09.05.2007.

Na Žumberku je održana velika eko - akcija uklanjanja otpada iz prirode

Žumberak opet blista!

Na Žumberku je održana velika eko - akcija uklanjanja otpada iz prirode

EKOLOŠKO DRUŠTVO ŽUMBERAK organiziralo je po peti put veliku eko-akciju uklanjanja otpada iz prirode velikog područja Žumberka u sklopu Općina Žumberak i Krašić te Grada Samobora, uz financijsku potporu Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te po peti put Zagrebačke županije.

Akcija prikupljanja otpada u prirodi trajala je od 16. do 28. travnja 2007. Tri četvrtine prikupljenog otpada trebalo je izvlačiti uz pomoć traktora s vitlima i s pomoću posebnih metalnih sanjki s košem iz dubokih provalija. Udarni dan eko-akcije bio je subota, 21. travnja, uoči Svjetskog dana planeta Zemlje, kada su uz domaće stanovništvo, predstavnike lokalne samouprave i brojne članove Ekološkog društva Žumberak u eko-akciji sudjelovali planinari iz Zagreba i Siska, učenici Osnovne škole bl. Kardinal Alojzije Stepinac iz Krašića i njenih područnih škola u Žumberku, djelatnici Šumarije Krašić i vatrogasci DVD-a Gornja Vas.

Vodoprivreda Karlovac i Hrvatske vode VGI Karlovac pridružili su se eko-akciji izvlačenjem olupina automobila uz obale Kupčine u predjelu Brlenića. Izvukli su 12 olupina. Akciju su morali prekinuti, jer nisu smjeli odvlačiti olupine preko privatnih obrađenih polja.

Javna ustanova Park prirode Žumberak – Samoborsko Gorje je zajedno sa Šumarijom Jaska sanirala deponij kod župne crkve u Noršić Selu, a iz dubokog noršićkog jarka su s vitlima izvukli oko 20 olupina automobila, brojne štednjake i duge komade krupnog otpada koje su mali sakupljači metalnog otpada odmah odvezli.

Budući da nastojimo da što veći dio prikupljenog otpada bude ponovno uporabljen, tj. da završi na recikliranju, pozvali smo za odvoz i C.I.O.S., što se u konačnici pokazalo nepotrebnim, jer su ove godine mali sakupljači metalnog otpada (uglavnom Romi), za razliku od prošlih godina, odvozili sav metalni otpad, uključivši i lim, hladnjake i drugi voluminozni metalni otpad male težine, a našu su eko-akciju pratili od prvog dana te tako odvezli oko 100 manjih i većih kamiona metalnog otpada. Procjenjujemo da je našom eko-akcijom prikupljeno i odvezeno na oporabu oko 600 m3 metalnog otpada.

Odvoz preostalog otpada započeli smo 24. travnja. Eko-flor plus donirao je odvoz dva velika kamiona od po 40 m3 otpada, a Ceste Karlovac u suradnji sa ŽUC-om Zagrebačke županije odvezle su do 7.svibnja 21 kamion otpada na službeno odlagalište Božičku, uz suglasnost Komunalnog Jastrebarsko.

Na samoborskom dijelu Žumberka i Samoborskog gorja, prikupljena je u oko 20 zona također velika količina otpada, a ono što nisu odvezli Romi, odvozi Komunalac Samobor. Procjenjujemo da je ove godine iz zaštićene prirode Žumberka, Samoborskog gorja i Krašića odvezeno ukupno oko 1100 m3 otpada, od čega je 600 m3 metalni otpad. Treba dodati i to da su Romi iz prikupljenog otpada izdvajali plastične i staklene boce pa je na reciklaži završio veliki dio prikupljenog otpada.

Temeljni plan provedbe eko-akcije donesen je već u studenom 2006. na skupštini ED Žumberak, a organizacijske pripreme započele su još krajem veljače ove godine. Planirano područje uklanjanja otpada podijeljeno je na 73 zone (30 u samoborskom dijelu, 35 na području Općine Žumberak i 8 na području Općine Krašić), a za svaku zonu je uz brojne prethodne kontakte odabran voditelj čišćenja. Pozivi za sudjelovanje upućeni su cjelokupnoj lokalnoj zajednici: voditeljima čišćenja i stanovništvu, školi, lokalnoj upravi i samoupravi, poslovnom sektoru, javnom sektoru i civilnom sektoru putem osobnih kontakata, pošte, letaka, plakata, telefona, a i putem lokalnog tiska.

