29.05.2019.

U Centru za mlade Bunker održan okrugli stol na temu "Mladi bez granica... i kako centri za mlade mogu pomoći"

Mladima u Samoboru otvorena sva vrata, problemi su na višim razinama

Najveći centar za mlade u Hrvatskoj, popularni samoborski Bunker, brojnim događanjima obilježava svoju drugu godišnjicu rada i postojanja. U sklopu proslave 2. rođendana je u srijedu, 29. svibnja, održan i okrugli stol na temu "Mladi bez granica... i kako centri za mlade mogu pomoći", s posebnim naglaskom na važnost uključivanja mladih u lokalnu zajednicu i donošenje za njih važnih odluka.

Tridesetak sudionika skupa, koji je moderirala voditeljica Andrea Andrassy, pozdravila je najprije ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Samobor i voditeljica Centra za mlade Bunker Jelena Vojvoda, koja je ukratko iznijela podatke o dvogodišnjem radu centra te naglasila kako je do sada centar i oko 150 različitih događanja u njemu, a većinu njih predložili su, kreirali i organizirali sami korisnici, pohodilo čak 24 000 mladih.

Na ove impresivne brojke nadovezala se u svojem obraćanju nazočnima zamjenica gradonačelnika Sanja Horvat Iveković, koja je istaknula i brojne druge pogodnosti koje Grad Samobor nudi mladima, posebice u svjetlu stalnog povećanja broja stanovnika, o čijim potrebama gradska uprava sustavno brine. U ime Zagrebačke županije govorio je zamjenik župana Hrvoje Frankić, istaknuvši Samobor kao svijetli primjer brige o mladima još od 80-ih godina i SOK-a pa sve do Bunkera, koji je ostvarenje želja svih generacija i uzor drugima po načinu rada i organizacije za potrebe mladih.

Nikola Baketa iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu predstavio je potom rezultate međunarodnog istraživanja o aktualnim trendovima i ponašanju mladih od 14 do 20 godina u sedam za njih bitnih područja života koje je provedeno u 10 europskih zemalja, među kojima je i Hrvatska, financirano kroz Zakladu Friedrich Ebert Stiftung. Baketa je u svojoj prezentaciji ove studije naglasio probleme i podatke do kojih su došli u Hrvatkoj, s posebnim osvrtom na rezultate dobivene u zemljama u okruženju i šire.

Ukratko, a problemi su i daleko širi, mladi u Hrvatskoj bore se s mnoštvom prepreka tijekom odrastanja i obrazovanja pa tako i s uključivanjem u javni, radni, politički i općenito društveni život. Čak 71% mladih u Hrvatskoj živi s roditeljima, od kojih najčešće preuzimaju i tradicionalno poimanje zajednice, a 3,2 je njihova ocjena kvalitete obrazovanja u državi. Raste i percepcija korupcije u svim segmentima, najmanje vjeruju političarima, vrlo važnom smatraju neovisnost, a na dnu smo ljestvice po pitanju zadovoljstva i osobnog optimizma. Unatoč tome vlada nezainteresiranost za participiranje u politici i društvenim zbivanjima, mladi nam malo volontiraju, a u slobodno vrijeme čak 69% njih ne radi ništa. Većini je važno zapošljavanje, za koje većina vjeruje da je potrebna veza, što pak opravdavaju, a mali postotak vjeruje u vladavinu prava. Uglavnom, zaključio je Baketa, ulazak u Europsku uniju nije rezultirao značajnim društvenim promjenama u Hrvatskoj, jer je kod mladih i dalje prisutna pasivnost u javnom i društvenom životu.

O ovim i drugim problemima na koje je ukazalo istraživanje, tijekom okruglog stola raspravljali su i svoja iskustva podijelili zamjenica Sanja Horvat Iveković, predsjednica Savjeta za mlade Vlade RH Tanja Herceg, Marko Kovačić iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, predsjednik Mreže mladih Hrvatske Josip Miličević, Maja Mojškerc iz Youth Network MaMa Slovenija, Mitja Zajc iz Zavoda za podjetništvo, turizem i mladino iz susjednih Brežica, Svjetlana Marijon iz Centra za mlade Zagreb, Tin Živković iz Kluba učenika i studenata grada Samobora i ravnateljica Jelena Vojvoda.

U svojim zaključnim riječima svi su naglasili kako je, uz neophodnu infrastrukturu, prvenstveno u vidu prostora za mlade, nužna profesionalizacija i edukacija svih koji rade s mladima, kao i kvalifikacijski okvir za provođenje programa.

Na sve to se, nažalost, u Hrvatskoj već godinama čeka, unatoč brojnim odlukama koje dolaze iz resornih ministarstava i agencija, a koje se u vrlo maloj mjeri, teško i sporo provode.

A bez priznavanja realnosti na terenu, koja je sve samo ne blistava, neće biti ni napretka, jednoglasan je zaključak ovog skupa.

Neka se ugledaju u samoborski Bunker.

M.K.

 

U Centru za mlade Bunker održan okrugli stol na temu "Mladi bez granica... i kako centri za mlade mogu pomoći"

Arhiva 2019

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002