS, POU, Turistička zajednica i Grad Samobor radili zajednički to bi bilo fenomenalno – gradu bi dali puno novih proizvoda, pogotovo turističke namjene. Ovako, kad postoji jedan prekid u tome, a to je Turistička zajednica, onda je to problem. No, nadam se da će on biti riješen u ovoj godini.

Kakva je situacija s vanjskom suradnjom? Poznato je da dosta dobro surađujete s kolegama iz Županje i Pule.

Točno, mi smo i potpisali dvije povelje o suradnji, s Udruženjem obrtnika iz Županje i Udruženjem obrtnika iz Pule. Imamo namjeru potpisati još jednu povelju s nekim s mora, tako da budemo zastupljeni i na kontinentu, u Istri i Dalmaciji te da možemo razmjenjivati mišljenja, proizvode i turističke usluge u svim segmentima našeg poslovanja. Sve to nam je omogućila dobra suradnja na lokalnom nivou i na ostalim, višim nivoima.

Kad smo kod viših nivoa, koliko surađujete s nadležnim Ministarstvom gospodarstva?

Bili smo ove godine jedino udruženje koje je uspostavilo direktnu vezu s Ministarstvom gospodarstva. Zatražili smo od njih da nam dođu u Samobor konkretno objasniti poticaje koje su oni proklamirali kroz svoje programe i, na naše inzistiranje, došao je osobno pomoćnik ministra Leo Begović. On je u dvorani PCS-a, pred 100-tinjak naših obrtnika, konkretno objasnio u kakve poslovne pothvate mogu ići i kakve poticaje mogu dobiti. Mogu vam reći da je to dalo vrlo lijepe rezultate i da je većina naših poduzetnika - obrtnika koji su imali preporuke Udruženja obrtnika Samobor dobila te poticaje, čak i do 100 tisuća kuna nepovratnih sredstava.

Što je s povratnim sredstvima – bankovnim kreditima? Može li jedno lokalno udruženje obrtnika dogovoriti povoljnije kreditne uvjete s "velikim igračima"?

Točno je to što kažete da je teško velikim igračima nametnuti nešto svoje. Ali je zanimljivo da su sve banke koje su u Samoboru pristale na razgovore s nama o tome kako poboljšati odnose, nas kao obrtnika i njih kao banaka. Sve banke su došle u UOS i sve su pristale na posebne uvjete, da snize kamate za određeni postotak organiziranog dobivanja kredita za naše obrtnike, period počeka je također dogovoren, a mi smo govorili i o garancijskom fondu za koji su sve banke zainteresirane. Također, sve su banke odlučile i sponzorirati izradu naše monografije.

U kojoj fazi je monografija?

Mislim da je monografija oko polovice gotova i da će do 1. lipnja iduće godine biti izdana. Tada ćemo i proslaviti svoju 40. godišnjicu. Faktički najstarije obrtništvo potiče iz grada Samobora, ali smo se monografijom odlučili osvrnuti na zadnjih 40 godina, od kad je osnovano Udruženje obrtnika. Posebno su time zadovoljni naši stari obrtnici, koji su sada već u penziji i koji su osnovali udruženje, a ponosni su i na činjenicu da smo se ja i upravni odbor odrekli svih naknada na godinu dana kako bi skupili osnovicu s kojom smo ušli u projekt monografije. Ona će biti izdata u 2000 primjeraka i koštat će 240 tisuća kuna. To nije zanemariv novac, ali smatram da će ta monografija biti pravo djelo koje će pokazati što smo sve radili kroz ove godine, da se naše obrtništvo ne bi zaboravilo i izgubilo u sjećanju. Nadam se da će i oni iza mene također raditi na tome da se ta monografija nadopunjava, da tome neće biti kraja.

Što je s katalogom obrtništva?

Dogovorili smo da će u posebnom ovitku, uz monografiju, biti dodatak u kojem će biti adrese svih naših obrtnika. Tako će svaki stanovnik Samobora, Svete Nedelje i Stupnika, ako mu je potreban neki majstor, na jednom mjestu moći pronaći željenog majstora. Osim toga, mi dva puta mjesečno i u lokalnim novinama predstavljamo samoborske obrtnike i to na čitavoj stranici, što nije bila praksa u prijašnjim mandatima. I na taj način želimo unaprijediti naše obrtništvo i pomoći obrtnicima u njihovoj prezentaciji. Pomagat ćemo i sva sajmovanja da bi našim obrtnicima omogućili predstavljanje sebe i onoga što nude.

Dakle, možemo zaključiti da je Samobor i dalje prije svega obrtnički grad?

Apsolutno. Samobor je prije svega obrtnički grad. Nastavljamo obrtničku tradiciju i u svemu je hoćemo još i proširiti i poboljšati, jer smo mi u županiji najveći obrtnički grad, s najviše obrtnika i najvećim izdvajanjima za Obrtničku komoru Zagreb.

Za kraj, hoće li obrtnička 2008. biti bolja od 2007. godine?

Iz ovoga što smo do sada rekli, a budući da se i naš proračun povećao za nekih 500-tinjak tisuća kuna, što će sve biti utrošeno u obrtništvo, smatram da iduća godina mora biti daleko bolja nego ova. U financijskom, ali i u svakom drugom smislu. Iskoristio bih i priliku da svim kolegama obrtnicima čestitam Božić i Novu godinu i poželim da im 2008. godina bude što uspješnija.

Kruno Solenički

 

Marijan Karlović, predsjednik Udruženja obrtnika Samobor govori o godinu dana na čelu UOS-a i planovima za 2008. godinu

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002