U eko-akciji prikupljanja, tj. uklanjanja otpada iz prirode osobito se istaknuo tim članova Ekološkog društva Žumberak iz redova lokalnog stanovništva koje je vodio novi agilni komunalni redar Općine Žumberak Josip Colarić Bošo, a eko-akciju su započeli još 16. travnja izvlačenjem brojnih olupina automobila iz šume južno od sela Kalje, pripremama saniranja deponija kod Balabana, a potom su započeli s izvlačenjem otpada iz najvećeg deponija ispod glavne ceste 505 kod Hartja – kod raskrižja ceste za Stari Grad, gdje se u provaliji ispod ceste tijekom 40 godina nakupilo preko 500 m3 raznog otpada na površini od oko 3 hektara. Priča se da su taj deponij počeli puniti naši gastarbajteri, kada su redovno svaki vikend dolazili iz Njemačke! Dakle, bio je to "otpad iz uvoza"!

Za izvlačenje tog otpada uz veliku strminu s pomoću traktora s vitlom korištene su posebno izrađene čvrste željezne sanjke s velikim košem kapaciteta 1,5 m3, koje su se od 18. do 28. lipnja zajedno s jednim ili dva čovjeka spuštale i izvlačile otpad uz strminu najmanje 400 puta. Relativno brzo je išlo izvlačenje krupnog, uglavnom metalnog otpada, a sitni je trebalo trpati u vreće. Potrošeno je više od 1300 vreća! Treba istaknuti da je otpad koji se u ovakvim deponijima prije uklanjanja vidi - samo površina brijega. Kao vrh ledene sante! Na nekim mjestima je sloj otpada bio debeo, odnosno dubok i dva metra, a nakon uklanjanja gornjeg sloja počeli su se širiti, kako se to danas kaže "neugodni mirisi", a ispravno, premda manje uglađeno, nesnosni smrad! Svaka čast ljudima – članovima ED Žumberak koji su to izdržali! Među njima su Jura Cvitković, Franjo Gundić i Vlado Morduš. Dobit će priznanje, a i nagradu ED Žumberak! S "kombinirkom" je pomagao i Ivica Petretić iz Hartja!

Iz Zagreba su na udarni dan, u subotu 21. travnja, dva donirana autobusa Samoborčeka d.o.o., kao i ranijih godina, dovezla članove Ekološkog društva Žumberak iz planinarskih društava iz Zagreba (HPD Vihor, Kapela), a opet su u eko-akciji sudjelovali i članovi ED Žumberak iz planinarskog društva HPD Sisak, kao i učenici Osnovne škole bl. kardinal Alojzije Stepinac iz Krašića, pod vodstvom nastavnice Alenke Cipurić.

Osamdeset i pet članova ED Žumberak i planinara razvoženi su autobusima i s dva kombija Komunalnog Žumberak po zonama uklanjanja otpada. Planinare dobrovoljce nisu trebali vatrogasci u Gornjoj Vasi, ali, nažalost, bilo je i zona u kojima su planinari bili uz domaćeg voditelja jedini sudionici čišćenja, kao primjerice u Gornjem Oštrcu (deponij Štosovka i uz Kaline) gdje je sudjelovalo troje planinara, a među njima i predsjednik HPD Kapela i član ED Žumberak prof.dr.sc. Zoran Gomzi, kao i pjesnik Josip Grosek Pepač, a također i u Tomaševcima, gdje su od domaćih u eko-akciji sudjelovali samo od Tomaševaca izdvojeni Despoti!

Druga najznačajnija zona uklanjanja otpada je bila ona kod kapelice zaseoka Berdiki ispod glavne ceste za Sošice. Ondje su uz domaće članove ED Žumberak s traktorom sudjelovali i članovi ED Žumberak i planinari iz Siska. Otpad je uklanjan cijeli dan, a dovožen je traktorom i iz deponija u Vlašićima, gdje su također otpad prikupljali samo planinari, a potom je u nastavku eko-akcije, 24. travnja, na dan odvoza od strane Eko-flora, "kombinirkom" Komunalnog Žumberak izvučen otpad koji je sezao više od dva metra u dubinu! Otvoren je tako kanal ispod ceste koji je bio godinama zatrpan! Nakon dva dana prikupljen je u 30 vreća preostali otpad, koji je Tomo Stić traktorom odvezao na sabiralište kod ušća Svilnice!

Osobito je uspješno eko-akcija provedena u Glušinji te Mrzlom Polju i Javoru! Zahvaljujući domaćem sinu Davoru Herakoviću, poduzetniku iz Samobora (teretni autoprijevoz), koji je zajedno s mlađim bratom Mladenom sudjelovao u eko-akciji s "kombinirkom" i malim kamionom Unimog, potpuno je saniran veliki deponij kod crkve sv. Petra i Pavla te jedan od dva deponija iznad sela Glušinja, kao i deponij u lukama ispod Javora te u Mrzlom Polju. Traktorima su sudjelovali domaći Nikola Milaković, Tomo Latković i Josip Vuković, članovi ED Žumberak.

