03.03.2006.

Nikola Bućan, predsjednik i trener Judo kluba Samobor

Blagim načinom slomiti jačeg

Nikola Bućan, predsjednik i trener Judo kluba Samobor

Nikola Bućan bavi se judom od 1972. godine, kada je stigao na Policijsku akademiju. Čitav svoj sportski vijek član je Judo kluba Metalac iz Zagreba, u kojem su se vježbali mnogi borilački sportovi. U počecima su se održavala godišnje dva do tri natjecanja u judu - Prvenstvo Zagreba, zatim prvenstva ondašnjih republika i državno prvenstvo. Najbolji rezultat postigao je na Prvenstvu Jugoslavije - 3. mjesto.

Pojasnite nam najprije po čemu se judo razlikuje od ostalih sličnih borilačkih vještina?

Judo je interesantna vještina porijeklom iz Japana, a potekao je iz porodice jiu-jitsu-a, koji je osnova svih borilačkih sportova i vještina. Dakle, osnove juda su u jiu-jitsu, a isto je i s karateom. Karate je kasnije preuzeo udarce i blokade, neki drugi borilački sportovi su iz tih osnova preuzeli samo udarce, a judo je uzeo bacanja, poluge, gušenja i zahvate držanja. Tako judo borac može pobijediti svog protivnika na četiri načina - bacanjem, polugom, zahvatom držanja ili gušenjem.

Od kada se judo trenira na ovim prostorima?

Prije otprilike 55 godina, točnije 1950. godine, judo je stigao u Zagreb. Te godine je kod nas došao jedan Nijemac koji je počeo raditi s judom. Nažalost, ne postoji baš točna i arhivirana dokumentacija o počecima juda kod nas.

Kakvi su bili ti počeci?

Kao i sa svim novitetima, počeci su bili teški. Bilo je malo natjecanja na kojima bi se judo borci mogli dokazati, a kako sam ja radio u policiji, nije se moglo putovati na turnire u inozemstvo. Tek kasnije su se, nakon republičkih i državnih natjecanja, počeli održavati turniri, a i njih je bilo malo - Kup Abramovića u Zagrebu i jedan kup u Ljubljani. Kasnije je postojao i Kup mladosti u Splitu. To je bilo sve na području bivše Jugoslavije, gdje smo mi mogli nastupati. Za usporedbu, danas imamo pedesetak turnira u judu samo u Hrvatskoj.

Tko su najbolji judaši u svijetu?

Trenutačno i uvijek su najbolji Japanci. To je njihov sport i oni su tu najbolji. Inače, judo je raširen u otprilike 202 zemlje svijeta, koje su ujedno i članice Olimpijskog odbora, a u Europi se radi u svim zemljama. Prema posljednjim podacima, u svijetu ima 180 milijuna registriranih judaša. Treba reći i da judo ima samo jednu federaciju, Svjetsku judo federaciju. Nakon toga postoje federacije po kontinentima pa tako imamo Europsku kontinentalnu federaciju, koja se grana u nacionalne saveze. Po tome je judo jedinstven olimpijski sport.

Kako i kada je judo stigao u Samobor?

Kako sam 1980. godine došao raditi u Samobor, osnovao sam 11.11., na Martinje, sekciju juda, koja je sljedeće dvije godine radila u sastavu Karate kluba Tempo. Od veljače 1982. godine Judo klub Samobor djeluje samostalno pa tako iduće godine slavimo 25 godina samostalnog rada i 27 godina postojanja juda u Samoboru.

Koje biste rezultate svojeg kluba istakli?

