Prof.dr.sc. Darko Ropac, primarius
PRIRODOM DO ZDRAVLJA

Kako izbjeći preranu smrt zbog cirkulacijskih bolesti

Više vježbajte i manje pušite

U Hrvatskoj godišnje umire oko 26 000 osoba od bolesti cirkulacijskog sustava, što predstavlja gotovo polovinu svih smrti. Vodeći uzroci smrti su ishemička bolest srca, a na drugom mjestu je moždani udar.

Visok morbiditet i mortalitet od kardiovaskularnih bolesti (KVB), visoki zdravstveni troškovi, visoka stopa invaliditeta, hospitalizacije i sl. daje javnozdravstveni prioritet prevenciji KVB-a. Uzroci KVB-a su mnogobrojni. Temelj za razvitak KVB-a predstavljaju ateroskleroza i hipertenzija. Ostali promjenjivi čimbenici rizika, koji su predmet zanimanja javnog zdravstva i preventivnih programa, su povišene masnoće u krvi, pušenje, dijabetes, loše prehrambene navike, prekomjerna konzumacija alkohola, tjelesna neaktivnost i dr. Na sve to mogu još djelovati socijalni uvjeti i uvjeti okoline kao što su: obrazovanje, visina prihoda, kultura, navike u obitelji i sl.

Rezultati su pokazali da su rizik i stope smrtnosti od srčanog i moždanog udara izravno ovisne o razini ukupnog kolesterola u serumu. Dokazana je važnost zdrave prehrane, ali i prekomjerne težine ili pretilosti kao rizičnog čimbenika za KVB. Isto tako, naglašena je važnost redovitog vježbanja u održavanju dobrog općeg zdravlja; utvrdilo se da hipertenzija povećava rizik od koronarne bolesti srca i moždanog udara te da je pušenje značajan prediktor razvoja koronarne bolesti srca.

Osim rizičnih, možemo još razlikovati i čimbenike koji predstavljaju neposrednu opasnost za nastanak akutnog koronarnog incidenta. Razlikujemo bihevioralne, emocionalne i okolišne čimbenike: ljutnja, depresija, veliki tjelesni napor, seksualne aktivnosti, izlaganje hladnoći, topla i vlažna atmosferska fronta; nadalje, ekscesivna konzumacija kave i čaja, obilan obrok, marihuana i drugi opijati mogu biti okidači koronarnog incidenta.

Analizom trendova KVB smrtnosti u razvijenim zemljama ustanovilo se da su s jedne strane zemlje Sjeverne i Sjeverozapadne Europe, SAD-a i Australija, gdje vidimo porast smrtnosti u razdoblju između 1960. i 1970. godine, kada je stopa smrtnosti dostigla vrhunac i od tada stalno pada, a s druge strane su zemlje Istočne Europe i zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza u kojima stope uglavnom stalno rastu. U Japanu i zemljama europskog Mediterana stope su ostale relativno niske.

Smrtnost od KVB-a raste s porastom očekivanog trajanja života, budući da su stope smrtnosti od KVB-a znatno više u starije populacije. Očekivano trajanje života znatno je poraslo u zemljama u razvoju (Latinska Amerika, Afrika, istočna i južna Azija) u zadnjim desetljećima 20. stoljeća pa je time porastao i udio smrtnosti od KVB-a. Primjer koji se navodi u literaturi je Singapur, gdje je u razdoblju od 1948.-1979. godine očekivano trajanje života poraslo s 40 na 70 godina, a smrtnost od KVB-a s 5 na 30%.

Istraživanja rađena u SAD-u pokazala su da smanjenju smrtnosti u većoj mjeri doprinosi liječenje, a manje smanjenje izraženosti čimbenika rizika u populaciji. Rezultati drugih studija govore da je za smanjenje smrtnosti podjednako odgovorno smanjenje čimbenika rizika i liječenje (oko 50%). Sve veći dio populacije se liječi na vrijeme, dok je prevencija doživjela relativni neuspjeh u provedbi preventivnih programa na razini populacije.

U zemljama u razvoju, kao što su Kina, Indija, Meksiko i druge, uočen je značajan porast rizičnih čimbenika i odgovarajući porast incidencije i prevalencije KVB-a, prvenstveno zbog usvajanja zapadnjačkog načina života u smislu nezdrave prehrane, pušenja, tjelesne neaktivnosti, prekomjernog unosa alkohola i psihosocijalnog stresa.

Djelovanjem na prehranu, tjelesnu neaktivnost, pušenje i pretjeranu konzumaciju alkohola s ciljem smanjenja rizika obolijevanja od KVB-a, smanjuje se i rizik od drugih kroničnih bolesti, kao što su hipertenzija, dijabetes tipa 2 i neki oblici malignih tumora. Dijabetes tipa 2 povezan je s prekomjernom tjelesnom težinom i sedentarnim načinom života. Hipertenzija je povezana s prekomjernim unosom soli.

Koji su prioriteti u Hrvatskoj?

Nacionalni program prevencije kardiovaskularnih bolesti donesen je 2001. godine. Nažalost, nije donesen akcijski plan, ali zahvaljujući nekim programima koji su se ipak provodili te boljoj dijagnostici i terapiji došlo je do pada stope smrtnosti od KVB-a. Uključene su mjere prevencije i promicanja zdravlja. Donesene su posebne mjere za arterijsku hipertenziju, ishemičku bolest srca i cerebrovaskularne bolesti.

Prevencija treba biti dio nacionalne politike, ako želimo smanjiti KVB i povećati kvalitetu života u Hrvatskoj. To znači da treba posvetiti posebnu pažnju kroničnim bolestima i stanjima koji su vodeći uzroci smrti u nas, a to je ishemička bolest srca i moždani udar. Za postizanje tog cilja potrebno je imati plan sa specifičnim preporukama i koracima za implementaciju. Treba koristiti sva dosadašnja znanja i iskustva, ali i tražiti nove mogućnosti kako bi se zaustavili sadašnji trendovi.

Arhiva 2015

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002