01.03.2006.

Osamnaestogodišnji klarinetist Luka Fresl iz Ruda primljen je na prestižnu austrijsku glazbenu akademiju

S klarinetom u svijet

Osamnaestogodišnji klarinetist Luka Fresl iz Ruda primljen je na prestižnu austrijsku glazbenu akademiju

Jedan mladi Samoborac 27. veljače zaputit će se u bijeli svijet, točnije u Graz. Na sreću, ovaj put ne ide trbuhom za kruhom, već, reklo bi se, više ga vodi srčeko i glazbenih muza poj.

Samoborcu o kojem je riječ ime je Luka Fresl, ima 18 godina, dom mu je u Rudama, a od trećeg razreda osnovne škole vježba klarinet. Toliko ga je dobro izvježbao i zavolio, da je ove godine primljen na prestižni Universität für Musik und darstellende Kunst u Grazu (Akademija glazbene i dramskih umjetnosti). Dakle, Luka će pohađati glazbenu akademiju u Grazu, smjer klasične glazbe, a predavanja mu počinju 27. veljače 2006. godine. Tim sretnim povodom porazgovarali smo u s mladim klarinetistom iz Ruda.

Počni, molim te, skromno!

Eto, upisao sam Glazbenu akademiju u Grazu. Postoje tri prijemna roka - u lipnju, u rujnu i u siječnju. Meni je siječanj bio najzgodniji, jer pohađam i Gimnaziju i srednju glazbenu školu ovdje u Samoboru i pasalo mi je da, već upisan na akademiju, polako završim i ove škole u Samoboru.

Kada to planiraš završiti?

Jedan dio ispita u Gimnaziji sam već položio, a ostatak ispita za obje škole položit ću ovo ljeto ili u jesen. Znači, sve bi to trebalo biti gotovo ove godine.

Kako si se odlučio baš za Graz?

Moj profesor Neven Tabaković predložio je da se kandidiram za Graz. Njemu je bilo, kako je rekao, lijepo gore studirati i u rujnu 2005. predali smo prijavu. Nisam imao nekih prevelikih očekivanja, već sam želio probati i steći iskustvo za kasnije "prave" pokušaje. Ispalo je da je ovo pravi pokušaj. Da nisam upao sada, išao bih u Zagreb ili možda opet u Graz u lipnju. Ispalo je odlično.

Što znaš o načinu rada akademije na kojoj ćeš studirati?

Svirat ću jedan instrument, klarinet, uz obavezni klavir. Svaki student gore ima pravo na vlastitu sobu za vježbanje, što kod nas nije slučaj. Ima, naravno, gomila izbornih predmeta, koje studenti biraju prema svojim afinitetima i mogućnostima. Ta mogućnost izbora dopunskih znanja me i zainteresirala za Graz. Akademija traje četiri godine, a nakon te četiri godine možeš upisati još dvije, čijim završetkom se stječe titula magistra. Kod nas još nije priznat ovakav način školovanja, ali bit će tako i kod nas, čim nas prime u Europsku Uniju.

Kako stojiš s njemačkim?

Upravo zbog učenja njemačkog upisujem sada pripremnu godinu. Muzičke ću predmete normalno pohađati, jer dok se ne nauči njemački možete komunicirati na engleskom. Tako će mi ti obavezni predmeti - solfeggio, klavir i klarinet biti priznati.

Sviraš li još neki instrument?

Uz klarinet sviram i saksofon i, onoliko koliko je obavezno, klavir. Sviram pomalo i gitaru i usnu harmoniku.

Kako i kada si počeo svirati?

Još u osnovnoj školi upisao sam se u Glazbenu školu Ferdo Livadić. Zapravo, u startu sam htio svirati gitaru, jer, znate kako to već ide, u tim godinama svi žele svirati gitaru. Koliko se sjećam, nije bilo mjesta više za gitaru pa su mi preporučili klarinet. Tako je počelo. Nakon nekog vremena zavolio sam instrument i to je bilo to. Sada stvarno volim tu glazbu i svoj instrument i vjerujem da ću im se posvetiti cijeli život.

Ima li još glazbenika u tvojoj obitelji?

Moj djed Ivica Jurčić kao mlad se bavio glazbom, imao je svoj band koji je svirao po plesnjacima, feštama, balovima i slično. Svirali su sve, a on je pjevao i svirao trubu i gitaru. On mi je davao veliku podršku. Sada na obiteljskim slavljima zajedno zasviramo.

Tko ti je najviše pomogao?

Jako mi je pomogao moj profesor Neven Tabaković, koji me je i pripremao za prijemni. On je velikim dijelom zaslužan za moje uspjehe. Spomenuo bih i Tibora Naglića, koji mi je bio klavirska pratnja na prijemnom i zahvalio mu. I, naravno, ne mogu ne spomenuti podršku roditelja i cijele obitelji.

Koju glazbu najviše voliš i slušaš?

Dugo sam vremena bio zainteresiran za jazz, ali moram priznati da sam upisom na akademiju svoje interese puno više usmjerio na klasiku. No, i dalje volim jazz i nastojim se usavršavati i na tom području. U Grazu ima puno takvih izbornih predmeta.

Kako se vidiš u budućnosti?

Jedno je sigurno - život ću posvetiti muzici, a što će biti za dvije, pet ili šest godina, to je svarno teško reći. Cilj mi je sada da prvo savladam taj njemački, a onda ćemo vidjeti kako to tamo sve funkcionira.

Odlaziš 27. veljače. Jesi li već našao stan u Grazu?

Jesam, i to vrlo povoljno.

Nenad Kobasić

 

Osamnaestogodišnji klarinetist Luka Fresl iz Ruda primljen je na prestižnu austrijsku glazbenu akademiju

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002