Vatrogasci DVD Gornja Vas organizirano su sanirali deponij ispod Zdenca te uređivali okoliš oko vatrogasnog doma.

Marljivi su, kao i svake godine bili braća Bernardići na čelu s Franjom i Neđom Marićem, koji su do kraja sanirali deponij kod sela Žumberak (zona Vorbašica) te uredili okoliš groblja i znatan dio deponija kod Milića, a koji je uz pomoć "kombinirke" u cijelosti saniran, a otpad odvezen na privremeno odlagalište kod ušća Svilnice. Tomo Štojs i ove godine je uklanjao otpad iz Kekić Drage, a oko olupina automobila pomogli su mu pri izvlačenju Romi.

Domaći su prikupljali otpad u Velikom Vrhu – Tomaševići, a strojem je prikupljen otpad iz šume oko velikog deponija kod Markušića i tako pripremljen za odvoz.

Osobito smo uspješno izveli uklanjanje otpada iz vodotoka Kupčine. Voditeljica čišćenja zone Sopotski slap, dipl.arh. Jasna Radić, kćer vlasnika mlina uz pomoć planinara uređivala je biser žumberačke prirode, Sopotski slap, a vrijedno je istaknuti da ima ozbiljne planove uređenja mlina i razvoja izletničkog turizma! I Sopoćani su opet prikupili znatnu količinu otpada.

Ekipa planinara predvođena Zdravkom Murajem uklanjala je otpad u zoni izvorišta Kupčine te uz put od sela Vrabci prema Talanima. Kao i svake godine, pastrvama ih je počastio Tomica Vrabac, a prikupljeni otpad odvezao na privremeno sabiralište.

Ove godine smo uspješno izveli uklanjanje otpada iz korita Kupčine od izvorišta do mosta u Strmcu Pribičkom. Kako je svake godine do sada izostala očekivana pomoć organiziranih ribiča iz Jaske, kupili smo dva para visokih ribičkih čizama i 4 štipaljke te opremljene vrećama uputili dva tima planinara i članova ED Žumberak da uklanjaju otpad - najlone s grana iznad i iz korita Kupčine. Prvi tim je krenuo uzvodno iz Pribića, a drugi tim nizvodno od Ribogojilišta T. Vrabca. Prikupljeni otpad u vrećama odlagali su uz cestu, a koje je voditelj cijele eko-akcije drugi dan u nedjelju ujutro osobnim automobilom prikupio i odložio na privremena odlagališta. Bilo je ukupno 30 vreća! Sada Kupčina izgleda kao u doba kada najlon vrećice nisu bile u upotrebi.

Vodoprivreda Karlovac d.d. i Hrvatske vode VGI Karlovac pridružili su se eko-akciji izvlačenjem olupina automobila uz obale Kupčine u predjelu Brlenića. Izvukli su 12 olupina. Akciju su morali prekinuti, jer nisu smjeli odvlačiti olupine preko privatnih obrađenih polja.

Javna ustanova Park prirode Žumberak – Samoborsko Gorje je zajedno sa Šumarijom Jaska sanirala deponij kod župne crkve u Noršić Selu, a iz dubokog noršićkog jarka su s vitlima izvukli oko 20 olupina automobila, brojne štednjake i duge komade krupnog otpada koje su mali sakupljači metalnog otpada odmah odvezli.

Akcija se odvijala po prekrasnom toplom i sunčanom vremenu kakvo je trajalo već tjednima pa je teren bio suh. No, zbog dugotrajno toplog vremena vegetacija je rano izbila, što smanjuje uočljivost otpada u prirodi. Nismo zadovoljni odzivom lokalnog stanovništva, ali, treba dodati i to da je u prošlim eko-akcijama u niz sela, tj. zona, sav otpad već bio uklonjen.

Sudionicima je tijekom trajanja eko-akcije podijeljeno 230 pari rukavica, 2300 vreća i sendviči za zajutrak, a na kraju radnog dana u Kalju te u Kostanjevcu u Ribnjičarstvu i ugostiteljstvu Jaševnica za sve sudionike je priređena obilna zakuska.

Navečer u subotu, 21. travnja, uoči Svjetskog dana planeta Zemlja, je TV Plus u 20 h dao prikaz eko-akcije koji je pripremila Maja Priselac.

U nedjelju nakon eko-akcije glavni voditelj je uz prikupljanje vreća s otpadom uz cestu obišao sve lokacije uklanjanja otpada snimajući količine prikupljenog otpada po lokacijama privremenog odlaganja, nailazeći još uvijek na Rome, koji su prebirali zadnje ostatke metalnog otpada.

Za odvoz prikupljenog preostalog nemetalnog otpada zahvaljujemo Eko-floru plus te ŽUC-u Zagrebačke županije i Cestama Karlovac, kao i Komunalnom Jastrebarsko za prihvat prikupljenog otpada.

