26.01.2006.

Mijo Novak, direktor Energo metana

Plina će biti!

Mijo Novak, direktor Energo metana

Sredina je zime. Niske temperature u znatnoj su mjeri pridonijele povećanoj potrošnji plina u cijeloj zemlji, a pomalo se prijeti i mogućim redukcijama ovog najčišćeg i još uvijek najjeftinijeg energenta.

Velik dio Samobora je plinificiran i građani pozorno prate najave mogućih redukcija, ali i poskupljenja plina. O svemu tome razgovarali smo s direktorom samoborskog Energo metana Mijom Novakom.

Temperature su se spustile, a predviđa se još i duga i oštra zima. Obzirom na napise u tisku u vezi ruskog plina i problema s opskrbom, čemu se mogu nadati građani Samobora? Ima li plina dovoljno ili nas čekaju redukcije?

Građani Samobora mogu biti potpuno sigurni što se tiče opskrbe plinom u ovoj sezoni, a isto tako i za buduće ogrjevne sezone. Redukcije plina koje se najavljuju zbog problema s isporukom ruskog plina može biti, ali ti problemi neće utjecati na opskrbu u Samoboru, a ni na opskrbu domaćinstava u ostatku Hrvatske. Hrvatska proizvodi 60% svojeg plina u odnosu na cjelokupne potrebe i trenutno su skladišta Ina - Naftaplina puna. Čak i s redukcijom plina iz Rusije, koja može iznositi 5 do 10 posto, domaćinstva u Hrvatskoj neće biti ugrožena. Samobor ima osiguran dovod plina iz Podsuseda za 25 milijuna m3 plina godišnje, što je otprilike 12 tisuća m3 na sat dovodne visokotlačne mreže i za sada Samobor koristi oko 50% tih kapaciteta. Dakle, ukoliko se dogodi i smanjenje tlaka do 50% u Podsusedu, to neće utjecati na Samobor, jer nismo dostigli više od pola predviđenih kapaciteta. Potrošnja plina u Samoboru kreće se oko 12 milijuna m3 godišnje, a bila bi za oko 3 milijuna m3 veća kada bi trošio i Kristal. Znači, straha nema. Ipak, Hrvatska u budućnosti treba tražiti nove pravce plinovoda, preko Mađarske i Italije, što se i planira, kako bi se plin mogao kupovati i od drugih proizvođača iz Europe.

Država se, vidimo, opredijelila uglavnom za plin kao glavni energent u budućnosti. Samobor uživa u blagodatima plina već skoro desetak godina. Do kuda se zapravo stiglo u plinifikaciji Samobora i koji su planovi za dalje?

Plinifikacija u Samoboru ide sporije od planiranog. Moram reći da se industrija, koja je bila predviđena za plinifikaciju, većinom ugasila. Međutim, razvoj mreže i ukupna izgrađenost mreže je oko 65% od onog idealnog, 100%-tnog razvoja mreže. To znači da su uže područje Samobora i Bregana potpuno pokriveni mrežom, a ostala su udaljenija naselja, kao Rude, Medsave, Vrbovec i dijelovi preko autoputa, zatim dio Male i Velike Rakovice, dio prema Staroj karlovačkoj cesti, Rakov Potok, Pavučnjak i Petkov Breg ostali su neplinificirani i mi svake godine prema financijskim mogućnostima dalje širimo i razvijamo plinsku mrežu. U prošloj godini smo započeli plinifikaciju naselja Vrhovčak, zatim dio između stare Betonske ceste i autoputa i to namjeravamo ove godine i završiti. U postupku smo ishođenja lokacijske i građevinske dozvole za Malu i Veliku Rakovicu do Kladja. To nam je plan za ovu godinu.

A Rakov Potok?

Ove godine ishodit ćemo papire, ali nećemo financijski biti u mogućnosti to izvesti u ovoj godini.

U stalnom ste kontaktu s građanima. Jesu li zadovoljni cijenom i kvalitetom plina?

Cijena plina je sada vrlo povoljna i iznosi nešto više od 2 kune po m3, što je zaista povlastica u odnosu na sve druge energente. Moram naglasiti da se i za plin očekuje poskupljenje, jer je ono bilo najavljivano već prošle godine, što znači da će plin u ovoj godini sigurno i poskupjeti. Ipak, plin će još uvijek biti najjeftiniji, najpovoljniji, najčišći i najsigurniji energent.

