30.10.2007.

Pripadnici 151. samoborske brigade i brojni Samoborci odali poštovanje poginulima na Trokutu

Neprijatelji zaborava

Pripadnici 151. samoborske brigade i brojni Samoborci odali poštovanje poginulima na Trokutu

Zapadna Slavonija 16 godina poslije. Tmurno maglovito jutro kao da je htjelo podsjetiti na praskozorja Domovinskog rata kada su mnogi mladići kretali na put u nepoznato, vođeni samo jednom idejom – obranom Domovine. Na Trokutu ruševni motel još odolijeva zubu vremena i podsjeća na ratne dane te jeseni 1991. godine kada su nekoliko kilometara dalje od njega boravili pripadnici 151. samoborske brigade. U današnjem blještavilu neonskih reklama i uređenih trgovačkih centara u našem gradu i susjednoj metropoli teško se priviknuti na prizore srušenih kuća na putu od Novske prema Lipiku. Nije ni čudo da su mnogi zaboravili što se događalo prije 16 godina, jer očito već dugo nisu vidjeli te prizore.

Oko motela pomalo neskladna slika - šarenilo i crnina. Ali, taj nesklad nikome nije smetao, jer šarenilo su unijeli učenici osnovnih škola Bogumila Tonija, Samobor i Rude, koji su u dva autobusa ponovno došli na Trokut. Na satu povijesti Jurica Rešetar Jurko na svoj emocionalan način govorio im je što se dođalo prije 16 godina tog 29. listopada i zašto baš na taj datum Samoborci dolaze na ovo mjesto. Pokazao im je mjesta od kuda su krenuli u napad i gdje su prvog dana akcije poginuli hrabri hrvatski branitelji Davor Kelemen, Rajko Turk, Krešimir Purić, Zlatko Šabarić te Vlado Ivčić. Oni su istinski heroji koji su utkali svoje mlade živote u veličanstvenoj pobjedi golobradih mladića nad višestruko moćnijom srpskom mašinerijom, rekao je na početku svečanosti Marijan Telišman. Dodao je i kako je u ime organizatora, Udruge branitelja 151. samoborske brigade, sretan što iz godine u godinu na Trokut dolazi sve više ljudi, a osobito djece, koja su i najveći neprijatelj zaborava.

Nakon pozdrava obiteljima poginulih branitelja, predstavnicima udruga proisteklih iz Domovinskog rata, suborcima i uglednicima, prigodni recital izgovorila je predsjednica Matice hrvatske Samobor Ranka Novosel.

Ratni zapovjednik 151. brigade brigadir Josip Mahović i ratni zapovjednik 105. bjelovarske brigade istaknuli su da je napad na Trokut bila prva napadna akcija u Domovinskom ratu, kada je 29. listopada 1991. prvi put Hrvatska vojska u Domovinskom ratu krenula u kontranapad koji je nakon nekoliko dana rezultirao i prvim oslobađanjem teritorija od velikosrpske okupacije. To se sada zanemaruje, iako je upravo ovom akcijom onemogućen velikosrpski san o granici Virovitica-Karlovac-Karlobag, budući da je onemogućen prodor prema Kutini i Zagrebu.

Obzirom na inicijativu Grada Samobora da se na ovom prostoru uredi spomen soba u čast svim poginulim braniteljima, Josip Mahović u svom je govoru osudio one suborce koji s tog područja koče projekt, smatrajući da je to bilo četničko uporište. Nakon oslobađanja ovo je sveto hrvatsko tlo u slobodnoj hrvatskoj državi.

- Molim vas da izliječite komplekse iz povijesti, jer ako se i danas bojite Trokuta kao četničkog legla, zašto smo onda ratovali? - zapitao je Josip Mahović.

Rekao je i kako ne vjeruje da nekim sredinama novac može biti izgovor za nepodržavanje projekta, budući da su na svojim mjestima i da primaju plaću upravo zahvaljujući ljudima koji su dali život za slobodu Hrvatske.

Miljenko Komes, koji je također sudjelovao u akciji, naglasio je da su branitelji tog dana izvršavali svoju dužnost i oslobodili područje od četničkih vojvoda i njihovih trupa koje su boravile u okolnim selima.

- Dokle god obilazimo ova mjesta i prisjećamo se naših suboraca, oni nikad neće biti zaboravljeni, kao i protiv koga su se borili - rekao je Komes i naglasio da u akciji tog 29. listopada branitelji nisu stali niti bili malodušni kada su izgubili suborce. Obećali su da će učiniti sve da ih kasnije nađu i njihova tijela predaju obiteljima, što su kasnije i učinili.

- Mi se ne smijemo sramiti mjesta gdje su poginuli naši branitelji - naglasio je Miljenko Komes i apelirao da se podigne zajednički spomenik.

Prigodne riječi uputili su nazočnima još i ratni zapovjednik 56. samostalne bojne Kutina bojnik Zvonimir Gregurić, gradonačelnik Lipika Antun Haramija, gradonačelnica Svete Nedelje Ines Balint, dogradonačelnik Novske Željko Soldo, zamjenik gradonačelnika Samobora Tomislav Masten te saborski zastupnik Krunoslav Markovinović. Svetu misu služio je vojni kapelan Zdravko Barić.

Nakon odavanja počasti na Trokutu, samoborsko je izaslanstvo (ponovno najbrojnije na ovim okupljanjima) položilo vijenac i zapalilo svijeće i na spomen obilježju poginulim braniteljima u Lipiku, a druženje je nastavljeno u Pakracu u tamošnjem restoranu.

Mato Šipuš

Od zapovjednika, do djece

Skupu su nazočili ratni zapovjednici 151. samoborske brigade – pukovnik Adolf Paar i brigadir Josip Mahović, predstavnici 117. koprivničko-križevačke brigade, ratni zapovjednik 105. bjelovarske brigade brigadir Stjepan Ivanić, načelnica Općine Jasenovac Marija Mačković, predstavnici Općine Nova Rača, predsjednik Gradskog vijeća Novske Vinko Debeljak, predsjednik Gradskog vijeća Samobora Boris Makarun, dogradonačelnik Novske Željko Soldo, zamjenik gradonačelnika Samobora Tomislav Masten, gradonačelnica Svete Nedelje Ines Balint, saborski zastupnik Krunoslav Markovinović, vojni kapelan Zdravko Barić, predstavnici samoborske Matice hrvatske, načelnici policijskih uprava Novske i Samobora, predstavnici političkih stranaka i udruga te učenici osnovnih škola.

 

Pripadnici 151. samoborske brigade i brojni Samoborci odali poštovanje poginulima na Trokutu

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002