29.09.2005.

Radisav Aleksić Aco govori o osnivanju Gradskog vijeće srpske nacionalne manjine Grada Samobora

Mi nismo četnici!

Radisav Aleksić Aco govori o osnivanju Gradskog vijeće srpske nacionalne manjine Grada Samobora

Prije nepune dvije godine, 15. veljače 2004., u Samoboru je osnovano Gradsko vijeće srpske nacionalne manjine Grada Samobora. Glavni ciljevi Vijeća, kako stoji u njihovom statutu, su afirmiranje i ostvarivanje nacionalnih, kulturnih, prosvjetnih, socijalnih, ekonomskih i svih drugih osobnih i ekonomskih prava, kao i zaštita i unapređenje nacionalnog, kulturnog, jezičnog i vjerskog identiteta Srba u Samoboru i okolici. O radu Vijeća i načinima njegovog financiranja porazgovarali smo s Radisavom Aleksićem – Acom, aktualnim predsjednikom Vijeća.

Kolika je brojnost srpskog stanovništva u samoborskom kraju?

Samih birača, dakle onih koji su uvedeni u biračke spiskove, ima 402. Međutim, ukupan broj srpskog stanovništva na području Grada Samobora procjenjuje se na 1500 osoba. Jedna od zadaća našeg Vijeća bit će upravo i to da se istraži i popiše točan broj.

Kako surađujete s aktualnom vlašću?

Nova vlast ima puno više razumijevanja za naš rad od prethodne. Obećana su nam finacijska sredstva i prostorije u Zagrebačkoj, u koje bi trebali useliti početkom desetog mjeseca.

O kojim je financijskim sredstvima riječ?

Dobili smo deset tisuća kuna.

Za svoj rad tražili ste 327.098 kuna. Za što ste predvidjeli tolika sredstva i niste li razočarani iznosom koji vam je odobren?

S obzirom da dosad nismo imali ni kune, mi nismo nezadovoljni. Zahtjev koji smo predali s ovih 307 tisuća kuna samo je preuzet od vijeća koja po veličini i broju ljudi odgovaraju našem, samoborskom Vijeću, a to su Zaprešić i Velika Gorica. Jednostavno nismo imali ni pisaću mašinu da napišemo svoj zahtjev. Bili smo svjesni da tolika sredstva nećemo dobiti. Sada bar možemo s nečim početi.

Za što su namijenjena tražena sredstva?

Tražena sredstva bila su planirana za početak rada Vijeća. Za opremanje ureda, troškova prostora, troškova sjednica i radnih tijela, za naknade i plaću zaposlenom.

Jeste li zadovoljni postignutim?

Još uvijek ima puno nerazumijevanja oko rada nacionalnih manjina, čak i onih koji bi to po dužnosti morali znati, pa iz neznanja koče rad. Čim se spomene nacionalna manjina sa srpskim predznakom misli se na četnike. No, ako hoćemo u Europu morat ćemo prihvatiti i europske standarde. Naglašavam, ne radi se o kulturno umjetničkom društvu, već o radu jedne, u ovom slučaju srpske, nacionalne manjine. A početi s radom možemo tek kad ćemo imati neku prostoriju gdje bi mogla biti jedna stalno zaposlena osoba, barem na pola radnog vremena. Tada bi se mogli ozbiljno baviti stvaranjem baze podataka i svim drugim programima kojima se i inače bave vijeća nacionalnih manjina.

Nenad Kobasić

 

Antonia Dubravka Carnerud planira snimanje kratkog filma o izradi kraluša

Sara Marević, voditeljica stručne komisije Hrvatske udruge za obuku potražnih pasa, govori o psima koji spašavaju živote

Akademik Vladimir Paar govori o ljudskom genomu i "aferi Primorac"

Radisav Aleksić Aco govori o osnivanju Gradskog vijeće srpske nacionalne manjine Grada Samobora

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002