Rezultati našeg kluba su brojni. Još u vrijeme bivše države Judo klub Samobor je bio prvi samoborski prvoligaš s našim djevojkama. Nakon formiranja Republike Hrvatske pet godina zaredom smo bili u prvoj ligi prvaci države ekipno s djevojkama. U muškom dijelu smo također već godinama u prvoj ligi, a 2004. godine u europskoj ligi prvaka zauzeli smo 12. mjesto u Sankt Petersburgu. Ako pogledamo pojedinačne rezultate, imamo više od 200 medalja s državnih prvenstava. Najbolji pojedinačni uspjeh postigli smo na prošlogodišnjem Svjetskom kupu u Češkoj, na kojem je naš kadet osvojio 1. mjesto. Tu je i njegovo 7. mjesto na Prvenstvu Europe u Salzburgu prošle godine. Ove godine očekujemo isto tako dobre rezultate. Između ostalog, naš Andrija Lisjak proglašen je najperspektivnijim sportašem Grada Samobora. Cilj nam je ovogodišnje Europsko prvenstvo i sljedeće godine Olimpijada mladih, a tu su i brojni turniri. Imamo desetak judaša koji će narednih godina pokazati što mogu u svojim kategorijama.

U kakvim uvjetima radite?

Nikada nisam kukao što se tiče uvjeta u kojima radimo ili radi financijskih sredstava. Jasno je da bismo željeli da su ti uvjeti još bolji. No, pokrivamo se s onime što imamo. Snalazimo se na različitim stranama. Nadamo se da ćemo izgradnjom nove sportske dvorane imati još više prostora, a time i više satnice. Jer, želimo li vrhunske rezultate, treba trenirati barem 6 do 8 sati dnevno. Sada treniramo 3 puta tjedno, snalazimo se kako možemo, a odlazimo na treninge i u Zagreb ili neka druga mjesta. Nadamo se da će sve doći na svoje mjesto. Bit će.

Koje dužnosti sada obavljate?

Predsjednik sam Judo kluba Samobor i pomažem kao trener našem glavnom treneru, Josipu Šančiću. Njemu sam desna ruka i vrlo dobro surađujemo i dopunjavamo se. U skoroj budućnosti planiramo i neke naše natjecatelje osposobiti za trenere kako bi se otvorile mogućnosti za osnivanje sekcija juda i u drugim manjim mjestima oko Samobora gdje postoji interes, primjerice, u Rudama, Otoku ili Strmcu. Dakle, potrebni su nam stručni treneri. Samoboru je, pak, što se toga tiče, dovoljan jedan klub i sve sekcije mogu djelovati unutar kluba, jer gomilanje klubova ne doprinosi i kvaliteti. Dobru bazu imamo u vidu kluba i svi talentirani judaši iz takvih sekcija sigurno neće biti zapostavljeni u sportskom i natjecateljskom smislu. Treba svakako reći da bez dugogodišnjeg rada nema ni rezultata. Time svakako ne želim obeshrabriti onu djecu koja bi se željela baviti judom, ali tako je to u sportu danas.

Kako pridobiti buduće članove? Što im možete poručiti?

Mogu naglasiti da je judo specifična vještina, prirodna, svima nama prirođena. I naši roditelji, djedovi i pradjedovi zapravo su se bavili judom - prebacivali su nas kao djecu na nečemu mekom dok su nas previjali, hrvali su se kao djeca, učili nas kako da se bolje okrenemo, snađemo i slično. To je judaški parter. U Japanu je u davna vremena bilo zabranjeno oružje i tako su razvijali druge vještine kojima mogu savladati protivnika. Tako je nastao i judo. Judo u doslovnom prijevodu znači "blagi način". Povrede su vrlo rijetke, a namjerne ili bilo koje druge povrede protivnika najstrože se sankcioniraju i kažnjavaju, jer u judu je izuzetno naglašen fair play. U judu i mali čovjek može savladati velikog i visokog protivnika, ako ima znanje. Judom se tako mogu svladati fizičke i vremenske barijere, a o zdravom životu ne trebam ni govoriti - on se podrazumijeva.

Robert Škiljan

 

Nikola Bućan, predsjednik i trener Judo kluba Samobor

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002