Kada predviđate poskupljenje?

Prema najavama, realno je očekivati poskupljenje nakon ogrjevne sezone, dakle negdje u proljeće ove godine.

Energo metan je bio često na dnevnom redu Gradskog vijeća i Poglavarstva. Spominjala se je i mogućnost promjene vlasničke strukture. Je li ona ostala ista?

U vlasničkoj strukturi ništa se nije promijenilo. Grad je i dalje vlasnik s 34% udjela u poduzeću, a INA i Monter strojarske montaže imaju svaki udio od 33% vlasništva. Dakle, nije došlo do najavljivanih promjena. INA je jedino donijela odluku da se u budućnosti neće baviti distribucijom plina i taj dio poslovanja prenijeli su na novoosnovanu tvrtku CRO Plin, koja se bavi distribucijom plina na području Hrvatske, uz izuzetak gradova Pule i Samobora. INA u tom smislu želi svoj udio prenijeti na svoju tvrtku-kćer - CRO Plin ili ga prodati na tržištu nekoj tvrtki kao što je i Energo metan. U tom smjeru prije dvije godine raspisan je od strane INE i javni natječaj za prodaju udjela i bilo je dosta interesenata. Ipak, nikakav ugovor još do danas nije potpisan, nije došlo do prodaje njihovog udjela i pregovori se još uvijek vode. Sada ne mogu govoriti ni pretpostavljati o tome što će se dogoditi.

U Energo metanu je bilo i financijskih problema, ostali su stari dugovi, unatoč pozitivnom i uspješnom poslovanju unazad nekoliko godina. Što je sa starim dugovima?

Energometan je dužan po kreditima za izgrađenu mrežu u prošlim godinama i svoje obaveze prema tim kreditima uredno podmiruje. Upravo radi tih obaveza je usporeno i daljnje širenje mreže, jer ne ulazimo u nova zaduženja i dubioze. Kredit nastojimo savladati sami, a Grad je zainteresiran da se dokapitalizacijom Energo metana saniraju te stare obaveze kako bi se moglo brže nastaviti s plinifikacijom. Sada ta obaveza iznosi oko 2 milijuna eura i svake godine se, naravno, smanjuje. Međutim, ako vlasnici ne uskoče s dokapitalizacijom ili ne osiguraju kredit dugoročnije, Energo metan sa svojim sredstvima u naredne tri ili četiri godine neće moći ići u razvoj mreže onom željenom brzinom, jer će morati podmirivati prijašnje obaveze i ići će se samo u realizaciju mreže u onom dijelu u kojem će investicija biti pokrivena novim priključcima i ugovorima, a time i potrošnjom.

Može li Grad, kao suvlasnik, biti jamac za reprogramiranje kredita pa da se riješe financijski problemi iz prošlosti?

Bilo je nekih pokušaja, međutim svaki od vlasnika bi u tom slučaju, u omjeru u kojem je vlasnik, trebao dati svoj udio u garanciji za kredit. Jedan od pokušaja Grada je bio i da se sredstva prikupljena od građana za razvoj plinske mreže ulože u dokapitalizaciju, da u istom iznosu Monter strojarske montaže uloži kredit, a INA da za taj iznos isporuči plin ili uplati sredstva, ali do konačnog dogovora nije došlo, jer INA nije pristala na nova ulaganja u Energo metan zato što svoj udio distribucije želi prodati. Dugoročno gledano, svim sadašnjim vlasnicima i ulagačima njihov ulog će se vratiti kroz nekih 15 ili 20 godina. No, INA se time ne želi sada ni u budućnosti baviti pa sada neće ulagati u ono od čega bi kasnije netko drugi imao dobit.

Vratimo se ovoj zimi. Što poručujete vašim potrošačima?

Građanima Samobora poručujem da će imati toplu i sigurnu zimu, a u skoroj budućnosti će plin, kao najpovoljniji energent, biti dostupan svima na području našega grada.

Robert Škiljan

 

Mijo Novak, direktor Energo metana

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002