24.05.2007.

Javna tribina o izgradnji velikog vojnog pogona u blizini hrvatske granice

NATO baza u podnožju Žumberka

Javna tribina o izgradnji velikog vojnog pogona u blizini hrvatske granice

Predstavnici hrvatskih ekoloških udruga PCAP Int. i Ekološkog društva Žumberak sudjelovali su 15. svibnja na javnoj tribini Saveza ekoloških pokreta Slovenije (Zveza ekoloških gibanj Slovenije) koja je povodom buduće izgradnje NATO zračne baze u Cerklju kod Brežica i Termi Čatež održana u Krškom. Uvodno predavanje o iskustvima talijanske javnosti o koristima i štetama od smještanja vojnih baza održao je dr. Andrea Licata sa Sveučilišta u Trstu. On je napomenuo da su vojne baze nespojive s lokalnim razvojem te da u talijanskim sredinama u kojima one postoje (Aviano, Vicenza te otok Sardinija) nema uvjeta za razvoj poljoprivrede i turizma, otežan je lokalni promet, a poslovi koji se nude lokalnom stanovništvu su obično privremeni, slabo plaćeni i nesigurni.

Kao mjerila koje vojni stručnjaci uzimaju u obzir kod odabira mjesta za buduću vojnu bazu naveo je sljedeće:

1. blizina budućih ratišta (zbog smanjenja troškova prijevoza)

2. zemlje u kojima ne postoji dobra zakonska regulativa pitanja okoliša (niti pritisak javnosti)

3. jeftinoća (zemlje koje nude prostor badava ili same snose dio troškova baze)

4. prirodne ljepote zemlje domaćina.

Pojasnio je kako je svaka vojna baza veliki zagađivač, pa tako vojska prvenstveno bira zemlje u kojima ne postoji dobra zakonska regulativa zaštite okoliša i gdje nisu jake udruge koje traže strogo provođenje okolišnih standarda. Svaka zemlja na čijem području se nalazi NATO baza sufinancira jedan dio njezinih troškova. Japan, primjerice, pokriva preko 95% troškova američkih baza na svojem području. Italija snosi 41% troškova stranih baza na svojem području itd.

Netočna je informacija koja se širi u javnosti novih članica NATO saveza ili zemalja kandidata da NATO ne gradi baze u novim zemljama.

Trenutno se rade 3 takve baze (Češka, Bugarska i Rumunjska), a ova slovenska je četvrta. Prof. Licata je napomenuo da su prirodne ljepote zemlje domaćina u posljednje vrijeme postale važno mjerilo u odabiru baza za američku vojsku, jer postoji velik broj dezertiranja iz vojske i vlada opći duh nepovjerenja zbog rata u Iraku. Vojska često koristi slikovita mjesta kao što je talijanski renesansni gradić Vicenza, govoreći regrutima da postoje i vrlo lijepa mjesta u kojima se može služiti vojna služba.

Navedeni su i primjeri nekih vojnih baza u svijetu (Njemačka, Filipini, SAD, Nizozemska) gdje su vojne baze zatvorene i vraćene na civilnu upotrebu. U svim slučajevima je trebalo uložiti ogromna sredstva za sanaciju terena, a broj radnih mjesta, koja su otvorena nakon preuzimanja civilne uprave nad tim objektima i prenamjene za privredne i društvene programe, se nakon odlaska vojske utrostručio.

U drugom dijelu skupa slovenski su domaćini predstavili mrežu organizacija za zaštitu okoliša i ostalih zainteresiranih sudionika iz zajednice koja djeluje pod nazivom Javno partnerstvo i zalagat će se protiv izgradnje NATO baze u Cerklju.

PCAP Int. i Ekološko društvo Žumberak pristupili su toj koordinaciji, u kojoj se već nalaze i neke talijanske organizacije za zaštitu okoliša i predstavnici građana iz mjesta u Italiji u kojima se vode kampanje za zatvaranje vojnih baza.

Kod pitanja otvaranja NATO baze u neposrednoj blizini hrvatske granice i zračnog prostora postavlja se nekoliko otvorenih pitanja:

1. letjelice NATO saveza će za slijetanje u bazu toliko blizu granice RH morati nužno ulaziti i u hrvatski zračni prostor, pa čudi da hrvatska Vlada po tom pitanju nije niti reagirala (što bi bilo uobičajeno u međunarodnim odnosima), a niti o tome obavijestila domaću javnost! Iz svega se zaključuje da NATO ima osiguranu suglasnost RH, koja o tome nije obavijestila svoje građane.

2. poseban problem predstavljaju parkovi prirode s hrvatske strane (PP Žumberak-Samoborsko gorje, a donekle i PP Medvednica) preko kojih će prelijetati zrakoplovi NATO. To će otvoriti mogućnost sigurnog zagađenja tih zaštićenih prostora.

Predavač iz Italije naveo je primjer vojne baze u Avianu, gdje se u blizini od nekoliko desetaka kilometara oko baze ne može dobiti certifikat za organsku proizvodnju u poljoprivredi.

Jedna od redovnih vježbi vojnih pilota podrazumijeva i vježbu kod koje pilot uvježbava ispuštanje goriva iz letjelice tijekom nekog kvara ili pogotka. Tada se kerozin rasprši u zraku i pada na tlo. Možemo misliti što će biti ako NATO zrakoplovci takve i slične vježbe budu provodili nad Čateškim toplicama ili PP Žumberak-Samoborsko gorje?!

Na tribini se čulo da će baza u Cerklju biti neborbenog karaktera - transportna baza s centrom za obuku pilota, ali taj je podatak teško provjeriti.

3. naknada za smanjenu vrijednost nekretnina je predviđena samo za posjede udaljene 500 m od buduće baze. To je uzrok nezadovoljstva građana iz Brežica, Krškog i okolnih slovenskih mjesta, što dalje znači da plaćanja naknade hrvatskoj strani za umanjenje vrijednosti posjeda (buka, zagađenje zraka i sl.) nitko niti ne razmatra ozbiljno kod projektiranja troškova buduće baze.

Pretpostavljamo da će vojarna na Svetoj Geri biti sastavni dio NATO-ove baze pa je vjerojatno i to mogući uzrok "hrvatske šutnje" zadnjih par godina o vojarni sa slovenskom posadom na hrvatskom teritoriju! A hrvatska Vlada je još 1994. godine poklonila objekt Hrvatskom planinarskom savezu!

Žumberak, "oaza mira" i čistog zraka, zaštićen kao park prirode, bit će ozbiljno ugrožen, osobito bukom i zagađenjem zraka! Osobito samoborski dio Žumberka, poput Stojdrage, Pokleka i drugih okolnih sela!

Nadamo se da lokalna javnost Bregane, Samobora, Žumberka i okoline neće ostati ravnodušna! Pozivamo čitatelje da se jave Glasniku sa svojim stajalištima i prijedlozima!

M. Medić, PCAP Int.

Josip Šintić, Ekološko društvo Žumberak

 

Javna tribina o izgradnji velikog vojnog pogona u blizini hrvatske granice

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002