Sa samoborskog dijela Žumberka, a prema izvješću voditelja eko-akcije o lokacijama prikupljenog otpada, sav otpad je odvozio Komunalac Samobor u svoje reciklažno dvorište, gdje se odvaja korisni od, zasada, neiskoristivog otpada.

Nakon pete eko-akcije Žumberak je velikim dijelom očišćen od otpada. Ostali su još neki deponiji u nekim selima i za neke od njih već postoji plan sanacije. Ovakve eko-akcije Ekološkog društva Žumberak su, uz podizanje ekološke svijesti i kulture odvojenog odlaganja otpada, svakako potaknule i lokalnu samoupravu da se aktivno bavi problemima otpada pa je tako Općina Žumberak osnovala i Komunalno Žumberak, koje će ubuduće skrbiti o otpadu. Zakon o otpadu od 3. prosinca 2004. obvezuje gradove i općine da zbrinjavaju i otpad koji je "nepoznata osoba odložila izvan službenog odlagališta", ali ne kaže ništa o stvarnom, zatečenom stanju, da se u prirodi nalaze velike količine otpada koje je stanovništvo desetljećima odlagalo, jer nije bilo organiziranog odvoza niti službenih odlagališta.

Ova velika eko-akcija, provođena tijekom 5 godina, ukazuje kako ekološka nevladina udruga može uz potporu nadležnog ministarstva i županijske uprave pokrenuti lokalnu samoupravu i stanovništvo, poslovni, civilni i javni sektor, na akciju u korist cjelokupne lokalne zajednice.

Josip Šintić

voditelj eko-akcije

EKOLOŠKO DRUŠTVO ŽUMBERAK ZAHVALJUJE ZA POMOĆ U REALIZACIJI EKO-AKCIJE:

Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Poglavarstvu Zagrebačke županije, ŽUC-u Zagrebačke županije i Cestama Karlovac, Eko-floru plus, Boži Grguriću i Samoborčeku iz Samobora, Komunalcu Samobor, Komunalnom Jastrebarsko, Komunalnom Žumberak, Vodoprivredi Karlovac i Hrvatskim vodama VGI Karlovac, Šumariji Krašić, JUPP Žumberak-Samoborsko gorje i Šumariji Jaska, C.I.O.S.-u i brojnim Romima, Javnobilježničkom uredu Ivana Parlova iz Zagreba, Josipu Rajakoviću i ŽE-MA PVC stolariji Krašić, Super Konzumu Jastrebarsko, Klaonici, prodaji i preradi mesa Milivoja Medvena iz G. Prekrižja, Trgovini na veliko i malo mesnim proizvodima Željka Štajcera u Krašiću, Pekari Mikuš - Krašić, lovačkim društvima Kuna - Kalje i Fazan - Krašić, Ribnjacima Vrabac - Stupe, planinarskim društvima Sisak, Vihor, Kapela i ostalim sudionicima.

Posebna hvala TV Plus i Maji Priselac koji su već 21. travnja izvjestili o eko-akciji te Glasniku Samobora i Svete Nedelje.

Edukativno sudjelovanje učenika Osnovne škole bl. Kardinal Alojzije Stepinac u eko-akciji

Učenici su u eko-akciji sudjelovali po zonama prema mjestu stanovanja, a šesnaest učenica i učenika 8. razreda iz Krašića su pod vodstvom nastavnice Alenke Cipar prikupljali otpad iz krašićkog okoliša, uz Kupčinu od mosta za Pribić do mosta za Krupače, te odvojeno odlagali prikupljeni papir, plastiku, metal i baterije, a prikupili su još i šest vreća otpada koji se ne reciklira pa završava na službenim odlagalištima.

Vrijedi istaknuti da se u krašićkoj školi polaže puna pažnja odgoju i obrazovanju za okoliš pa je sudjelovanje u eko-akciji predstavljalo provođenje u praksi onoga o čemu su u školi učili i kako su odgajani. Cijela krašićka škola i njen okoliš su uzorno uređeni. Osobito je lijepo uređen eko-kutak kojeg su oslikali učenici, a posebice se ističu ekološke poruke koje su učenici ispisali na drvetu - kolutovima narezanog debelog stabla: "Čuvajmo nasade", "Ne gazi travu", "Čuvajmo okoliš", "Pazi na biljke", "Ne uništavaj okoliš", "Ne bacaj otpatke" te "Više cvijeća - manje smeća", što je i geslo projekta ULJEPŠAJMO SVOJ ZAVIČAJ, kojeg Ekološko društvo Žumberak provodi već desetu godinu.

 

Na Žumberku je održana velika eko - akcija uklanjanja otpada iz prirode

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002