15.01.2007.

U Glazbenoj školi Ferdo Livadić održan je međunarodni stručni skup nastavnika pjevanja

Imalo se što čuti i naučiti

U Glazbenoj školi Ferdo Livadić održan je međunarodni stručni skup nastavnika pjevanja

Glazbena škola Ferdo Livadić ugostila je od 10. do 12. siječnja polaznike međunarodnog Stručnog skupa nastavnika pjevanja održanog u organizaciji Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, a po programu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske. Voditelji programa, prof. Snježana Bujanović Stanislav, prof. Annemarie Zeller i prof. Gerhard Zeller, obogatili su pedagoška iskustva nastavnika pjevanja, a mlade učenike i studente pjevanja koji su prezentirali svoja pjevačka umijeća i vještine na svim stupnjevima učenja potaknuli na još kvalitetniji rad.

Među brojnim sudionicima, a bilo ih je sedamdeset, domaćini su se predstavili s osmero učenika prof. Branke Cvetković. Bile su to Mia Kovač, Petrunjela Burin, Ida Mauko, Ozana Lehpamer, Matea Mužinić, Marija Maltarić, Marija Blažek i Mihael Cipek.

Rad na tehnici pjevanja uz teorijska tumačenja, priprema i analiza natjecateljskog programa, tehnika pjevanja uz praktičan rad, interpretacija Lieda kao glavne teme ovog skupa, potvrdile su mladim pjevačima koliko su njihova vještina i rad složeni te da je "instrument" glas jedan od najljepših, ali i najtežih glazbenih disciplina i kao takav zahtijeva njihovu punu pažnju. Zajedništvo i zadržavanje individualnosti u zajednici okrunili su susret istovremenim zvučanjem različitih motiva u projektu prof. Gerharda Zellera, a našu sredinu obogatili vokalnim izričajem.

Skup je s njemačkog simultano prevodila Tatjana Gaćeša.

S.S.

 
15.01.2007.

U Zagrebu gostovali Kazalište Ulysses i obiteljska manufaktura Pandur Theaters

Tesla u kazalištu snova

U Zagrebu gostovali Kazalište Ulysses i obiteljska manufaktura Pandur Theaters

Prošla godina je u svijetu i u Hrvatskoj bila u znaku obilježavanja 150. obljetnice rođenja Nikole Tesle. Genijalni znanstvenik koji je svoja najveća i najbolja otkrića ostvario u Americi, postao je i tema Kazališta Ulysses. Teatar, čija je ljetna pozornica na Brijunima, odlučio je svoju glavnu produkciju u 2006. godini posvetiti tom genijalcu predstavom koja je ponijela naziv Tesla Electric Company. Mnogobrojna publika je cijelo ljeto hrlila na Brijune pogledati predstavu, a zagrebačka publika je ovih dana, nakon gostovanja u Beogradu i Ljubljani, konačno dočekala da vidi najnoviji uradak Kazališta Ulysses. Naglašavam konačno, jer se u Hrvatskom narodnom kazalištu, iako je predstava igrala cijeli tjedan, tražila karta više.

Suradnja Kazališta Ulysses i produkcijske "obiteljske manufakture Pandur Theaters", kako ju neki mediji nazivaju, koju vode dramaturginja Livia i redatelj Tomaž, rezultirala je uspjehom. Već i prije nastanka dogovorena su gostovanja po festivalima u regiji, dok se pravi međunarodni život predstave tek očekuje.

Tomaž Pandur, kojeg u slovenskoj kazališnoj sceni još prati nadimak "lovca na snove", je najavljivao da će znanstvenika i izumitelja pretočiti u ideju za svoje "kazalište snova".

U želji da Tesla Electric Company ne bude neka vrsta klasične kazališne biografije, Tomaž Pandur je prema predlošku Darka Lukića napravio hagiografiju. Znanstvenik i genijalac Tesla razapet je između nerazumijevanja okoline i vjere u razarajuću, ali ukrotivu i moćnu Energiju. Energija je bitak, energija je ta koja pokreće, ma kako se ona nazivala i u koji prostor da je smještena. Vječiti tragač za svjetlom, poput Prometeja, tako ga vidi redatelj.

Zanimljiv je pristup podjeli uloga, jer Teslu igraju, odnosno reinkarniraju, jednako obučeni i našminkani Felix Ströbel, Mijo Jurišić, Branko Jordan i ostali, a ipak najčešće ga igra Livio Badurina. Duh Tesle sa zanimljivim monolozima prepušten je s razlogom nešto starijem i iskusnijem Radi Šerbedžiji.

Predstava je to s reduciranim govorom i dijalozima, ali moćnim scenografskim slikama uokvirenim glazbenim songovima u izvedbi glazbenog dua Silence, koji stvaraju potpunu metafizičku sliku.

U specifične dijelove predstave treba ubrojiti i izuzetno uspješnu scenografiju dizajnerske skupine Numen. Impresivna jednostavna zavojnica koja se okreće i funkcionira na svim razinama, od one tehničke i izvedbene do metaforične.

Predstava je to koju će zaigurno sa zanimanjem pratiti i publika u Japanu i Americi, u kojima su već najavljena gostovanja, kako zbog engleskog jezika, tako i zbog univerzalne poruke i drugačijeg pristupa kazalištu.

Rajka Križanac

 
15.01.2007.

U Samoborskom muzeju nastupio je pijanist Veljko Glodić

Majstorske izvedbe velikih majstora

U Samoborskom muzeju nastupio je pijanist Veljko Glodić

U Samoborskom muzeju održan je 14. siječnja koncert pijaniste Veljka Glodića. Priredili su ga Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika i Samoborski muzej, a velik broj prisutnih u koncertnoj dvorani svjedočio je o izvrsnom odabiru organizatora.

Godić je ovaj put izveo djela Georga Friedricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Bele Bartoka, Jurija Nikolajeva, Kendalla Kennisona i Franza Liszta, a publika je s oduševljenjem prihvatila njegove interpretacije velikih majstora.

S.S.

Veljko Glodić (1958.) diplomirao je 1980. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Jurice Muraia. Osvajao je prva mjesta na domaćim i stranim natjecanjima. Nastupio je i kao solist uz simfonijski orkestar Muzičke akademije izvodeći I. koncert za klavir i orkestar P.I. Čajkovskog. Umjetničko usavršavanje nastavlja na The New England Conservatory of Music, Boston, SAD, gdje magistrira 1982. u klasi Jacoba Maxina. Kao izvrstan student poslijediplomskog studija dobitnik je priznanja Dean's List 1981. Nakon magisterija usavršavao se kod poznatog američkog pijaniste Leonarda Shurea, učenika i asistenta Artura Schnabela. Tijekom boravka u Bostonu publici se predstavio s nekoliko solističkih recitala, uključivši i nastup na Harvard University.

Po povratku u Hrvatsku održao je niz koncertnih nastupa koji uključuju solističke, komorne i jazz recitale diljem Hrvatske, u Njemačkoj, Rusiji, Sloveniji, Belgiji, Mađarskoj, BiH i Makedoniji. Nastupio je na nekoliko domaćih i međunarodnih festivala, a njegove su izvedbe emitirane na radio i TV postajama u zemlji i inozemstvu.

Preveo je kapitalnu knjigu Ogled o pravoj umjetnosti sviranja klavira C.P.E. Bacha. Održao je master klasu na moskovskom državnom konzervatoriju P.I. Čajkovski.

Djeluje kao profesor klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

 

U Glazbenoj školi Ferdo Livadić održan je međunarodni stručni skup nastavnika pjevanja

U Zagrebu gostovali Kazalište Ulysses i obiteljska manufaktura Pandur Theaters

U Samoborskom muzeju nastupio je pijanist Veljko Glodić

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002